Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal erről a különleges gyertyatartóról.
Vannak olyan időszakok, amikor azok is gyújtanak gyertyát, akik egyébként nem rajongói a kis lángnak. Az év vége ilyen.
Az év ezen szakában szinte biztosan kerül egy a kezünkbe: legyen az egy finom illatgyertya, vagy egy adventi koszorú gyertyája, nem beszélve a hanuka gyertyákról. Több ezer éve használunk gyertyát, amelyet először méhviaszból, majd faggyúból készítettek.
Rengeteg szimbólum és hiedelem kötődik hozzá. A kereszténységben a szentháromság oszthatatlan egységének jelképe, Jézus személyében értelmezve pedig az önzetlen, elemésztő szolgálat szimbóluma. A zsidó filozófia szerint a kanóc szimbolizálja a testet, a láng a lelket, a viasz pedig a jó cselekedetet. A magyar néphit azt tartja, hogy minden embernek van a mennyben egy gyertyája, ameddig az lángol, addig él az ember.
A babonák világában is nagy jelentősége van a gyertyának. Lángjából a jövőt jósolják, mágia és varázslat övezi történetét. Egy dolog azonban szinte biztosan közös mindannyiunkban: a gyertyát tartani kell valamiben, mert különben szétfolyik, lecsöpög, megéget és tönkre tesz. Így aztán bátran állíthatom, hogy a gyertyatartó készítésének hagyománya egyidős a gyertyával.
Minden művészeti stílus palettájára vette eme tárgytípust. Modern korunkban nem mindennapi eszköz a gyertya, így tartóját is ennek megfelelően alakítjuk. Amikor elővesszük, jó érzést kell, hogy keltsen, megjelenésétől ünnepi hangulatot, kialakításától praktikumot kívánunk.
A képen látható gyertyatartót egy ötvös iparművész, Demcsik Attila készítette az 1970-es évek végén. A tört fehér talpazat izgalmas formájú, krómozott díszítményt tart. Első blikkre nem tudjuk, valamiféle szerkezetről van szó, vagy apró ufók dokkoltak egy gyertyatartón. Ha jobban megnézzük, minden része szabályos forgástest. A térben elforgatott kör formák ritmikus váltakozása már-már matematikai szépséget is ad a tárgynak.
Amikor azonban meggyújtjuk a gyertyát, az ősi mágia összeforr a csillogó króm plasztika keltette fényjátékkal. A varázslat ismét működik. A kis tűz bűvkörébe von minket és néhány lux megteremti a hangulatot amire vágytunk. Ünnepelhetünk. A gyertyatartó pedig csendben, elegánsan szolgál és őseinek évezredes hagyományait követve, büszkén tartja a kis lángoszlopokat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!