A festék nem csak dekorációs célokat szolgál: védi az adott felületet, és higiéniai szempontból is lényeges. A kínálat óriási, a gyártók a különböző funkciókat szem előtt tartva folyamatosan fejlesztik a termékeiket. Épp ezért vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk, hogy a legmegfelelőbb típust válasszuk.
Festékfajták
Mészalapú festékek
Környezetkímélő, természetes, fertőtlenítő hatású megoldás. Jó lég- és páraáteresztő, magas a kopásállósága, vízzel hígítható. Alkalmazható korábbi mészfestékre, betonra vagy vakolt falra, ám nem ajánlott diszperziós, olaj- és zománcfestékre. Bió változata modernebb, kis mennyiségben diszperziós összetevőt is tartalmaz. A felületet festés előtt gondosan elő kell készíteni, mert könnyen repedezik, és nem árt tudni, hogy gipszvakolaton foltosan száradhat.
Olajfestékek
Ez a kemény, lassan száradó festék fára, fémre és vakolt, glettelt falra is felvihető. A hagyományos olajfestékek anyaga eredetileg len-, szója- és dióolaj volt, ezeket később szintetikus gyantákkal helyettesítették. A munkát több alapozóréteg felhordásával kell kezdeni, utána jöhet az olajfesték, amelyből többnyire elég egy réteg. Felülete kifejezetten kemény, és könnyen tisztítható. Csak oldószerrel hígítható. A fémeket védi az oxidációtól, a faanyagokat pedig ellenállóbbá teszi, így a kültéri nyílászáróknak kevésbé ártanak az időjárás viszontagságai. Fényes, matt és selyemfényű változata létezik.
Műanyag alapú festékek
Diszperziós festékek
Kedvező ár-érték aránya miatt ma ez a legkeresettebb festékfajta. Színkód alapján, keverőgép segítségével érik el a választott árnyalatot. Remekül fed, akár egy rétegben is, nem dörzsölődik, nem hagy foltot, vízzel hígítható, és oldószertartalma elenyésző, így nem ártalmas az egészségre. Jó légáteresztő, többször átfesthető. Matt és selyemfényű változatban kapható, a szaküzletekben penészgátló, gombásodás és páralecsapódás elleni adalékanyagokat is kevertethetünk hozzá. Hátránya, hogy felhordás előtt gondosan elő kell készíteni a falakat, a régi festéket, pergő glettet, vakolatot feltétlenül le kell kaparni.
Izoláló festékek
Ezek a speciális termékek jó szolgálatot tesznek, ha egy korábbi beázás sárgás nyomait, esetleg zsír-, korom- vagy nikotinfoltot szeretnénk eltüntetni úgy, hogy a későbbiekben ne bukkanjon ismét elő.
Speciális festékek
Padlófesték
Akár követ, betont vagy fát festünk, első rétegként alkidbázisú alapozófestéket alkalmazzunk, amely tapadóhídként szolgál az átvonó, azaz legfelső fedőfesték számára. Ilyen tapadóhidak segítségével csempére, üvegre, alumíniumra, MDF-re vagy PVC-re is felvihetjük a fedőfestéket. A fejlesztéseknek köszönhetően már kapható olyan változat, amely alapozó nélkül, tapadóhíd nélkül használható.
Mágnesfesték
A ferromágnes részecskéket tartalmazó, jellemzően akrilalapú festéket vakolt, glettelt falra kenhetjük, ha szeretnénk mágnessel képeket, üzeneteket rögzíteni rajta. Csak sima falon dolgozzunk vele, három rétegben, hogy megfelelő tapadást biztosítson. A legutolsó réteg száradása után vigyük fel a színes festéket zárófelületként.
Táblafesték
Vízbázisú, oldószer nélküli festék, kintre és bentre egyaránt megfelel. Falra és fára is felvihetjük, és széles színskálából választhatunk. Matt, vízálló felülete könnyen tisztítható, törölhető. Gyerekszobában különösen gyakran alkalmazzák, falon vagy a szekrény ajtaján, hogy a kicsik rajzolhassanak rá, de a konyhai csempét is befesthetjük vele.
Festési praktikák
- Szakemberrel egyeztessünk, hogy milyen alapozó és milyen típusú festék a legmegfelelőbb az adott célra, helyiségbe.
- A festendő felületek nagyságához igazodva inkább kicsit több festéket kevertessünk, mert utólag gondot okozhat a pótlása.
- Sok gyártó kész színpalettával könnyíti meg a vásárlók dolgát, de kikevertethetünk egyedi árnyalatot is a színkártyák kódjai alapján. Ezt évekkel később is kérhetjük, ha megőrizzük a kódokat és neveket, azonban számolni kell némi eltéréssel, hiszen a festékek színe az évek során változik a felületeken.
- Mielőtt megvásároljuk a teljes festékmennyiséget, pár közeli árnyalatból vegyünk 1-1 litert, és kenjük fel egy napos és egy árnyékos falra. Csak így láthatjuk, melyik lesz megfelelő, hiszen a színkártyák apró mintái sokszor becsapják a szemünket. Másnak tűnhet egy árnyalat hideg vagy meleg, mesterséges vagy természetes fénynél is.
- A gletteléshez jó kötőszilárdságú anyagot használjunk, hogy ne jelenjenek meg repedések száradás után. A glettelt felületet érdemes alapozni, mert így nem lesz porózus, másrészt nem szívja be a festéket olyan mértékben, hogy fakuljon a színe.
- Rossz minőségű falakhoz használhatunk texturált diszperziós festéket. Így eltűnnek a hibák, és érdekesen strukturált, rücskös vagy a vakolathoz hasonló felületet kapunk. A sűrű anyagot hosszú szálú hengerrel vagy glettvassal vigyük fel.
A teljes cikket a júliusi Lakáskultúrában olvashatod, ahol további különleges festéktípusokat és hasznos tippeket találsz. A magazint keresd az árusítóhelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!