Alig lehet szavakat találni arra, amit Reni egy internetes zárt csoportban elmesélt magáról. Nehéz helyzetében a bútorfestés tartja benne a lelket és nem akármilyen darabok kerülnek ki a kezei alól…
Hogy mi a bútorfestés lényege? Aki már látott ócska vagy akár kidobásra ítélt bútort egy hozzáértő által felújítva, átfestve, pontosan tudja, hogy legtöbb esetben valóságos értékmentő munkát folytatnak az ilyen irányultságú kézművesek. Már az fantasztikus, hogy nem a szemétre kerülnek a megunt bútordarabok, hanem újabb évtizedeken át szolgálhatnak valahol. Néhány esetben viszont a bútorfestés által valósággal új dimenzióba kerül az adott darab, hiszen olyan többletértéket ad hozzá az alkotó, hogy az átfestett bútor már-már műalkotásnak minősül. Ilyen csodálatos alkotói munkát végez a 44 éves, Tatán élő Mészáros Reni, aki a minap egy eléggé elkeseredett levelet tett közzé az interneten, a Mompreneurs vállalkozó anyukák csoportjában.
„Kedves, talpraesett, jószívű Momptársaim!
Talán néhányan emlékeztek rám… 3 éve küzdünk egy rohadt betegséggel, a most 5 éves kislányunk apukája hajszál híján szemünk láttára belehalt a rákba (orrgaratrák, az agyalapi mirigy mellett). A helyzet jobb, mint a legborzalmasabb években, hónapokban – értsétek ezalatt, hogy még egy hangos kacagás és egy ölelés se fért bele a kommunikációnkba, mert még ezek is fájdalommal jártak. Teljes leépülés, csont és bőr állapot, szétégetett nyálkahártyák a fejben, veseleállás, stb…
A drasztikus kezelés hatásai megmaradtak, nem dolgozóképes a párom, egyedül tartom a frontot. Közben még a 81 éves anyám is mellrákkal küzd, sok feladatot adott ő is…. az egyetlen nagyszülője lánykánknak. Nincs segítségünk. Másik imádott mama tragikus autóbalesetben hunyt el hirtelen, épp a legnehezebb időszakban…
De! Van miért hálásnak lennem, és az is vagyok. Élünk! Szerethetünk, jót tehetünk, egy drága kis lelket nevelhetünk csupa szépre és jóra.
A történtek ellenére az életet lehetőségnek, csodának éljük meg. Elkezdtem festeni. Festeni bútort, képet, vásznat, falat, papírt, de főleg a bútort. Ez tart lélekben erősen. Viszont van egy nagy elakadásom. Ez helyigényes. Nem tudok újabb bútorokat festeni, míg a készeket nem raktározom vagy adom el valahol. Kezdek fejben szétesni…
Én csak festeni szeretnék, régi bútorokat átalakítani isteni sugallataim szerint. Én nem tudok fb oldalt, csoportot jól vezetni, se a többi közösségi „magamutogatás” sem megy. Az egyéb problémák és a helyhiány miatt szétaprózodom és örlődöm…. és mindez elveszi tőlem az energiát és az inspirációt. Műhelyt is keresek, egy lepukkant hely is jó lenne Tata környékén. Hosszú távon szeretnék a hasonló nehéz lelki helyzetben lévőknek is utat mutatni a festéssel, hogy milyen gyógyító és egyensúlybahozó energiáink vannak. Nagyon elakadtam. Minden jó ötlet, kapcsolat jól jönne. Köszönöm szépen!”
A bajban jött elő az alkotás iránti vágy
Reni hobbiszinten évek óta foglalkozik rajzolással, festegetéssel, de életének korábbi szakaszaiban soha nem töltött be ennyire komoly szerepet az alkotás. „Tinikoromban, ha rossz kedvem volt, egész éjjel fennmaradtam rajzolgatni. Ennyi. De rajzolni és festeni nem tanultam, sok-sok évig nem is gyakoroltam ilyesmit. Alkotási vágyam most, a bajban jött elő, így kezdtem tanulni, kísérletezni” – mondja Reni, aki tényleg komoly tapasztalatokra tett szert az elmúlt néhány évben. Amikor pedig megmutatta az általa festett bútorokat az interneten, még azok álla is leesett, akik vérprofinak számítanak ezen a területen.
Stencilezés, transzferálás, antikolás és társaik
Reni kezei alatt nem egy kaptafára készülnek a festett bútorok. Úgy bánik mindegyik darabbal, mintha legalábbis lelke lenne a komódnak, a széknek vagy az asztalnak.
„Ha egy új alany kerül hozzám, többnyire alszom rá, gondolkodom a leendő fazonján. Sőt van, hogy meghallom, milyen akar lenni, és ez még festés közben is változhat. Másrészt az is jellemző, hogy a kép van hamarabb a fejemben, és ahhoz keresem a bútort. Minden eset más. Vannak bútorok, amik teljes felületen kézi festéssel kapnak mintát, de gyakran alkalmazok stencilezést, transzferálást, színátmenetes festést és antikolást is. Vagy például pittorico-t, amikor egy adott képet kézi festéssel egészítek ki. Aztán lehet a bútort részleteiben tovább gazdagítani aranyozással, színes waxokkal, repesztéssel, kövesítéssel, rozsdasítással, mihez mi illik…”
A madárkás szeretet-kép egy egészen kicsi bútor tetejére került:
Másoknak is segíthet a bútorfestés
Bár Reni pillanatnyilag szorult helyzetben próbálkozik egyik napról a másikra túlélni, mégis optimistán tekint a jövőbe. Máris terveket dédelget és önmaga példájából kiindulva valamiféle tanfolyam indításán gondolkodik; úgy érzi, hogy megrekedt élethelyzetben lévőkön segíthetne így. „Az alkotás, a bútorfestés és a többi hasonló tevékenység mentálisan egészségesebbé tesz. Ezért szeretném, ha másokkal is megismertethetném mindazt, amit tudok. Számos tanulható technikát ismerek, ezek abszolút elsajátíthatók, szívesen megmutatnám alkotni vágyóknak. Vallom, hogy mindenkiben szunnyad vágy, hogy alkothasson, csak nem tudja hogyan fogjon bele, és nem hiszi el magáról, hogy sikerülhet. Nagy vágyam, hogy a jövőben ehhez adjak mankót azoknak, akik elindulnának ezen az úton! Most viszont a jelenben kell gondolkodnom és a napi problémáimat rendeznem, ahogy azt a levélben is írtam. Első lépésben a bútoraimat kínálom eladásra, aztán majd meglátjuk…”
Akinek megtetszettek Reni munkái, az alábbi címeken veheti fel vele a kapcsolatot:
e-mail: ebadta.reni@gmail.com
Facebook: Mészáros Reni alkotó oldala: https://www.facebook.com/renieshanga
https://www.facebook.com/renieshanga