Szenvedélyesen imádja a régi bútorokat Zeke Magdolna, aki nyugdíjas pedagógusként egyszercsak azon kapta magát, hogy folyton bütyköl, csiszol vagy éppen fest valamit. Rengeteg kidobásra ítélt bútort mentett már meg az enyészettől. Két kisunokája mellett ez a tevékenység lett a hobbija és a szenvedélye.
A korábban pedagógusként dolgozó, ma már nyugdíjas Zeke Magdolna az évek során annyira belejött a bútorfelújításba, mintha csak ez lenne az új hivatása. Alapelve, hogy mentse, ami menthető; úgy véli, minden bajra van megoldás. Pontosan ezt gondolta akkor is, amikor rátalált erre a közel 100 éves kis komódra. A szekrény rettenetesen piszkos, kissé romos volt, hosszú időt töltött egy raktárban.
Az ócska bútor nem szemét!
Magdi 2016-ban kezdett el a bútorfelújítással foglalkozni, azóta folyamatosan kérdezik, hogy hol tanulta a szakmát. Erre ő csak azt szokta válaszolni, hogy sehol és mindenhol. Mielőtt fejest ugrott volna a mélyvízbe, egy éven keresztül szinte csak olvasott, tanulmányozta a lehetséges technikákat, ismerkedett a festékekkel, anyagokkal, eszközökkel. Első munkája szülei kredencének felújítása volt, azóta rengeteg bútor kapott új életet kezei alatt, pont ahogy ez a kicsi szekrény is. Nagy valószínűséggel sokan kidobták volna ezt az ócska bútort is, Magdi inkább újjávarázsolta.
Rögtön kezelésbe vette a bútordarabot
Az első lépés egy alapos súrolás volt kívül-belül. Majd Magdolna párja leszedte az ajtókat és az alját, hogy könnyebb legyen dolgozni vele. Mivel nem volt szúnyomos, rögtön el is lehetett kezdeni a felújítási folyamatot.
Sosem tudhatjuk előre, mi rejtőzik a külső réteg alatt. Lehet a lakk alatt szép állapotú diófunér, de nehezen megmunkálható, préselt lemez is. Magdi számolt ezzel, amikor kezelésbe vette a kisbútort. Hőlégfúfóval megolvasztotta a ragasztót, spaklival pedig óvatosan alányúlt a felső rétegnek, így hámozta le a szekrényke minden elemét. A tetején és az oldalán rétegelt lemez volt, az ajtó viszont szép, egészséges fenyőből készült. Utóbbival öröm dolgozni, hiszen csiszolás után egyszerűen megfiatalodik. Ahol a ragasztó nagyon erős volt, ott a szalagcsiszolót vetett be, csak óvtosan, hiszen a gép könnyen beleszaladhat alsóbb régekbe is, ha nem tömör a fa.
Zsírtalanítás, csiszolás, hibák javítása
Miután a komód megszabadult a megfáradt felső rétegtől, újabb zsírtalanítás következett. Erre a legalkalmasabb a trisós víz. Utána természetesen újra át kellett törölni tiszta vízzel a felületet. Ezután jöhetett az excenteres csiszoló, a sarkoknál deltával, az íveknél kézzel. 60-120-180-240 a rétegrend, vagyis egyre finomabb papírral dolgozott.
A szükséges helyeken megragasztotta a bútort, a hibákat pedig fatapasszal javította ki. Közben újra párja segítségét kérte a lábak megerősítéséhez, a díszléc pótlásához és a zsanérok lecsiszolásához. Javítás után még egy pár körös csiszolásra és portalanításra volt szükség, hogy a festék számára megfelelő legyen az alap.
Azonnal megálmodta a kis szekrény új stílusát
A bútor tudja, milyen akar lenni. Magdolnának nagyon jó szeme van, általában előre belelátja az adott darabba, milyen lesz a végeredmény. Megesik, hogy közbeszól a bútor felülete, anyaga, és módosít a tervein, de erre ebben az esetben nem volt szükség.
Portalanítás után a jutalomfalat a festés. Az ajtók 3D mintát kaptak a Mywall stencil segítségével. A festési folyamatot a legjobb, ha a fa részekkel kezdjük, itt sem történt máshogy. Erre a darabra kívülről dió lazúr került, belülre Tikkurila zománcfesték. A sötétebb, szürkés részekhez Vintage Paint festékre esett a választás. Festés és száradás után Magdolna összeszerelte a bútort.
Utolsó fázisként a waxolás következett, ugyanis ez stabilizálja a krétafestéket. Miután ez kikeményedett, a bútor takarítható és már csak helyét kell megtalálni!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!