Amilyen hangulatosak a gyertyák, olyan sok bosszúságot tudnak okozni a lecsöpögött viasszal. Összegyűjtöttük a leggyakoribb felületeket és a módszereket, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk róluk a viaszos foltokat.
Fa bútorok
Ha fára csöppent a gyertyaviasz, ne kapargassuk, mert megsérülhet a felület, inkább olvasszuk fel hajszárítóval, és puha ruhával töröljük át. A foltot 1:2 arányú ecet-víz keverékbe mártott ruhával távolíthatjuk el.
Takarók, párnák
A szennyezett textilt tegyük a fagyasztóba, és ha megkeményedett a viasz, késsel válasszuk le. A foltra helyezzünk zsírpapírt, és vasaljuk addig, amíg a papír magába szívja a maradék zsiradékot.
Fémek és üvegek
Fém- és üvegtárgyakról úgy tudjuk eltávolítani a gyertyát, ha forró vízbe tesszük őket. (A víz teljesen fedje be.) Hagyjuk ázni addig, amíg kihűl a víz, és lecsusszan róla viasz, ezután puha ruhával töröljük át.
Szőnyegek
A kárpitot sose dörzsöljük, mert tönkremennek a szálai, ehelyett tegyünk egy nejlonzacskóba jégkockát, dermesszük meg vele a viaszt, majd szedjük le egy vajazókéssel. Alkohollal átdörzsölve visszanyeri az eredeti színét.
Bőrbútorok
Amennyiben bőrfelületet kell megszabadítanunk a viasztól, szintén a hajszárítós módszert alkalmazzuk, majd a foltot meleg vizes-mosószeres ruhával töröljük le.
Falak
A festett falon a vasaló segíthet: tegyünk papírtörlőt a viaszra, és úgy vasaljuk át.