A hagyományos japán vabi-szabi bölcseleti alapelve szerint a valódi szépség a tökéletlenség, a változékonyság és a mulandóság elfogadásában ragyog fel.
Amikor elborítanak a napi teendők, egyaránt elviselhetetlennek érezzük a város egyhangú szürkeségét és a boltok polcain sorakozó színes műanyag tárgyak tarkaságát; ilyenkor többnyire csak arra vágyunk, hogy hazaérjünk, és nyugodt, otthonos környezetben pihenhessünk.
A tömegtermékek korában lelkünk a szabálytalanra áhítozik, legszívesebben régen eltűnt eljárásokkal, természetes anyagokból, kézzel készített tárgyakkal vennénk körbe magunkat, amelyekből csak egyetlen darab létezik. Ez az alapja a japánok szépségről alkotott szemléletének, a vabi-szabinak, amely a lakberendezésben is egyre nagyobb teret hódít magának.
Az indigófestés vagy textilszövés ősi technikája ma is garantálja, hogy nem születik két egyforma alkotás, ugyanakkor felszabadító megtapasztalni a tökéletlenségben, szabálytalanságban rejlő szépséget. Ezek a tárgyak magukon viselik a készítési eljárás sajátos ismertetőjegyeit, felismerhetők az ecsetvonások, a metszések, az asztalosszerszámok nyomai, így kendőzetlenül megmutatkozik eredetük. Minden darab gondos mesterek munkájának állít emléket, megidézik letűnt idők formáit, mintáit, immár örök klasszikusként.
A legkülönbözőbb lakberendezési tárgyak őrzik az alkotók keze nyomát: kerámiakaspók, egyenetlen szélű, kézzel festett tányérkészlet, mázas csempe, háncsból font kiegészítők, szőttes vagy nyomott mintájú textíliák.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!