Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal a következő, Muharos Lajos által készített gyertyatartókról.
Bár szerelem volt első látásra, mégis hosszasan néztem, mielőtt bármit írtam volna.
Két világ szülötte ez a gyönyörű szombati gyertyatartópár. Muharos Lajos ötvösművész munkája, az 1960-as évek derekán készült, hordozva az akkori iparművészeti irányvonal minden jellemzőjét. Egyszerű geometrikus formák és figurák vegyülése egy újragondolt tárgykultúrában.
Az 1941-ben született Muharos Lajos a Borsos Miklós által indított, s a 20. század magyar iparművészetét rendkívüli módon meghatározó alkotógenerációhoz tartozik. Legfőbb területe az ékszerkészítés. Korai időszakában előszeretettel alkalmazott középkori hangulatú elemeket, ahogy itt is jól látható a kis alakot keretező gótikus ablak.
E tárgy másik világa s használatának tere egy nép, egy vallás ikonikus rítusa, a sábesz, s az ezzel járó gyertyagyújtás. A sábeszi gyertya lángja szimbolizálja a fényt, a sábesz ünnepe a családdal és a Mindenhatóval való egységet. A judaika tárgykörében szokatlan mind a bronz alapanyag, mind a figurális díszítés.
Ám a korszak, amelyben készült, elmosta ezeket a korlátokat. Hisz ki tudja, talán ebben a vallási buzgalomtól mentes időszakban ez „csak” egy művészi gyertyatartópár volt, kalapos könyveket hordozó, szakállas alakokkal. Egy csinos lehetőség, egy rés, amin átszűrődhetett az ünnep fénye.
Mostanra, ahogy a lángok összeforrnak a sábesz ünnepében, úgy vált egységgé, különleges egyveleggé ez az alkotás, mely keveréke rendszernek, stílusnak, hitnek, és reprezentációja a művészet felülemelkedésének.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!