Ez a dekoratív falburkolat soha nem megy ki a divatból, ami nem csoda, hiszen már egyetlen tapétázott falfelület is teljesen megváltoztatja az enteriőr látványát és belső tér hangulatát.
Ha szeretnénk megtalálni a számunkra ideális tapétát, előzőleg meg kell ismernünk a főbb típusokat, illetve tulajdonságaikat. A tájékozódás megkönnyítése érdekében az alábbiakban sorra vesszük a tapéta különböző verziót. Az egyik legfontosabb adat a súly: a könnyű változatok súlya általában 100 g/m² alatti, a középnehéz tapétáké 80-130 g/m2 körül mozog, a nehéz típusok pedig többet nyomnak mint 130 g/m2. Lényeges a mérettartás is, azaz hogy az adott modell mérettartó-e, továbbá hogy átfesthető vagy nem festhető a felülete. Az alapanyaguk lehet vlies, vinil, üvegszövet, üvegfátyol, textil, fémes velúr, szizál, nád, parafa, de újabban más különleges megoldásokkal is találkozhatunk.
Papírtapéta
A hierarchia alján a papír alaptapéták, más néven makulatúrák állnak. Feladatuk, hogy résmentesen összetartsák a rájuk kerülő papír vagy papír hátoldalú tapétákat, amelyek a ragasztó nedvességének hatására megduzzadnak, száradásnál pedig összemennek. Szerepük különösen fontos, ha a dekoratív tapétát illesztve ragasztják, nem pedig egymásra lapolva. Ezt a natúr tapétát ragaszthatjuk teljes felületre vagy az illesztések mögötti csíkokban, ám utóbbi esetben a széleket át kell glettelni. Vízzel hígítva viszik fel a falra, a simítható változat kiválthatja a finom glettet is. Száradás után csiszolható, elfedi a kormot, dohányfoltokat és a beázások nyomait.
View this post on Instagram
A hagyományos, olcsó fűrészporos tapéták még ma is kedveltek, a legnépszerűbb az apró faforgácsos, adalékanyaggal bekevert típus, amely kevésbé tartja meg a port. Nagy előny, hogy eltünteti a falak egyenetlenségeit, repedéseit, remekül szellőzik, ráadásul többször átfesthető. Fontos, hogy nedvesség- és mészálló ragasztóval rögzítsék a falon, mert csak így festhető át a későbbiekben.
Az óriási szín- és formaválaszték, valamint a kedvező árfekvés miatt sokan döntenek a papír dekortapéták mellett. Akkor lesz igazán szép a végeredmény, ha makulatúra alappal rakjuk fel. Hátrány, hogy könnyen kiszakad, nem mosható, repedezett falra és vizes helyiségbe nem ideális. Ebbe a csoportba tartoznak jó minőségű papírból készülő Fond tapéták is. Ezek egyik oldalát befestik, majd mintát nyomnak rá.
View this post on Instagram
Középnehéz és nehéz papírtapéták
A 0,2-0,7 mm vastag, középnehéz papírtapéták teszik ki a termékkínálat legnagyobb részét. Ez a középnehéz papírkárpit tartós, fényálló és jó légáteresztő. Tisztítása nehézkes, nem mosható. A durva rostozatú ingrain tapéta papírmasszájába textilszálakat kevernek. A két rétegéből a felső anyagát színezik, és erre a felületre nyomják a mintát. Elfedi a repedéseket, és felülete diszperziós festékkel fedhető. Jó minőségű papírból készül a minta nélküli unie (üni) tapéta. Jellemzően a mennyezetre kerül, hiszen tartós, fényálló, azonban nem mosható.
A nehéz, 0,2-1 mm vastagságú papírtapéták közé tartozik a velúrtapéta, amelynek hasított bőrt idéző színoldala textilszálakkal rétegzett. A papír hordozóanyagra mintában visznek fel ragasztót, selyem-, gyapot- vagy szintetikus szál darabkákat szórnak rá, és préselik. Leginkább lábazatok kialakítására használják. A fényálló és mosható tekko tapéták elegáns anyaga a damasztra emlékeztet.
Üvegfátyol és üvegszövet tapéta
Az üvegfátyol egy hártyaszerű, tekercses festhető falburkolat, láthatatlan felületként fogja át a falakat, eltakarva a repedéseket és a hibákat. Többször festhető, nagyon praktikus, de drága, a munkadíj pedig úgy megdobja a költségeket, hogy sokan lemondanak róla.
