Eltelt egy viszontagságos év, ismét egy rendhagyó húsvétra készülünk. Tegyük feledhetetlenné az ünnepet kreatív díszekkel és friss tavaszi virágokkal!
Drága díszek nélkül is húsvéti hangulatba öltöztethetjük az otthonunkat. Merítsünk inspirációt a természetből: vegyünk pár izgalmas formájú ágat, vagy kérjünk barátaink kertjéből. Jó választás lehet a japánbirs, az aranycserje (amelyet sokan tévesen aranyesőnek neveznek) vagy a kedvencem, a liliomfa (Magnolia).
A magnólia tavasszal nyílik, még a levelek megjelenése előtt. Nagy tömegben érződik a visszafogottan édes illata is. Tenyérnyi méretű virága szinte olyan tökéletes, mintha festették volna.
Régiből újat
Bármilyen ünnep is legyen, mindegyik dekorációjáról hasonlóképpen vélekedem: gyűjtsünk minőségi és maradandó díszeket, amelyeket aztán minden évben használhatunk és néhány szál friss virággal vagy ágakkal változatosabbá tehetünk. Mivel csak kevés időre vesszük elő őket, megunni biztosan nem fogjuk. Az én kedvenceim a madártollakkal bevont díszek, amelyeket az ágakra aggathatok, valamint a változatos mintájú kőtojások.
Húsvéti dísz sáfrányokkal
Ne vegye el a kedvünket a dekorálástól, hogy idén kevesebben ülhetjük körbe a húsvéti asztalt, inkább adjuk meg a módját ennek ellenére is! Én idén egy olyan hálás tavaszi évelő virágot választottam az ünnepi asztal díszének, amiben sosem csalódtam: ez pedig a sáfrány (Crocus).
A tavasz érkezését elsőként jelző virágok egyike. Sárga, fehér, lila, cirmos színekben létezik, de a nemesítőknek köszönhetően egyre többféle árnyalatban pompáznak.
Hagymás évelő növény, nagyobb tömegben ültetve látványosabb, de könnyen szaporodik. Szinte mindenhol jól érzi magát, akár a fű között, lombhullató fák alatt, főleg a napon, de félárnyékban is megél. Kicsi a vízigénye és cserépben is tartható.
A sáfrány fűszer az ősszel virágzó Crocus sativus fajtának a 3db megszárított bibeszála.
Nem véletlenül annyira borsos az ára: 1 kg fűszer előállításához 300-350 000 darab virág szükséges.
A nemesített krókuszfajták nem használhatók fűszerként. Magyarországon a természetben például a védett kárpáti sáfránnyal találkozhatunk. (Crocus heuffelianus).
Mivel nálunk a kertben több sárga színű van, mint lila cirmos, ezért idén 5 kis cseréppel vettem még a lilából és ez került egy alacsony jardinierbe az asztal közepére. Majd a húsvét elteltével kiültetem a többi közé. Mind a kinyílt, mind az éjszakára becsukódó virágok nagyon mutatósak.
Húsvét alkalmából az egyik kedvenc tojásos ételemet hoztam: ez a quiche.
Egy klasszikus francia étel, ami mára szinte az egész világon közkedvelt lett és itthon is egyre népszerűbb. Nehéz egyetlen magyar szóval meghatározni, hogy valójában mi is a quiche: könnyű, fűszeres tojáslepény sós pitetésztán. Mind melegen, mind hidegen tökéletes finomság. Érdemes kísérletezni a zöldségekkel, fűszerekkel, hiszen épp ez a quiche szépsége: a sós és omlós tészta, valamint a tojásos réteg receptje állandó, az ízvilágát azonban mi magunk formálhatjuk ízlésünk szerint.
Quiche alaprecept (4 főre)
Az omlós tésztához:
- 20 dkg finomliszt, vagy fehér tönkölybúzaliszt (plusz kb. 5dkg a nyújtáshoz)
- 15 dkg hideg vaj
- 1 csapott kávéskanál só
- 1 db tojássárgája
A tojásos keverékhez:
- 3 db egész tojás
- 2 dl tejszín
- 1 csapott kávéskanál őrölt tarkabors
- 1 késhegynyi őrölt szerecsendió
Ne ijesszen meg senkit a recept hossza, ha egyszer elkészítettük, sokkal egyszerűbbnek fog tűnni!
