Az egyre sötétebb és hidegebb téli éjszakákon igazán szívmelengető látványt nyújtanak az ünnepi fények. Segítünk kiválasztani a legjobbakat!
1. Kint vagy bent?
A ház és a kert feldíszítéséhez csakis a kültérre készült izzósorok és világítótestek használhatók teljes biztonsággal. Ezek a termékek jól bírják az esőt, a havat és a kemény mínuszokat, nem kell attól tartani, hogy idő előtt tönkremennek, illetve életveszélyessé válnak. A fényfüzérek a nyári szezonban akár a kerti partik dekorációi is lehetnek.
2. LED-es vagy hagyományos?
A LED-es izzók, vagyis a világító diódák legnagyobb előnye, hogy a hagyományos fényfüzérekénél sokkal hosszabb az élettartamuk, és kb. 90 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak. Ma már nemcsak karácsonyfára való fényfüzéreket, hanem kül- és beltéri dekorációkat, fényjégcsapokat, fényhálókat és fénykábeleket is kínálnak, a szivárvány szinte minden színében. Jó hír, ha hideg fénye miatt eddig kerülte a fehér változatot, hogy már meleg fényű darabok is léteznek. Sőt, a környezettudatos vásárlók akár napelemmel működő termékeket is beszerezhetnek!
3. Melyiket hova tegye?
Fénykábel
A gumicsövekben futó izzósor kiválóan alkalmas az élek, határvonalak kiemelésére, de akár egyedi formák is kialakíthatók belőle.
Fényháló
Az ablak elé akasztva helyettesíti a függönyt, az üres, csupasz falfelületet pedig teljesen újjávarázsolja. Jól mutat a tornácon is, ám ilyenkor különösen ügyelni kell a rögzítésére.
Fényjégcsap
Az ereszek, párkányok, ablakok ideális dekorációja, száraz időjárás esetén is téli hangulatot varázsol.
Figurák
Hópehely, Mikulás rénszarvasszánnal, csillag, karácsonyfa – a formák száma közelít a végtelenhez. A lapos változatokat leginkább a gyerekszoba ablakában tudjuk elképzelni, míg a térbeliek nemcsak a nappaliban, a karácsonyfa közelében, de akár a kertben is jól mutatnak. Utóbbiak elhelyezésénél ügyelni kell rá, hogy a hátterükben legyen valamilyen sötét felület (pl. házfal, fenyőfák), amely jobban láthatóvá teszi a formákat.
4. Aranyszabályok
- Legalább egy héttel az ünnep előtt ellenőrizzük, kifogástalanul működik-e a karácsonyfára kerülő izzósor.
- Előbb mérjünk, aztán vásároljunk! Nincs bosszantóbb annál, amikor a ház körvonalát jelző fénykábelből már nem jut az utolsó méterekre…
- Ügyeljünk a rögzítésre, nehogy a hó vagy egy nagyobb szélroham elmozdítsa a kívülre felszerelt égősort!
- A kültéri dekorációknál a szimmetria elvét kövessük, bent pedig válasszon ki egy fókuszpontot, ahová a belépők tekintetét irányítjuk a fények segítségével.
5. Vásárlási tanácsok
- Győződjünk meg arról, hogy az áru csomagolása sértetlen. Ellenőrizzük, megtalálhatóak-e rajta a termékkel kapcsolatos információk (pl. gyártó/importáló vagy forgalmazó megnevezése, műszaki jellemzők, CE jelölés), és mellékelték-e hozzá a biztonságos használathoz szükséges, magyar nyelvű használati-kezelési útmutatót.
- A nagyon vékony vezeték potenciális veszélyforrást jelent, ugyanis könnyen kiszakadhat. Fontos továbbá, hogy a lámpafoglalatoknál kijövő vezetékek ne húzódhassanak ki, illetve ne csavarodjanak el.
- Előfordulhat, hogy az izzókat körülvevő műanyag burkolat (pl. csillagforma) peremei vagy végződései olyan élesek, hogy egy óvatlan mozdulatnál akár sérülést is okozhatnak.
+ 1 tipp: Veszélyes termékek
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján (www.nfh.hu) található veszélyestermék-kereső program segítségével egyszerűen tájékozódhatunk a hazánkban és az Európai Unióban betiltott fényfüzérekről. Ha utólag kiderül, hogy ilyen árut vásároltunk, az üzletben a számla ellenében kötelesek azt visszavenni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!