Régi vakolatra, és új építésű, még „mozgó” házak falaira tökéletes megoldást jelent az üvegszövet, hiszen összetartja a felületet, eltünteti a kisebb repedéseket. Rendelhető sima vagy strukturált felülettel, saját textúrával, szövési mintával. Többször átfesthető, mosható, ütésálló, méret- és színtartó, tapétázni és lakkozni is lehet.
Vlies-tapéta
A növényi vagy gyapjúrostalapú tapéták túlnyomórészt környezetbarát anyagokat tartalmaznak, méret- és színtartók, magas a kopásállóságuk, rugalmasak, jó a pára- és légáteresztő képességük. Hordozórétegük cellulózalapú, nem szőtt, egyik oldalára impregnált textília kerül.
View this post on Instagram
A gyártás során a tömörítés és áztatás miatt az anyag szétválaszthatatlan „szálbundává” alakul – a metódus hasonló a gyapjú készítéséhez. Egyik oldalát impregnálják, azaz vizes helyiségbe is feltehetjük, ha nem éri direkt víz, mert nem fog bepenészedni. További előny, hogy a flexibilis anyag nedvesen is vágható, és nem gyűrődik. Kisebb falrepedések kialakulásánál nem szakad el. Mivel a ragasztót csak a falra kell felvinni, szárazon eltávolítható, lejön anélkül, hogy letépné magával a glettet vagy a vakolat egy részét.
3D-s tapéta
A habosított tapéták előállításakor a kétrétegű alappapírra habosított akrilgyantát visznek fel, amely lehetővé teszi a felület dombornyomását. A vlies-tapéták között is találhatunk dombornyomott, mintás gyapjúpulóverre emlékeztető változatokat. A velúrtapéták gyártásánál alkalmazott eljárással, dombornyomott alappapír réteggel szintén készülnek olyan tapéták, amelyeknek bársonyos felülete térbeli, geometrikus formákat idéz.
View this post on Instagram
Viniltapéta
A műselyem fedőréteggel ellátott vinil falburkolatok azért keresettek, mert felületük könnyen tisztítható, mosható, dörzsálló, bírják az ütéseket, előszobában, konyhában, sőt a fürdőszobában is használhatók. A hordozóréteg lehet papír, textil vagy vlies. Rengeteg mintaváltozat létezik, olykor a felső réteg habosított. Fontos, hogy a felrakásnál a tapétát és a falat is be kell vonni a ragasztóval!
View this post on Instagram
Természetes anyagú tapéták
A hordozórétegük jellemzően gyapjúrostos vlies vagy papír, erre pedig valamilyen látványos fedőanyagot kasíroznak. A felület készülhet szizál-, kókusz-, bambuszszálakból, kagylóhéjból, csillámpalából, parafából, nádból, velúrból, gyékényből, fémporral keverve és még számtalan módon. Tudni kell, hogy ezek a tapéták drágák, és illesztéseik feltűnőek. A tekercsek általában 90 cm szélesek, hosszúságuk 5 méter. Kényesek, nem törölhetők, csak finom tollseprűvel portalaníthatjuk.
Kenhető, folyékony tapéta
A folyékony tapéta felhordását megelőzően nem szükséges sem glettelni, sem csiszolni a falakat, hiszen teljesen kitölti a réseket, kiküszöböli az egyenetlenségeket, a felület homogén lesz. Az előkészület mindössze annyi, hogy a falat vízzáró festékkel kenik le, amelyre általában glettlapáttal viszik fel a kenhető tapétát, bár szórással is felhordható. Végső soron ragasztóba kevert apró textildarabokból áll, utóbbi lehet len, pamut, juta, esetleg bőr. Por formában és bekevert állapotban egyaránt kapható. Különleges struktúrájának köszönhetően úgy mutat a falon, mint egy színes glettelés. A poliészter vagy poliamid rostokkal kevert változat vizes helyiségekbe is tökéletes. Diszperziós festékkel nyugodtan átfesthetjük.
View this post on Instagram
Öntapadós más néven kontakttapéta
Akár saját kezűleg is letapétázhatunk sima felületű bútorokat, beltéri ajtókat ezekkel a fa- vagy kőhatású, esetleg színes tapétákkal. Hátoldalukat gyárilag ellátják ragasztóval, felragasztás előtt egyszerűen csak le kell húzni a védőfóliát. Ma már sok cég foglalkozik meglévő berendezési tárgyak, régi nyílászárók áttapétázásával. A módszer alkalmazásával szinte teljesen új enteriőrt hozhatunk létre minimális anyagi ráfordítással.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!