Tökéletesen kidolgozott felületek, harmonikus formavilág és gondosan válogatott alapanyagok jellemzik Sárkány Bence munkáit. A kézműves igényességű bútorokkal egyre több helyen találkozhat a hazai közönség is. A fiatal tehetséggel beszélgettünk…
Sárkány Bence már nem volt gyerek, de még nem is volt felnőtt, amikor megmozdult benne az ösztönös kíváncsiság a fa iránt. Különleges módon bontakozott ki ebből a vonzalomból a leedő pályaív.
Ismerkedés a szakmával
„A gimnázium után még nem tudtam, mihez kezdjek az életemmel, de szívesen bütyköltem a nagyapám műhelyében. Ott faragtam egy pici kalózhajót – éppúgy lekötött, mint gyerekkoromban a legózás. A nagyapám egyik barátja vetette fel, hogy ha ennyire érdekel az asztalosság, miért nem tanulom ki. Így kerültem a belvárosi gimnázium után a Kaesz Gyula Faipari Technikumba, ahol nemcsak szakismereteket, hanem egy értékrendet is kaptam.
Nagy szerencsém volt a mesteremmel. Később a Corvin Rajziskolában tanultam formatervezést” – mesél pályakezdéséről Sárkány Bence. A fiatal tehetség mindig is sajátos szempontok szerint lát neki egy-egy újabb munkának. „A tervezésnél a legfőbb szempont, hogy tökéletesen ellássák a funkciójukat, jól használhatók, kényelmesek legyenek. Emellett természetesen lényeges a dizájn is: a letisztult formavilág ellenére van bennük valamilyen plusz, egy apró „csavar”.
Például a 3.14 szék első pillantásra nem tűnik kényelmesnek a keskeny háttámla, az éles kontúrok miatt, de akik beleülnek, pozitívan értékelik az ergonómiát. A Ringa hintaszéknek tűnik, de a szó klasszikus értelmében nem lehet hintázni vele, inkább egy kényelmes pihenőszék, amelyben felveheted a számodra optimális testhelyzetet.”
Fából szeretettel, odafigyeléssel
Sárkány Bence saját maga készíti a bútorait, főként keményfából, tölgyből, kőrisből, dióból és cseresznyéből, a kárpitozást pedig a felesége végzi. „Számomra fontos, hogy az összes munkafolyamatban részt vegyek, és a kezem nyoma ott legyen minden darabon. Nem akarom, hogy sorozatgyártott tárgyakká váljanak a termékeim.
Persze nem utasítom el teljesen a modern eszközöket, hiszen a gépek jelentősen felgyorsítják a gyártás folyamatát, ám az utolsó simításokat kézzel végzem, és éppen ebben rejlik a varázslat!” – magyarázza és azt is elmondja, hogy munkája során a környezetbarát megoldásokra törekszik. „Fával dolgozni alapvetően környezettudatos dolog – főleg, ha takarékosan bánunk vele –, hiszen ez egy megújuló anyag. Ma már vitathatatlan ennek a szemléletmódnak a jelentősége, nyilvánvaló, merre tart a világ. Szívem szerint mindenki számára elérhetővé tenném a bútoraimat, de sajnos ez lehetetlen. A felhasznált anyagok és a belefektetett energia miatt a munkáim nem olcsók, de ha összevetünk egy tartós és egy silány minőségű bútort, egyértelmű, hogy hosszú távon melyik kifizetődőbb. Az én termékeim személyes odafigyeléssel készülnek, a fenntarthatóságot szem előtt tartva, és remélem, hogy ezzel a szellemiséggel egyre többen azonosulni.”
Sárkány Bence pályaindító kényelmes széke
„Két munkámat emelném ki, amelyekre különösen büszke vagyok. A 3.14 (pí) szék az első olyan tárgyam, amelyet pusztán a tervezés öröme inspirált. Ez a szék indított el a pályán, és ennek köszönhetem, hogy később megvalósíthattam egy másik elképzelésemet, a Ringát.
Remélem sok további ötletemből is termék születik majd! A Ringát bemutathattam a Construmán és a S/ALON-on, emellett beválogattak a 360 Design Budapest kiállítására is. Mindhárom komoly szakmai elismerés, de legalább ennyire fontos, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a bútoraim iránt. Nincs nagyobb öröm, mint látni, ahogy az új tulajdonosok átveszik és örömmel használják őket. Szeretném, ha a továbbiakban is megmaradna ez a közvetlen kapcsolat a megrendelőimmel.”
Ha kíváncsi vagy a modern gondolkodású asztalosmester, azaz Sárkány Bence munkáira, szerezd be a Lakáskultúra magazin decemberi lapszámát. Sok-sok széket, polcot, szekrényt és ülőbútort mutatunk tőle! Keresd az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!