A múlt hónapban az olvasósarkok és a kuckók berendezéséről írtam. Ehhez kapcsolódik e havi témám, hiszen üres falak között nehéz megteremteni az otthonos hangulatot. Lássuk, hogyan öltöztethetjük fel stílusosan a különböző helyiségek falait!
Harmonikus faldekoráció
Legyen az barlangrajz, freskó, olajfestmény, metszetek, fotók esetleg poszterek: az emberek a kezdetektől fogva festegették és dekorálták házaikat. Nem véletlen hát, hogy nem létezhet kifinomult enteriőr ezek nélkül. Ennek ellenére újra meg újra azt tapasztalom, hogy nem kap elég figyelmet a faldekoráció és főképpen nem a művészi alkotások.
Sokakat visszatart az eredeti képek, rajzok, egyéb műalkotások vásárlásától, hogy drágának, luxuskiadásnak tekintik ezeket a műveket. Pedig ez nincs így. Meglepően olcsón be lehet szerezni kezdő, vagy ismeretlenebb művészek darabjait, de akár ritkább régi metszeteket is. Ha efféle műveket választunk, nem csak egyedibb lesz tőlük az otthonunk, de az is lehet, hogy később, idővel sokat érnek majd. Legrosszabb esetben is lesz valamennyi értékük, ellentétben az áruházi, tucat poszterekkel.
Művészet és technika karöltve
Akár a falon, akár egy állványon helyezzük el, a tévé igencsak nagy helyet követel magának a legtöbb háztartásban. Része a mindennapjainknak, amivel alapvetően nincs is semmi gond, hiszen ki ne szeretne munka után, vagy egy esős hétvégén bekuckózni egy jó filmmel és nassolnivalóval? Fontos azonban, hogy úgy helyezzük el a szobában, hogy a készülék ne döntse romba a szép enteriőrt.
Természetesen több jó megoldás is létezik. Elsősorban a bútorzattól, a szoba méretétől és stílusától függ, hogy melyiket érdemes választanunk.
A tévét rejthetjük szekrénybe egy könnyen nyitható tolóajtó mögé. Ezen ajtók frontja lehet tükör, festmény, vagy akár egy álkönyvespolc is, mellette igazi könyvespolccal és könyvekkel.
Az elegáns kabinetszekrény is ízléses megoldás, amiben elfér egy házimozi-rendszer erősítője, a set-top box és néhány hangszóró is.
A Pagonyban – részben a helyszűke miatt – képnek álcázva került a tv a falra. Szerencsére a technika fejlődésével jobbnál jobb ötletekkel állnak elő a gyártók. Már dugalj sem kell néhány készülék mögé, így tökéletesen hozzásimul a falhoz, akár egy igazi festmény.
Bárhogy is döntünk, olyan elrendezést keressünk, ami illik az enteriőrhöz és ne elégedjünk meg félmegoldásokkal.
Martinique
Legtöbb esetben a képek elengedhetetlen részei a képkeretek. Jelentőségüket alábecsülik az emberek, pedig már a II. századi Egyiptomban is festettek kereteket a falakra, hogy ezzel emeljék ki a falfestményeket.
A 3 dimenziós keretek használatát eleinte az építészetben, a szobrok körül használták, a ma ismert fajták a XII. – XIII. századi Európában jelentek meg, először a templomokban, később, a reneszánsz idejében a jómódú polgárok lakásaiban is.
Ne csak szokványos, előregyártott termékeket használjunk! Izgalmasabb a faldekoráció végeredménye, ha képkeretező műhely szakembereit hívjuk segítségül: egy jól eltalált keret kiemeli a műalkotás szépségét, sőt az sem ritka, hogy maga a keret a műalkotás.
Fontos, hogy a képeket és a kereteiket összehangoljuk a velük egy térben lévő textilek, falak színével és stílusával. A tapétázott falak már önmagukban díszítenek, de ne álljunk meg itt! A látványt fokozhatjuk a megfelelő dekorációval, például egy üveg hátfalú keret használatával nagyobb az összhang a háttér és az alkotás között.