- Mérjük ki és tegyük a lisztet egy nagy tálba a sóval, daraboljuk kis kockákra a vajat, szórjuk a liszt tetejére és tegyük a tálat a hűtőbe. Üssük fel a 3 tojást és tegyük egy keverőtálba a tejszínnel. Adjuk hozzá a szerecsendiót és a tarkaborsot és ezt is tegyük a hűtőbe.
- Készítsük elő a sodrófát és a nyújtódeszkát, vagy tisztítsuk le a konyhapultot, ha azon fogjuk a tésztát nyújtani. Ami omlós tészta készítésnél fő szempont, hogy hidegek legyenek az alapanyagok és gyorsan dolgozzuk össze őket, hogy a kezünk melege ne olvassza meg a vajat. Hideg kezűek előnyben, többiek tegyék a csap alá egy kis időre a kezüket, ahogyan én is szoktam tenni.
- Vegyük elő a lisztes tálat és morzsoljuk el a vajat a liszttel. Ahogy újra meg újra összedörzsöljük a két tenyerünk között a vajdarabkákat, mindig legyen a kezünkben bőven liszt, mert ez szigeteli is a vajat, hogy ne olvadjon el. Esetleg aprítógépben is összedolgozhatjuk a vajat a liszttel, és csak az utolsó simításokat végezzük kézzel.
- Ha elég morzsalékos már, akkor hozzáadjuk a tojássárgáját és gyúrjuk egyneművé, minél gyorsabban. Ha túlzottan megolvad a tészta, tegyük egy kis időre a hűtőbe, mielőtt nyújtanánk. Ebben az állapotban le is fagyaszthatjuk a tésztát. Én általában dupla adagot gyúrok és a felét elteszem a mélyhűtőbe, így a következő alkalommal sokkal könnyebb dolgom van.
- Készítsünk elő egy kb. 25 cm átmérőjű piteformát, nyújtsuk ki kerekre a tésztát. Ne ijedjünk meg, ha bőven felvesz még lisztet! Elég, ha annyival nyújtjuk nagyobbra, hogy 2 cm magasságban felhajoljon a tészta a forma oldalán. Ha a forma kibélelésekor elszakad a tészta, nyomkodjuk vissza az üres helyekre, sütés után fel sem fog tűnni a malőr. Körben a forma oldalán a tészta tetejét nyomkodjuk le laposra, mert így készen szebb és masszívabb lesz. Tegyük be a piteformát a hűtőbe.
- Most jön a kreatív része, az ízesítés. Ha mindenki húsevő a társaságban, akkor én cirka 15 dkg bacon kockával kezdem. Pár percig pirítom, majd félreteszem. Szinte mindig teszek bele valamilyen hagymát, például medvehagymát, újhagymát, póréhagymát karikázva. Egy erőteljesebb ízű reszelt sajt is elmaradhatatlan hozzá, mint a gruyére, a parmezán vagy a pecorino, szintén kb. 10 dkg. Ha több sós dolog is került bele, mint például a pecorino és a bacon, akkor a tojáskeverékbe már nem teszek külön sót, egyéb esetben 3 késhegynyit. Szeretem a quiche-ben az olajban eltett szárított paradicsom ízét és a szép színes kaliforniai paprika csíkokat. Egy kis friss bazsalikom, vagy kakukkfű sem árt, ha van kéznél.
- Ha eldöntöttük és előkészítettük, hogy milyen alapanyagokkal dúsítjuk a quiche-t, melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Vegyük ki a tésztát, szórjuk rá az összes alapanyagot és öntsük nyakon a felkevert tojásos tejszínnel. Mehet is a sütőbe.
- Hőlégkeveréssel 190 fokon 45 perc alatt sül meg. Akkor jó, ha szép aranybarna a teteje, nem baj, ha a tojásos réteg kicsit remegős, sőt. Tálalhatjuk friss zöld salátával.
Virágos, szép húsvétot mindenkinek!
Bánhalmi Attila
További inspirációért kattints a cikk bármely fotójára.
A Griff Pagony mindennapjait kövesd az Instagramon, vagy a Facebookon!