Ki gondolná, hogy hagyományos húsvéti tojásért nem Szabolcsba, nem Nógrádba és nem is Somogyba kell menni? Aki igazi hímestojást szeretne, jobb, ha a Nyócker felé veszi az irányt…
Húsvéti tojás nélkül nincs ünnep. A húsvéti hangulatról legtöbbünknek talán egy kertes parasztház jut eszébe, nárciszokkal, tulipánnal, barkával, és persze szakajtónyi színes tojással. A város kellős közepéről nézve mindez nagyon távolinak tűnhet, az igazi hímes tojásokat pedig sokan talán el is felejtették már… Szerencsére idén egy sokoldalú művész, Német Hajnal Aurora felrázza a régi hagyományt. Pazaron díszített tojásainak csodájára járnak!
Gangos bérházban készül a hímes tojás
Németh Hajnal Aurora nem messzire a Rákóczi téri csarnoktól, egy régi bérházban, saját kis mesevilágában él. Övé a körfolyosós gang utolsó lakása, itt látogattuk meg őt. Aurora húsvét előtt is a tőle elvárható látványos öltözékben fogad, ami pedig az ajtón belépve szemünk elé tárul, azt szavakkal leírni alig lehet. Dúsan díszített népviseletek, üvegdobozba zárt ékszerek, fejpántok, szobrok, no és hímes tojás mindenütt. Láthatóan minden darab egyedi és saját története van, de ezúttal koncentráljunk csak a tojásokra. Ezek tényleg hímesek, méghozzá gyönyörű mintákkal! És mind-mind Aurora keze munkáját dicséri.
Magyar motívumokkal szebb a húsvét
Aurora közel 20 évig néptáncolt, innen ered a népi motívumok iránti érdeklődése. „A magam részéről igyekszem mindent megtenni azért, hogy a magyar hímzésminták és szimbólumrendszerek valahogy fennmaradjanak, tovább éljenek. A húsvéti tojásfestés például remek lehetőség arra, hogy újra köztudatba kerüljön néhány kedves, régi motívum.
Évek óta kutatom a hímzésminták eredetét, a bennük szereplő szimbólumok jelentését. Meggyőződésem, hogy nagyon nagy szükségünk van rájuk a hétköznapi életünkben is. Fantasztikus érzés, hogy ezek a minták most rákerülhettek a tojásokra.
S hogy teljes legyen mindegyik mű, a tojások hátuljára rávezettem, hogy az adott darab készítéskor éppen melyik tájegység inspirált” – magyarázza átéléssel a tojásfestést művészi színvonalra emelő Aurora.
Családi emlékek és húsvéti tojás
Az Aurora-tojások híre futótűzként terjed. Sok az érdeklődő, mivel a magyar népi motívumokkal díszített húsvéti tojás tényleg egyedi. Ugyanakkor az sem titok, hogy miként készül.
„A mintákat filctollal viszem fel a tojásokra. Természetesen én is használok segítséget, hiszen könyvekből, terítőkről lesem le a motívumokat. Ahol kell, igazítok a méreten és az arányokon, hiszen ez egy kötetlen műfaj. Az alapot fekete alkoholos filccel rajzolom a héjra, majd szintén alkoholos filccel színezem ki. De erre nem csak én vagyok képes! Mindenkit szeretnék biztatni arra, hogy próbálkozzon bátran a módszerrel! Csak néhány filctoll kell hozzá. Nem baj, ha nem lesz tökéletes vagy szabályos a végeredmény! S hogy honnan legyen a minta? Mondok egy tippet: bizonyára sokan őriznek otthon a szekrényben legalább egy olyan asztalterítőt, amit még a nagymama hímzett ki. Gondoljunk csak bele, milyen sokat ad majd a húsvéti ünnephez, ha a nagymama mintája ott lehet a szépen terített asztalon!”
Régi magyar motívumok jelentése
- Páva: Örök szerelem, szabadság, tisztaság
- Tulipán: Nőiesség
- Gránátalma: Termékenység
- Életfa: Összeköti a túlvilágot, az evilágot és az alvilágot
- Napraforgó: Odaadás, nagyság, szellemi megvilágosodás iránti vágy
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!