Fotóinkhoz már nem kell vastag album, zenei gyűjteményünk DVD-kre fér, könyveink szerepét pedig egyre inkább átveszi az internet. Persze a digitalizált világban is van helye a jellegzetes illatú, zizgő papírlapoknak, a karcos bakeliteknek, a kifakult fotóknak – ha másért nem, hát azért, hogy mégis legyen mivel megtölteni polcainkat.
Ha alapos vizsgálatnak vetjük alá gardróbszekrényünk tartalmát, gyorsan kiderül, hogy ruháink egy részét évek óta elő sem vettük. Amit nem viseltünk tavaly, talán idén sem fogjuk. Legjobb, ha elajándékozzuk, esetleg elrámoljuk a legfelső polc leghátsó zugába, hátha a divat vagy ízlésünk változtával újra örülni tudunk majd a feledésbe merült daraboknak. Hasonló eredményeket hozhat a többi tárolóbútor kipakolása. Persze van, aki ügyes technikákkal rendelkezik az ajándékba kapott fölösleges kacatok továbbadására, hasznosítására, vagy szívfájdalom nélküli kihajítására, míg mások mindent megőriznek. Ismerünk aztán olyanokat is, akik, minden igyekezetük ellenére, funkcióra való tekintet nélkül, a kocsitól az étkezőasztalon át mindent telepakolnak. Ők azok, akik aztán soha nem azt találják meg, amit éppen keresnek, és állandó késésben vannak. Pedig környezetünk rendje hatással van belső rendünkre is, ezért ne vigyük túlzásba a megunt holmik raktározását. Az egyébként hasonló elveket hirdető feng shui-tól független megfigyelők is állítják, hogy ezek a tárgy-halmazok torlaszt jelentenek az életünkben. A padlást rendszerint a múlt tárgyainak gyűjtőhelyének tartják, míg a pincében felhalmozott dolgok az elintézetlen ügyeinket, halogatott döntéseinket jelentik. Mindkét lomtár nehezíti az élet lényegét jelentő változást, változtatást, mert bár nem használjuk ezeket a tárgyakat, mégis helyet foglalnak, és törődni kell velük. Leginkább költözéskor szembesülünk a körülöttünk fölhalmozódott dolgok túlzott mennyiségével. Ilyenkor egyébként könnyebben döntünk a „talán még jó lesz valamire” elve alapján őrizgetett dolgaink sorsáról. Az új lakást nem szívesen zsúfoljuk tele múltunk kellékeivel. Tetszik vagy sem, a világ változása szintén efelé tart. Fotóinkhoz már nem kell vastag album, zenei gyűjteményünk DVD-kre fér, könyveink szerepét pedig egyre inkább átveszi az internet. Persze a digitalizált világban is van helye a jellegzetes illatú, zizgő papírlapoknak, a karcos bakeliteknek, a kifakult fotóknak – ha másért nem, hát azért, hogy mégis legyen mivel megtölteni polcainkat.
Extra tipp Vegyünk háromféle méretű, üreges tíkfalemezből készített elemet, és olyan polcrendszert készíthetünk belőlük, amilyet az adott enteriőr és a tárolás tárgya épp megkíván. Az itt látható polcok mérete 35x35x35, 35x35x48 és 48x35x83 cm. Áruk: 14.900, 18.100, illetve 37.400 Ft
Régies irattartó Ha nem szeretnénk könyveinket, iratainkat nyitott polcokon tartani, de tudni szeretnénk, mi van az ajtó mögött, érdemes üveges előlapú szekrényt beszerezni. Ennek az antikolt modellnek felnyíló üvegajtói mögött felcímkézhető fiókokban rendszerezetten tárolhatók a szükséges holmik.
Lebegés Gyártója tanácsai szerint a három huzalon függő üveglapos polc vásárlása előtt a fal teherbírásáról kell meggyőződni. Könyvespolcnak szánt bútoruk eszerint biztosan bírja a strapát, a könnyed látvány megőrzése érdekében mégis inkább dísztárgyak tárolására használjuk.
Létrák egymás közt Talán egy festőlétra fokain támaszkodó deszka ihlette az egyszerű szerkezetű polcrendszert. Tervezője felfelé mutató kisebb karokkal is kiegészítette bútorát, amely így, mobilitása ellenére, kellően stabillá vált. A fokok közés dugott polcokon ne a leggyakrabban használt könyveket tároljuk. A faltól falig húzódó bútor polcai szabályos távolságra vannak egymástól, akár egy kottalap vonalai. A hátlapra rögzített polcok hangsúlyát az adja, hogy vastag polcai megszakítás nélkül, akadálytalanul vezetik a tekintetet.
Az ilyen szabályos polcrendszer még azt is elbírja, ha nem szabályos rendben sorakoznak rajta a kötetek.
Ajánlat A tévén és a hi-fi berendezéseken kívül számos tartozékot, CD-t és egyebet befogadó Besta tároló-kombináció, fekete és sötétbarna színben kapható. Érdekessége az üvegfrontú polc és a fogantyú nélküli tolóajtó. Ára: 65.990 Ft
Épített polcrendszer Polcrendszert masszív megjelenésű gipszkartonból is építhetünk. A teherbíró képessége nagyobb, mint a hagyományos társaié, ráadásul növeli a térérzetet, ha a fallal azonos színűre festjük, minthogy beleolvad a háttérbe. Könyveknek, iratoknak de akár dísztárgyaknak is praktikus rakodóhellyel szolgál az aszimmetrikus osztásra is alkalmas épített polcrendszer. Gipszkartonból, Ytong téglából is építhető polc, ami falszerűségéből adódóan tágítja a teret. A könnyen formálható anyagból a tárgyakhoz méretezett fülkékelrendezését előre komponáljuk meg.
Extra tipp Modern nappalikba illik a gyors átrendezést is lehetővé tévő, festett MDF falpanel, amelyre tetszőleges méretű polcok rögzíthetők.
Falpanel: 67.800 Ft-tól, szekrényke: 23.300 Ft-tól, CD-tartó: 1.800 Ft-tól, üvegpolc: 5.250 Ft-tól Ajánlat Az alapelemekből (144x38x214cm) összeállítható tolóajtós rendszerből egész falrendszert is összeépíthetünk. A képen látható kombináció ára: 773.280 Ft.
Az 52x38x180cm-es alapelemekből összeállítható vitrines szekrénysor belső világítással is kérhető. Az itt látható összeállítás ára: 501.120 Ft.