Egyedi, megismételhetetlen darabok a kilimek, amelyek szinte valamennyi enteriőrben megállják a helyüket – nem mellesleg pedig tisztítani is rendkívül egyszerű őket.
A nomád életformához köthető szőtt textíliákat Észak-Afrikától a Kaukázoson át Kínáig számos területen ismerik, ahol magashegyi körülmények között állattenyésztéssel foglalkoztak az emberek. Mivel az egyetlen felhalmozásra alkalmas termék a gyapjú volt, az alapanyagot feldolgozták, és a hagyományos technikával készült szőnyegekkel egyrészt otthonossá tették sátraikat, másrészt szépen összehajtogatva, szőnyegtáskákban szállítva kelengyeként, fizetési eszközként szolgáltak.
A kilimszőnyegekre az Istállóból vendégszoba című cikkünk készültekor figyeltünk fel, róluk pedig a nyaralóház tulajdonosát, Kardos Istvánt kérdeztük, aki nomádszőnyegekkel foglalkozik feleségével, Zsókával.
Milyen minták és színek jellemzik őket?
A gyapjúfonalat helyi festőnövényekkel színezték, majd az adott vidékre, törzsre, akár családra jellemző mintájú szőnyegeket készítettek belőle: beleszőtték a hitvilágukat, a történeteiket, gyakran a saját életüket, vágyaikat is. A kilimek készítőik nomád életmódjából fakadóan egyedi darabok, megismételhetetlen hangulatokat, energiákat sugároznak. Szinte minden enteriőrbe lehet odaillő kilimet találni.
Milyen technikával készülnek?
Szövéskor a mesterek két vagy három gyapjúfonalat használnak, de ezek a szálak mindig egy síkban vannak, nem készítenek csomókat, nem vágják el a fonalat, hogy bolyhos felületet kapjanak. A szövéstechnikából következően az ilyen szőnyegeket bátran porszívózhatjuk, a készülék nem koptatja a textíliát, nem szedi ki a csomókat, és a sörték között sem tudnak megbújni az allergiát okozó poratkák. Nem hagynak nyomot rajta a bútorok lábai, és nem fogja vissza a padlófűtés melegét sem. A látványos, könnyű darabokat tehetjük falra, ágyra, használhatjuk párnának, sőt asztalterítőnek is.
Hogyan kell tisztítani?
A kilimet viszonylag könnyen tisztíthatjuk, hiszen a lanolinos gyapjú taszítja a szennyeződést. A foltot minél gyorsabban töröljük le, illetve fonák oldalról próbáljuk „visszamosni”. Akkor se essünk kétségbe, ha nem sikerült eltávolítani, idővel magától eltűnik a gyapjú öntisztuló tulajdonsága következtében. Ezt a folyamatot gyorsíthatjuk egy kis napoztatással, ami sokszor segít a régi, szakszerűtlenül tisztított, megfolyt festésű, „levérzett” kilimek helyrehozásában is. Ha szeretnénk a színeket felfrissíteni, egy kis sampont habosítsunk fel vízzel, majd a habot szivaccsal, kefével dolgozzuk bele. Száradás után porszívózzuk át, és élvezzük a megújult kilim szépségét.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!