Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal Juhász Árpád különleges függőjéről.
Ritkán szeretek bele kis méretű tárgyakba, inkább grandiózusabb alkotások az enyéim, ellenére annak, hogy pályámat apró ékszerekkel és drágakövekkel kezdtem. Ott a pontos, aprólékos munka, a finom stílus és a tüzes, csillogó alapanyagok egységéből kialakuló tündöklő ékszer ejtett rabul.
Találkoztam a 19. század hatalmas ékszergarnitúráival, a századforduló finom, bimbós-leveles alkotásaival, a fényűző art deco pompás, brilliánsoktól szikrázó csodáival.
A második világháború utáni időszak az ékszerművészet területén is hozott újdonságokat. Bár a bizsuk, avagy a nem nemesfémből, akár kifejezetten hétköznapi anyagból készülő ékszerek elterjedése már a 19. század második felétől elkezdődött, a minőségi ékszer, az aranyműves és ötvös által készült alkotások alapanyaga továbbra is az arany és az ezüst volt. Képzett mesterek csakis nemesfémek használatával készítettek ékszert.
A 20. század második fele alázatot hozott ennek a nemes szakmának. Az ötvös és ékszerkészítő művészet új energiával nyúlt az eddig alantasnak tartott alapanyagokhoz. Az ékszer felszabadult aranyröghöz kötése alól és feltárul az alapanyagok kánaánja. A nemesfémek mellett készült ékszer vasból, fából, üvegből, rézből és bronzból. Elképesztő formavilág bontakozott ki az ékszerművészetben, visszatükrözve a stilizált alakábrázolást, az űrkorszak keltette jövővíziót, majd az absztrakciót. Előtérbe kerültek az archaikus és geometrikus ékszermotívumok és -alakzatok. Az ékszerek és testdíszek mérete egyre hivalkodóbbá vált, immár távol kerültünk az apró, díszes levelektől.
A képen látható iparművészeti ékszer ennek az időszaknak a szülötte. Egy rendkívül rövid életű művész alkotása. Juhász Árpád ötvösművész élete 35 éve alatt alkotott maradandót. Amikor a kezembe vettem, azt gondoltam, hogy olyan mint egy indián törzs varázsló ékszere…. csak ez a törzs egy messzi, messzi galaxisban lakik. Az egyszerű formák és a fényesre krómozott felület egysége mágikus hatást kelt. És akkor eljutottunk oda, ahová a művészet eljutni szeretne: hatást kelt. Rátettem a fekete meztelen próbababára. És az a bizonyos „hatás” nem maradt el. Mindketten tündököltek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!