A nejlonharisnya talán az utolsó, ami az embernek eszébe jut, hogy felhasználja lakásdekorációként. Márpedig most érdemes elővenni a fiók mélyéről a lyukas vagy elnyűtt harisnyákat, mert zseniális ötletet mutatunk!
Minden szekrény, fiók mélyén lapul legalább egy nejlonharisnya, amin felszaladt a szem, vagy egy kisebb-nagyobb lyuk miatt már nem hordjuk, ám kidobni sajnáljuk. Most végre megszabadulhatunk az elnyűtt darabtól, ráadásul új életet is lehelhetünk belé. Ugyanis olyan dekoráció kialakításához használhatjuk fel, mely egészen különleges őszi hangulatot teremt a lakásban. A felvezető alapján talán sejthető, hogy ezúttal szó sem lesz ijesztőre faragott halloween-tökről. Kedves formájú, kicsi dísztökökről viszont igen: ezeket lehet egy ügyes praktikával, nejlonharosnyával és gipsszel reprodukálni. És aztán felhasználni ízlés szerint a lakás őszre hangolásához, csodás asztalterítékhez, vagy bármelyik helyiség feldíszítéséhez.
A fehér színű kicsi tök, mint dekorációs elem elsősorban az egyszerű, természethez közeli stílusirányzatokhoz javasolt. Ilyen például a farmház vagy country stílus, illetve a rusztikus, shabby vagy svéd lakberendezési irányzat. Ha van néhány fehér tökünk, nagyon sokféle módon használhatjuk fel – erről majd később. De hogy jön a képbe a harisnya? Nem titkolózunk tovább: a harisnyába kell beletölteni a frissen kevert gipszet, majd spárga segítségével kialakítani a tökformát.
Ezekre az alapanyagokra lesz szükség
- gipsz
- víz
- keverőtál
- keverőkanál
- spárga
- nejlonharisnya
- 2 nagyméretű joghurtos doboz (1 literes)
A nejlonharisnya utolsó útja: Így készül a tökdekor
- Keverjük ki a gipszet egy alkalmas edényben (joghurtos doboz). Nem kell túlgondolni az arányokat, nyugodtan dolgozzunk érzéssel. Egy a lényeg: ne legyen túl híg az elegy.
2. Igazítsuk a nejlonharisnyát a másik joghurtos doboz peremére belülről.
3. Öntsük vagy kanalazzuk a harisnyába a már sűrűsüdő gipszet. Amikor a kívánt forma elérte a megfelelő méretet, kössünk csomót a tetejére a harisnya maradékából, így nem folyik ki a gipsz. Kicsit hagyjuk szikkadni.
4. Ha úgy találjuk, hogy a gipsz már elkezd megkötni, de még nem kemény, emeljük ki a tökkezdeményt a műanyag dobozból. Spárga segítségével alakítsuk ki a jellegzetes gerezdes formát.
5. Amint megkeményedik a gipsz (20-30perc), emeljük a tököt rácsos felületre vagy két deszkára, amik között van egy kis rés. Erre azért van szükség, hogy alulról tudjon szellőzni. A gipsz ugyanis belül még nedves és egy teljes napig száradnia kell. Ha nem jár az alja körül a levegő, félő, hogy ezen a részen bepenészedik.
6. A szárasási idő végén, 24-36 óra után távolítsuk el a nejlonharisnyát a tököcske felületéről. Könnyen lejön.
7. Az elkészült tökök számára érdemes valamilyen szárrészt kialakítani. Ragasztópisztollyal a legegyszerűbb.
Inspirációként mutatunk egy előszoba dekorációs ötletet:
Sok sikert és jó hangulatot kívánunk a dekoráláshoz!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!