A szaküzletek gazdag kínálattal várják a vásárlókat, a megfelelő darab kiválasztása azonban komoly kihívást jelent nemcsak a laikusok, de a hozzáértő lakberendezők számára is. A divattrendeket követve félévente érkeznek új függönyminták, és a technikai fejlődésnek köszönhetően egyre több okos-szövet kapható.
Tisztázandó kérdések
Számos körülményt figyelembe kell venni, hogy megtaláljuk a lakásunkba leginkább illő darabot. Mindenekelőtt az adott helyre ideális típust keressük meg – ehhez vegyük számba a helyiség jellemzőit, a körülményeket és az egyéni igényeinket. Közel van a szomszéd ház, esetleg utcára néz az ablak, és könnyen belátni? Vagy épp ellenkezőleg, csodás a kilátás, ezért csak jelzésértékű függöny szükséges? Éjjel koromsötétben szeretünk pihenni? A fenti kérdéseket alaposan fontoljuk meg, mielőtt vásárolni indulunk!
Szakértő szemmel
Egy függöny akár 12-20 m2-es felületet is beboríthat összehúzott állapotban a nappaliban, a hálóban vagy az étkezőben, vagyis meghatározó felület, éppúgy, mint a burkolat vagy a falak. Az összhatás szempontjából lényeges, hogy az enteriőr minden egyes eleme harmonizáljon egymással, ezért teljes egészében kell látni a teret. Érdemes szakember segítségét kérni a választáshoz, hiszen ő tudja, milyen megoldások jöhetnek szóba, és mi az, ami minden tekintetben illik a helyiségbe. Számára az anyagszükséglet kiszámítása sem jelent problémát, ami egy laikuson könnyen kifoghat.
Saját választás
Amennyiben szakember bevonása nélkül dönt, részesítse előnyben a kevésbé hangsúlyos textileket; a krémszínű, bézs, szürke darabokat könnyen feldobhatja színes kiegészítőkkel, amelyeket akár szezononként cserélgethetünk.
A méret kiszámításakor egy aranyszabályt mindig tartsunk szem előtt: a többnyire 3 m magas függöny szélességét az ablak méretét alapul véve számoljuk (általában a dupláját vesszük), míg a 140 cm széles dekort plafontól padlóig (akár egy tekercs tapétát) mérjük; ezekkel a 140 cm-es csíkokkal fedjük be az ablakot, figyelve a mintaismétlődésre.
Tisztítás
Speciális tisztítást csak a természetes szálak igényelnek, a tiszta poliészter anyagokat 30 fokos kímélő mosással gond nélkül moshatjuk otthon – már ha a függöny méreténél fogva befér a mosógépbe. Létezik olyan gyűrődésmentes poliészterfüggöny, amelyet vasalni sem kell, mert kirúgja magát.
A tisztán természetes szálak, illetve a (poliészterrel) kevert szálak kényesebbek, és drágábbak is. Ezeknél különösen figyelni kell a mintán feltüntetett kezelési utasításra, mert az anyag összemehet, ami egy készre varrt függöny esetében rendkívül kellemetlen. Ma már számos szaküzletben nemcsak eladják, felmérik és készre varrják a függönyt, hanem tisztítást is vállalnak: leszedik, elviszik, majd vasalva a helyére akasztják.
Különleges anyagok
A környezettudatosság napjainkban egyre fontosabb, márpedig tagadhatatlan, hogy a textilipar az egyik legszennyezőbb iparág, rengeteg vizet használ fel a gyártás során. Éppen ezért már teljes kollekciók készülnek újrahasznosított PET-palackokból, a minták nyomtatására pedig víztakarékos gépeket terveztek. A környezetbarát textilek mellett megjelentek az úgynevezett okosfüggönyök.
Léteznek zajelnyelő, nagy kopásállóságú, a napsugárzást visszaverő, penészálló, vízlepergető anyagok, illetve fényzáró dimout, blackout darabok. A 70-75%-os technikai fényzáró képességű dimout anyagból pliszé-, roletta- és szalagfüggönyt is készítenek. Megfelelően árnyékolják a hálószobát, azonban az átáramló fénynek köszönhetően az anyagok színe és mintája életteli marad.
A blackout függönyök speciális eljárással készülnek: két textilréteg közé egy harmadik, fekete textilszálat szőnek, így annyira sűrű lesz a végeredmény, hogy 100%-os fényzárást biztosít, sőt hőszigetelő hatása is van.