Jelenleg nincs a világon még egy másik olyan fizikailag is létező lakberendezési termék, amelynek digitális verzióját is megkapja a vásárló. A neves képzőművész, Weiler Péter 100 darabos ZERO párna kollekcióját a Müüska dizájnbrand felkérésére tervezte. A színes sorozat különlegessége, hogy mindegyik darabján csupán egyetlen nagyméretű szám található, hátoldalán pedig egy egyedi QR-kód, amelyet beolvasva azonosítható maga az NFT.
Magyar művész először használta arra a blokklánc technológiát, hogy lakberendezési tárgyakat állítson elő – méghozzá a legdrágább magyar díszpárnákat. A Weiler Péter x Müüska NFT (avagy non fungible token – nem helyettesíthető dolog) párnaprojektjének lényege, hogy két egymással harmonizáló szín és egy Helvetica betűtípussal írt szám adja a vizualitást. Mindezt a lehető legegyszerűbben, minden más dekorációs grafikai megoldás nélkül. Az egyedi darabok sorszámozottak, különlegességük, hogy mindegyik megfeleltethető a blokkláncon tárolt NFT-jével. A tárgy minimalizmusát a versenyautók rajtszáma és a berlini házszámok inspirálták.
Weiler Péter 2021 márciusában értékesítette az első magyar NFT képzőművészeti alkotást. A Bitcoinbánya az Alföldön című képe 1 Ether (kb. 1,4 millió forint) áron kelt el. A művész az első európai generatív NFT művészeti konferencia, az NFTDEB egyik alapítója és társszervezője, képeivel gyakran szerepel kiállításokon és kortárs aukciókon. Jelenlegi legújabb kollekciójával a tervezőnek feltett szándéka volt, hogy a dizájnból egy olyan ikon váljék, amely pont az egyszerű megoldások miatt marad feltűnő és emlékezetes. A ZERO kollekció darabjaiból több nem fog készülni, éppen azért, hogy mind a fizikai termék, mind az NFT-je nemcsak megőrizze, de növelje is a befektetési értékét.
„Képzőművészként nemcsak képekben, hanem színes, háromdimenziós terekben is szeretek gondolkodni, és egész életemben nagy rajongója voltam a modern bútorok formakultúrájának. Egy dizájntermék nyilván nem összekeverhető egy képzőművészeti alkotással, de az egyediség fontos lehet akár az előbbi esetében is. Ez a sorozat olyanoknak készült, akik egy ikonikus elemmel szeretnék bővíteni a lakásukat: egy színes és egyedi Weiler Design párnával. A projektnek van egy edukációs célja is: olyanokat is bevezetünk a blokkláncok és az NFT-k világába, akiknek ez még merőben új. A jövőnk része az NFT, így szeretnénk megmutatni, hogy sok módon lehet ezt a technológiát a divatban és a lakberendezésben is alkalmazni. Ezért is tartom tökéletes időzítésnek ezt a projektet és örülök ennek a felkérésnek egy olyan partner személyében, mint Vandlik Júlia, a Müüska tulajdonosa.”- idézi a művészt a MÜÜSKA sajtóközleményében.
A Müüska egy 2007-ben indult magyar dizájnbrand, amely híres kortárs művészek alkotásait nyomtatja bútorkárpit textíliákra, és készít belőle díszpárnától kezdve a karosszéken át az ágytámláig mindent. A Weiler Péter x Müüska az első kollaborációjuk, amely nem egy már létező festmények lakberendezési parafrázisa, hanem egy teljesen új projekt, direkt ehhez létrejött műalkotásokkal.
A különleges párnák természetesen különleges bélést is kaptak: a magyar PillOH! brand az 1931-ben Köves Vilmos által alapított manufaktúra hagyományos lúdtoll töltetű termékeiből mára korszerűsített, fenntartható technológiával, kézimunkával előállított extra minőségű párnabéléseket készít, ezek kerülnek a Müüska díszpárnáiba.
A darabok kizárólagosan a pár hónapja Magyarországról elindult, kelet-közép-európai régióra fókuszáló SNOBELIER online luxusáruházon keresztül vásárolhatók meg. „Nem volt kérdés, hogy örömmel ellátjuk a forgalmazási és értékesítési feladatokat, hiszen a luxus világában is nagyon nagy most az NFT körül a hype…ezek jövőbeli értékesítésében pedig mi is látjuk a fantáziát.” – tette hozzá a webshop ügyvezetője, Pécsi Balázs.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!