Ha valami egyedire vágysz, de a tervezői darabokat nem a te pénztárcádra szabták, készítsd el magad a mosdószekrényedet! Hidd el, nem olyan nehéz, mint amennyire hangzik. Segítünk!
Kis túlzással élve egy átlagos mosdószekrény egyetlen speciális eleme a többi kis komódhoz képest, hogy ki kell alakítani benne a helyet a vízvezetéknek, illetve a mosdótálnak. Ez a szekrény kifejezetten hasznos bútordarab, hiszen elrejti a nem túl esztétikus lefolyót és nem feledkezhetünk meg tárolási funkciójáról sem. Az alsó szekrény lehet zárt, így oda rejthetjük el az olyan tárgyakat, amelyek nem mutatnak túl jól, mint például a takarítószereket, vagy különböző egyéb vegyszereket.
Egyedi méretre
Aki elég bátor és kreatív, az megspórolhatja az utat a lakberendezési áruházba és saját magának készítheti el otthon az alsószekrényt. Erre a leginkább egy komód lehet alkalmas, amely méretben nagyjából megfelelőnek tűnik. Ez lehet akár új, akár antik, vagy retró is darab, sőt konyhai alsószekrényt is használhatunk. Az első dolgunk az lesz, hogy kivegyük belőle a polcokat, hiszen azokkal együtt nem beépíthető a bútor.
Ha magasságában nem megfelelő a kiválasztott bútor, eltávolíthatjuk a lábát, de ha elegendő, akár le is fűrészelhetünk belőle valamennyit. A legnagyobb nehézség persze a mosdótál helyének kialakítása. Ha négyzet alakú a tál, mérjük le pontos méretét és próbáljuk magunk kifűrészelni, majd akrillal, vagy hasonló vízálló pasztával kitölteni a helyet. Azonban ha a tál ovális, vagy kör alakú, ezt a lépést érdemes szakemberre bízni, akinek ez csupán néhány tízperces munka, nekünk viszont nem csak hosszadalmasabb feladat, de még kockázatos is, hiszen könnyen tönkretehetjük a bútort.
A legegyszerűbb dolgunk az olyan mosdótálakkal lesz, amelyek nem besüllyesztve fekszenek a fürdőszobaszekrényben, hanem kvázi tálként rajta állnak. Természetesen a vízelvezetés számára így is szükséges, hogy fúrjunk egy lyukat – ez esetben is szigetelni kell a tál szélét.
Legyen vízálló a mosdószekrény!
A másik fontos dolog, hogy míg az előre gyártott fürdőszobaszekrények olyan anyagból készülnek, amely ellenáll a víznek, ez nem mondható el a „sima” fáról. Ha tehát nem konyhaszekrényből készülne a mosdószekrény, hanem például egyszerű komódból, akkor feltétlenül szükséges, hogy vízállóvá tegyük a fát. Ehhez sajnos le kell csiszolnunk róla a festéket és később újra kell festenünk. Ezt a legegyszerűbben csiszológéppel végezhetjük el, de különböző erősségű csiszolópapírokkal is megoldható.
Ezután jön a fa alapozása, amely majd lehetővé teszi, hogy a vízhatlan festék jól tapadjon. Az alapozás után érdemes a felületet ismét egy kicsit visszacsiszolni, hogy teljesen egyenletes legyen. A festéshez használjunk olyan festéket, amellyel például ablakkereteket szoktak festeni. Ez esetben tehát szóba sem jöhet a bútorfestéshez gyakran használt krétafesték, vagy tejfesték: vízálló lazúrt kell használnunk.
Általában ezekből nem túl nagy a színválaszték, így ha nem akarunk külön rendelni, hanem barkácsáruházból szereznénk be, akkor kevernünk kell, de ez is könnyedén megoldható. Egy ilyen módon elkészített szekrény nem csak olcsó, de egészen különleges hatást kelt a fürdőszobában. Ha mellé helyezünk egy kis ülőkét, ha különleges kiegészítőkkel, képekkel dobjuk fel a falat, a végeredmény egy olyan fürdő, ahol valóban feltöltődhetünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!