Faldekoráció szokatlan helyeken
Nem csak a keretek hátterével lehet játszani, de a felfüggesztéssel is. Mivel rajongok a drapériákért és a képekért is, ám sajnos mindkettő ugyanazon falfelületeket igényli, trükkhöz folyamodtam: a drapéria elé is függesztettem képeket. Ez olyan helyiségekben praktikus, ahol a textil inkább dekorációs célokat szolgál és nem mozgatjuk naponta a függönyt.
Frappáns függő
Ha a faldekoráció tervezése folyamán elbizonytalanodunk, ha nem tudjuk, milyen képek kerüljenek egy-egy falfelületre, tartsuk szem előtt az egyik legfontosabb alapszabályt: legalább egy, de inkább két tulajdonságuk egyezzen. Mit jelent ez a gyakorlatban? Ha például családi fotókat teszünk ki, akkor mind legyen fekete-fehér, azonos paszpartuval – így nem zavarja az összképet, ha más-más a keretük formája, vagy színe. Ha azonban színes képeket, festményeket helyezünk el egymáshoz közel, a keretek színe és fazonja legyen azonos. Jó, ha a festmények témája sem túlzottan eltérő.
Az ördög a részletekben rejlik
Szintén esztétikus megoldás egyforma színű, de más-más fazonú kereteket használni egy helyen. Olykor már egy olyan apróság is elegendő a harmóniához, mint az azonos árnyalatú, aranyozott részletek. Jelen esetben a lépcsőzetes keret belseje, az asztali lámpa talpán lévő levelek és a kis florentin jellegű asztali keret színe egyforma.
Asztali képkeretek
És végül, de nem utolsósorban: ne feledkezzünk meg a kitámasztós asztali képkeretekről.
Nincs is elegánsabb, mint egy fényes fekete zongora, tele csillogó ezüst keretbe foglalt családi fotókkal. Ez a megoldás azonban sajnos nem sok otthonban fér el.
Ha valaki hozzám hasonlóan gyakran rendezi át a lakást, annak ez nem okoz gondot, hiszen mindig találni valahol 3-4 képnek helyet. Így ünnepekhez, évszakokhoz illően lehet kipróbálni izgalmas párosításokat. Hogy ne kelljen visszavonhatatlan döntést hoznom arról, melyik falra fúrjak lyukat, állványon tartok kisebb akasztós kereteket is, így könnyebb a négy tucat keretemet időről időre átrendezni.
Parmezános padlizsán pirított gnocchival
Hogy októberben se maradjon ki a kulináris lezárás, egy olaszos receptemet osztom meg.
Hozzávalók 2 főre:
- 1 db nagy padlizsán
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 dl olívaolaj
- tengeri só
- tarkabors
- 3-4 csapott evőkanál reszelt parmezán
- 250 g burgonyás gnocchi
- 150 g crème fraîche, vagy tejföl
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Zúzzuk össze a 2 gerezd fokhagymát, tegyük egy kis tálkába, őröljük rá a borsot, adjuk hozzá a sót és öntsük rá az olívaolajat. Keverjük jól össze.
Mossuk meg és vágjuk hosszában félbe a padlizsánt, majd irdaljuk be a lapos oldalát, hogy majd mélyebben átitatódjon a fűszeres olajjal.
Rakjuk alufóliázott tepsibe a héjával lefelé és öntsük/dörzsöljük a résekbe a fűszeres olaj nagy részét, szórjuk meg a parmezán felével és tegyük a sütőbe.
Én általában hőlégkeverésen sütöm és kb. 30 perc alatt készül el.
A lényeg, hogy jó ropogós és piros legyen. Ha megsült, tartsuk melegen a sütőben arra a pár percre amíg a csomagoláson előírtak szerint kifőzzük a gnocchit.
A maradék fűszeres olívaolajat hevítsük fel egy serpenyőben, zúdítsuk rá a kifőtt gnocchikat és állandó rázogatás mellett süssünk ropogós kérget rá és már tálalhatjuk is a padlizsánnal.
Szórjuk meg a maradék parmezánnal a gnocchit és adjuk mellé a crème fraîche-t!
Hosszú indián nyaras októbert mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!