A különféle kis kiegészítők, nagyobb dekorelemek a legunalmasabb enteriőrt is feldobják, azonban a túlzott halmozásuk sokat ronthat az összképen.
A megfelelő mennyiség
Nyilván stílustól függ, hogy hány kiegészítőt helyezhetünk el egy-felületen a lakásunkban: a minimalista otthonban a kevesebb a több elvét érdemes követni, míg az eklektikus-, maximalista-, vagy barokk stílusban bátran halmozhatjuk a dísztárgyakat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bárhol jól mutat majd tizenöt kis porcelán-, vagy kristályszobor egymás mellett. Az alapszabály az, hogy egy-egy dísztárgycsoport három darabból álljon. Háromnál több esetében már nehezebben befogadható a látvány, ha mégis több mellett döntünk, arra ügyeljünk, hogy páratlan számú tárgyat tegyünk ki. Ezzel nem azt mondjuk, hogy helyiségenként helyezzünk el három-három dísztárgyat, inkább azt javasoljuk, a polcokon, konzol- és dohányzóasztalon ne zsúfoljuk az esztétikai örömöket.
A megfelelő minőség
Sajnos nem mindegy, hogy a gyertyatartónk alumíniumból vagy rézből készült: a rossz minőségű dísztárgyak olcsó hatást keltenek. Nem kell vagyonokat költeni új dísztárgyakra, nézzünk körül a közösségi média adok-veszek felületein, használt tárgyakkal kereskedő oldalakon vagy aukciós portálokon: igazi kincsekre bukkanhatunk itt is, az eredeti ár töredékéért.
Kerülendőek a klasszikus design tárgyak olcsóbb utánzatai is. Ahogyan a ruházkodásban, úgy a kiegészítők terén sem szerencsés ezeket az egyforma, tömeggyártásban készülő termékeket vásárolni. Inkább költsünk egyszer többet rá, de az valóban minőségi, egyedi darab legyen.
Az egymáshoz passzoló stílus
Ha elköteleztük magunkat például a klasszikus kiegészítők, esetleg egy blondel keret, réz falikar vagy üvegcsillár mellett, úgy ne keverjük a stílust egy letisztult, skandináv kiegészítővel. Szakértelmet kíván az egymástól merőben eltérő stílusok keverése, amatőr lakberendezők komoly hibákat véthetnek vele.
Ha a stílus passzol, a méreteket, színeket és textúrákat keverhetjük – ha az egy csoportban álló kiegészítők túlságosan is hajaznak egymásra, könnyen raktári hatást kelthetnek.
A trendek követése
A divatos makramé faldíszek széles választéka áll rendelkezésünkre a designboltokban és a nagyobb lakberendezési áruházakban egyaránt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenképpen be kell szereznünk egy ilyet. A makramé alapvetően a boho stílus kelléke és egy klasszikus-, vagy skandináv vonalat követő lakásban valahogy nem „találja” majd a helyét. Ugyanez igaz a különféle egzotikus faszobrokra, amelyek legjobban csak az eklektikus lakásokban mutatnak jól. Nem kell feltétlen követni a trendeket, vásárlás előtt gondoljuk át, hogy az otthonunk stílusához, nagyobb bútorokhoz mennyire illik majd az új kiegészítő.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!