Az építész végzettségű Albert Virág és a csomagolástervező Pongrácz Farkas az életben is egy pár. Blum & Wolf néven hozták létre közös dizájnmárkájukat, mert egyre többen érdeklődtek hajtogatott lámpájuk iránt.
Hogyan jött az ötlet, hogy közös vállalkozásba kezdjetek?
Virág: Farkassal már az egyetemen is együtt dolgoztunk, régóta közösen gondolkodunk belsőépítészeti kérdéseken. Az ő diplomamunkája, a Plümo lámpa volt a Blum & Wolf márka beindítója, bár akkor ezt még nem tudtuk…
Farkas: A Plümo lámpát leginkább fiataloknak szántam, a tervezés során az egyszerű, újrahasznosítható alapanyag, a feszes hajtásokból álló forma volt meghatározó. Miután megkaptam a diplomát, számos megkeresés érkezett. A legelső világítási projektünk barátaink kávézója volt, majd több neves irodatér számára rendeltek lámpákat. Ez volt az a pont, amikor a prototípusból termék lett.
A Plümo lámpák lágyságot, melegséget sugallnak. Hogyan születik meg egy új típus, illetve egy darab? Van segítségetek, vagy mindent ti csináltok?
F: Kidolgozzuk a terveket, aztán a prototípust a műhelyünkben saját kezűleg elkészítjük, de a gyártásban az automatizálható folyamatoknál szakemberekkel dolgozunk, hiszen így nagyon sok időt takarítunk meg. Alapelvünk, hogy a termékeink egyszerűen, okosan és környezettudatos módon előállítható darabok legyenek. Egy-egy innováció gyakran ilyen racionális döntések következménye.
Egy tervezőnek mennyire kell tisztában lennie a fény tulajdonságaival?
V: Ez nagyon fontos szempont mind a lámpatest tervezésekor, mind pedig a belsőépítészeti munkák során, hiszen a helyiségnek meghatározó eleme a fény, az emberek pedig szeretik a nagy, világos tereket. Nem egyetlen nagy fényforrás a megoldás, hanem több meleg fényű helyi világítótest, melyekkel barátságos miliőt teremthetünk, ráadásul a funkciók szerint, jól irányítható módon. Lámpáink alapvető tulajdonsága, hogy a különleges formáknak köszönhetően nappal díszei az enteriőrnek, este pedig gondoskodnak az otthonos, meghitt hangulatról.
Műanyag, fa, furnér, papír – van kedvenc anyagotok vagy folyamatosan keresitek az újdonságokat?
F: Gyakran és örömmel kísérletezünk, az egyes anyagok adta lehetőségeket maximálisan kihasználjuk. A hajtásokban rejlő merevítő erő szinte minden munkánkban szerepet kap. Sok új anyagot, technológiát kipróbálunk, olyanokat is, amelyek nem kifejezetten jellemzőek a lámpagyártásban. Legújabb lámpáinknál például filcet használtunk, minek köszönhetően a sajátos darabok a világítás mellett akusztikus funkciót is betöltenek. De előfordult már az is, hogy egy gyártó keresett meg minket azzal a kéréssel, tegyünk próbát az általa készített anyaggal.
Rovatunk egyik célja, hogy inspiráló fiatal iparművészeket mutasson be a szélesebb közönségnek. Titeket ki vagy mi inspirál?
V: Egyértelműen a skandináv dizájn. Többször jártunk észak-európai országokban, ösztöndíjak, rezidenciaprogramok és szakmai rendezvények jóvoltából, és nem tudunk betelni az ottani mentalitással. Ezenkívül lenyűgöz minket a japánok tökélyre fejlesztett hajtogatási technikája. És persze nagyon ösztönzőek számunkra hazai dizájner barátaink sikerei, a Codolagni, a Zebramade, a Hannabi vagy a Logifaces alkotásai.
Mik a jövőbeli terveitek? Megmaradtok a világításnál vagy a hajtogatott stílusú bútorok tervezése vált fontosabbá?
V: Rengeteg tervünk van, szerencsére a két irány nem zárja ki egymást. Különböző termékcsoportokat szeretnénk kifejleszteni, hogy minél több otthonnak adjunk szerethető dizájntárgyakat. A világítás az érdeklődésünk középpontjában áll, de biztos, hogy légies, könnyed bútordarabokat is tervezünk majd a következő évben.