Száz évvel születése után is egyet jelent a modernnel, a luxussal, az életigenléssel. Az art deco visszarepít minket Nagy Gatsby és a csillogó partyk világába.
Hatással volt nem csak a különböző képzőművészeti ágakra vagy a filmművészetre, de motívumai megjelentek a divatvilágban, ott tündököltek a leggazdagabbak bútorain.
Habár már az I. világháború előtt megszületett, világhódító útjára az 1920-as években indult. Először az iparművészetben jelent meg: az évente megrendezett párizsi világkiállításon („Exposition des Arts Décoratifs et Industriels Modernes – ami magyarul annyit tesz: Kortárs díszítő- és iparművészeti kiállítás) mutatkozott be, nevét is ennek rövidítéséből kapta a ’60-as években: art déco.
Európai népszerűsége az óceán másik partjára is elért és igazán nagy hatást az Egyesült Államokban ért el. Az élet minden területére kihatott: ott volt a sikkes nők ruháin és kiegészítőin, a köztereken szobrok, reklámplakátok formájában, elegáns szalonok bútoraiban és a világvárosok legszebb épületeiben.
Mégis, mitől lehetett ennyire népszerű?
Az art deco egyet jelentett a luxussal, a modernitással, a kifinomultsággal. Nem spóroltak, ha anyagválasztásról volt szó, előszeretettel használták például az ezüstöt, a márványt, a gyémántot, a platinát és az elefántcsontot. Az art deco épületek a magasba nyúlnak, az eget célozzák meg – erre nem csak hihetetlen magasságukkal, de csúcsos tetőszerkezet kialakításával is törekedtek építőik, hátrahagyva a korábban népszerű lapos tetőket.
Nem csak a nőket, de az épületeket is felékszerezte ez a stílus: jellegzetes art deco „fogás” az úgynevezett tiara, ami a felsőbb emeleteket díszíti. Jóllehet ezek a helyiségek bérlésre, lakhatásra nem alkalmasak, funkciójuk sokkal inkább a gyönyörködtetés – gondoljunk csak New York egyik legpatinásabb felhőkarcolójára, a Chrysler Building-re.
A modern persze nem jelentette azt, hogy mindent, ami régi, elvetett az art deco. Dehogy: különösen népszerűek az időben és térben is távoli egzotikumok, az afrikai törzsi minták, az ókori egyiptomi kultúra alapdarabjai (1922-ben fedezték fel Tutanhamon sírját). De hatott rá a kubizmus,
a bécsi szecesszió is: absztrakt minták, egyenes vonalak, stilizált geometriai motívumok jellemzik ezt a stílust. És persze merész, mély színek, erős kontrasztok.
Aztán jött az első gazdasági világválság, ami az art deco-t is érintette. Az extravagáns stílus visszafogottabb lett, már nem csak méregdrága anyagokkal dolgoztak, megjelent a műanyag és az acél is. Az építészetben letisztultabb formák, horizontális épületszerkezetek váltották a korábbi törekvéseket. De a luxus érzése nem tűnt el – nem véletlen, a mai napig újszerűnek és rendkívül stílusosnak hat az art deco.
Még több inspiráló képért görgess lentebb a galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!