A bőrök általában 2,5-5 m2-es darabokban kaphatóak, áruk mintától függően 55.000 Ft/m2-nél kezdődik, a nemes szőrmék ára egyedileg változik. Alkalmazásuk önmérsékletet igényel, hiszen könnyen bele tudunk szeretni a szépbe, de túlzásokkal éppen az ellenkező hatást érjük el. A nemes bőröket, szőrméket úgy érdemes használni, mint az ékszereket– a mennyiség helyett a finom részletekre ügyelve.
ELEGÁNS, NAGYVONALÚ terekben éppúgy használhatók az estélyi öltözetet idéző csillogó textilek, mint minimalista stílusú enteriőrök kiegészítőjeként. Az izgalmas tapintású és fénytörésű, nemes anyagok különleges bánásmódot igényelnek.
LEGINKÁBB MATT NIKKEL és egyéb fém kiegészítőkkel érvényesül igazán a fémesen csillogó nyomott mintás, hipermodern szövet (Sidar). Szélessége 300 cm, ára: 23.600 Ft/m (Sidar) ELSŐSORBAN FOGADÓTEREK ÉS SZALONOK berendezési tárgyának ajánljuk a festett szőrrel kárpitozott, és a tollboával körített, aranyozott-ezüstözött vázú foteleket. Az elegáns környezetbe illő, exkluzív bútorokból már egy-egy darab is figyelemfelkeltő hatású lehet.
Világdivat
Szakszemmel Ölbey István Lakberendező www.lineltd.hu A lakástextil divat mindig a bútorokéval együtt alakul, de hasonlatosságot mutat a ruhák világával is. Lakberendezőként rendkívül fontosnak tartom, hogy lépést tartsak az aktuális trendekkel. Rendszeres látogatója vagyok a nemzetközi szakmai vásároknak, sőt az évek során kialakított személyes kapcsolataim azt is lehetővé teszik, hogy egyes gyártók kollekcióit magam is forgalmazzam. Itt is létezik haute couture, vagyis felső árkategóriás, exkluzív irányzat. Korábban nem használták lakástextilként a különleges állatbőröket és szőröket – mint például az angolnát, a kígyót, a csikót, a nercet vagy az ezüstrókát, most azonban gyakran fellelhetjük ezeket elegánsabb környezetben. A Milánói Vásáron Carlucci által bemutatott, a Matrix világát idéző bőr- és szőrhatású, fényes és matt anyagok is kelendőek. Az új gyártási technológiák már lehetővé teszik az anyagában festett, ezüstözött, aranyozott, vagy nyomott mintás bőrök előállítását organikus virág vagy különleges állatbőrmotívumok alkalmazásával. Reneszánszukat élik a nemes anyagok, az idei vásárokon bemutatott új kollekciók kedvelt anyagai a hímzett hernyóselyem, a taft, az önmagában nyomott mintás bársony, vagy a bársonynál lágyabb tapintású zsenília. Most is intenzívek az organikus virágminták, amelyeket kortárs designerek modernizáltak. Az organzákat is „technósították”, selyemmel , bambuszrosttal szövik össze, vagy natúr anyagokat: lent, vásznat szimulálnak. Erős trend a retro is, főleg az op art, a pop art, szívesen alkalmazzák Warhol és Vasarely motívumait. Most főleg a hatvanas, hetvenes évek stílusát idézik, így a retro összemosódik egy akkor is divatos irányzattal, az etnóval, ami a távol-keleti benyomások miatt újra felerősödött. Rengeteg jó designer dolgozik a saját kultúrája gyökerein, japánok, koreaiak, akik Európa neves műhelyeiben tanultak, és otthon reformálják meg a bútorvilágot. Az ő hatásukat mutatják például a bambuszszálakkal beszőtt anyagok. A színhasználatban kevésbé lehet vezető irányzatokat megnevezni. Divatosak a natúr színek: a bézs, a wengé, az ezüst, geometriai formákkal, ugyanakkor a merész színpárok is, például a türkiz a vörössel, vagy az erőteljes padlizsán a fehérrel. A hideg fémszíneket a Fendi Divatház hozta divatba, az ő kedvencük a rozsdabarnával, oxicinekkel, antik bronzszínekkel társított acélkék. A legfontosabb természetesen a színek és a különböző funkciójú anyagok összhangjának megteremtése. Egy semleges bútorokkal berendezett enteriőrt akár a felismerhetetlenségig átváltoztathatunk a textilekkel: bálkirállyá, de vigyázat, akár csúf békává is tehetjük.