Gondolkodtál már azon, mi mindent tudnának mesélni otthonod legféltettebb kincsei? Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa a ’30-‘as–70-es évek legizgalmasabb darabjainak történeteit osztja meg egy-egy példával illusztrálva – ezúttal a 20. század egyik kimeríthetetlen témájáról és vízi állatáról.
Földünk állatvilágából nem a halak a kedvenceim. De, hogy az élet mégis érdekes legyen, rengeteg, sőt megszámlálhatatlan hallal volt már dolgom. Ennek oka az, hogy a 20. század művészeti stílusai viszont imádták a halakat. Minden alkalommal elgondolkodtam, vajon honnan ez a rajongás, vajon mi ihleti meg kivétel nélkül az alkotókat, mi veszi rá őket, hogy halas tárgyat készítsenek.
Visszatekinthetünk archaikus okokra, mert igen régóta fogunk és eszünk halat, vagy eszünkbe juthatnak a meséink és a mondáink, amelyek szintén okot adhatnak az ihletre. Például Jónás, akit elnyelt egy óriási hal, vagy a kis aranyhal, aki rendre kívánságokat teljesít, még ha néha viccesen is, és persze A Nagy Ho-Ho-Ho-Horgász, aki a magyar kultúra részévé vált.
Szerintem az ok ennél jóval egyszerűbb: a halnak jó formája van és nagyon könnyű ábrázolni. Gondoljunk csak arra, hogy egy kissé oválisra sikerült kör szinte már hal. Ráadásul abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy több nagy víz is van a környezetünkben, ahol az ott élők örömmel emlékeztetik magukat a természet közelségére.
A képeken a jelenlegi „halas készletem” látható, amely felsorakoztatja a fémművességet, a kerámia- és porcelánművészetet, és egy faragott fából készült „halszobor” is helyet kapott köztük.
A viszonylag egyszerű formákat a dekor és az ötlet teszi élettel telivé. A vasból készült fali lámpa hal plasztikus, domborított felületével szellemes lakáskiegészítő és hangulati elem, ahogy az iparművészeti kerámia lámpa is sejtelmes fényével és elképesztő alakjával gondoskodik a kellemes légkörről. A csüngő kerámia halak Izsépy Margittól a játékosságot idézik, a fa hal a hetvenes évek letisztult formavilágát hozza vissza.
A kedvencem a porcelán hal tál, a magyar porcelán művészet egyik fénykorából származik, egy dicső műhely, a Drasche néven ismert, Kőbányai Porcelángyár berkeiből, az 1960-as évek derekáról. A finom, elnyújtott formát a korszak modernista, kézzel festett díszítése teszi teljessé. Minden kétséget kizáróan tehát, a hal remek, sőt kimeríthetetlen téma, akár kedveljük élő rokonait, akár nem. A művészet még a halszemből is érzéseket csal elő, bizonyítva, hogy minden élő egyenlő, és a művészet témától függetlenül örök öröm.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!