Ferenc pápa a budapesti Apostoli Nunciatúra – vagyis a „vatikáni nagykövetség” – földszintjének apró, korábban gardróbnak használt helyiségében aludt magyarországi tartózkodása idején. Elmondása szerint három pihentető éjszakát töltött itt.
Ferenc pápa 2023 április végén látogatott Magyarországra, az esemény nagy médiafigyelmet kapott. Ám az kevésbé köztudott, hogy a katolikus egyházfő hol töltötte az éjszakáit nálunk. Mint kiderült, a pápa számára az Apostoli Nunciatúra egyik helyiségét jelölték ki.
A nagyon kis méretű szobát rohamtempóban kellett lakhatóvá alakítani, ám az idő rövidsége ellenére is különleges enteriőr került le a tervező csapat, a dmb műterem asztaláról. A „különleges” kifejezés azonban ebben az esetben – mint látni fogjuk – még véletlenül sem a pompás szinonimája. Török Dávid – a Kossuth- és Ybl-díjas neves építész, Török Ferenc fia – beszélt a részletekről, a rendhagyó körülményekről és arról, milyen furcsa csavar folytán kellett egy unalmas lift helyett végül a pápai „lakosztályt” megtervezniük.
Fontos személy számára készüljön egy lift
„Édesapám, Török Ferenc Balázs Mihállyal közösen tervezte az Apostoli Nunciatúra rekonstrukcióját még II. János Pál pápa látogatása előtt” – idézte fel megkeresésünkre Török Dávid, a fiatal építészmérnök. Több évtizeddel később, 2023-ban, néhány hónappal Ferenc pápa magyarországi látogatásnak bejelentése előtt, újra megkeresés érkezett Balázs Mihályhoz a nunciatúráról: egy liftet kellene tervezni az épületbe. Balázs Mihály egykori tervezőtársa, Török Ferenc több mint két esztendeje elhunyt, így a neves építész annak fiát, a szintén szakmabeli Dávidot vitte magával az épület bejárására és a kapcsolódó megbeszélésre.
A fiatalember lapunknak felidézte: maga Michael Wallace Banach nuncius vezette őket körbe a nagykövetségen és ő beszélt a konkrét elvárásokról is. Amikor a szakemberek az iránt érdeklődtek, hogy kinek a számára kell tervezni a liftet, az addig vidám nuncius elkomolyodott és annyit mondott: egy nagyon fontos vendégnek lesz rá szüksége…
„Miért, jön a pápa?” – tettem volna fel legszívesebben a kérdést, de persze nem mertem. Mindenesetre egyértelművé vált a számunkra, hogy szinte biztosan erről van szó. Elkezdtük hát a lift tervezését a nagyon fontos vendég számára” – mesélte Török Dávid. A liftnek áprilisra üzembe kellett állnia, így a határidők igencsak sürgették a tervezőket. Január közepére elkészültek a tervek, ráadásul liftgyártót, kivitelezőt is találtak, ami külön csoda volt.
Lift törölve, jöhet a B-terv!
A projektet azonban a Vatikán mégsem hagyta jóvá, mert nagyon szorosnak tartották a határidőt: a lift április 15-ére készült volna el, a pápa várható érkezéséhez nagyon közeli időpontban. Ekkor lépett életbe Michael Wallace Banach nuncius B-terve: Ferenc pápa mégsem az emeleten kapjon szobát, hanem a földszinten, így nem lesz szükség liftre. „Az apostoli nunciatúra épülete egy aprócska villa, melynek a földszintjén nem volt egyetlen hálószoba sem, ám az étkezőhöz vezető folyosóról nyílott egy kis gardrób, dupla vizesblokkal. A nuncius úr rámutatott: ez megfelelne. Mármint a pápa leendő lakosztályaként… Egy két és fél méter széles, alig 10 négyzetméteres, barátságtalan toldalék! Persze, az is igaz, hogy 2000 évvel ezelőtt még ennél is rosszabb lehetett a helyzet” – idézte fel az előállt szituáció nehézségeit immár nevetve Török Dávid.
Egy kolostorban élő szerzetes-építész adta az inspirációt
A tervező egy nagyon fontos további instrukciót is kapott, miszerint az átalakítás ne kerüljön sokba. „Ferenc pápa híresen szerény ember, így nem engedélyeztek drága átalakítást. Túlzás nélkül mondhatom, úgy kellett dolgoznunk, nehogy úgy tűnjön a Szentatyának, hogy mi erre a szobára komoly pénzt költöttünk. Ugyanakkor úgy gondoltam, a végeredmény mégsem lehet méltatlan a személyéhez”.
Török Dávid végül, meggyőzésképpen két rajzot tett a nuncius elé, melyek egy hétköznapi ágyat és egy hasonlóan szolid fürdőszobát ábrázoltak.
„Ezeken a skicceken a híres holland szerzetes-építész, Hans van der Laan munkáihoz nyúltunk vissza. Van der Laan kolostorban élt, több kolostort is tervezett bútorokkal, szerzetesi ruhákkal, egyéb használati tárgyakkal. Kifejezetten egyszerű, ugyanakkor nagyon szép belső terei vannak. Hogy a tervek tetszettek-e meg a nuncius úrnak, esetleg a tervező szerzetesi mivolta, azt nem tudni, mindenesetre rábólintott: tervezzünk, építsünk egy szerény, mégis méltó lakosztályt Ferenc pápának”.
A tervek alapján nagyon gyorsan haladt a munka. A csapat az egyik WC-ből zuhanyzót tervezett és alakított ki, a másik mellékhelyiséget pedig felújította. A rideg és hideg, sötét márványpadlóra famintázatú, vékony vinyl padozat került. A helyiség apró, lyukszerű, magas parapetű ablaka – a vatikáni delegáció kérésére –nem lett sem szélesebb, sem magasabb.
Reverenda tárolására alkalmas minimalista bútor és feszület
Az asztalosok a rövid határidő miatt nem falécekből, hanem rétegelt falemezből készítették a bútorzatot. A végeredmény egy, a végletekig minimalista, speciális (55 cm-es ülőmagasságú) szék, egy dolgozóasztal, egy ugyancsak speciális, reverendák tárolására alkalmas gardróbszekrény, valamint mosdópult lett. És bár díszítésről végképp nem lehetett szó, egy egyszerű, hegesztett álló feszület mégis a szoba része maradhatott.
Ha kell, beállok inasnak, a pápa széke legyen meg!
Török Dávid bevallotta: a hajrában akadt izgalom, a szék kivitelezése ugyanis nem sikerült elsőre, a magas lábak túlságosan „ügyetlennek” hatottak.
„Péntekre vártuk a pápát, és hétfőn reggel még meg kellett győznöm az asztalosokat, hogy a tervek alapján készült széket szedjük szét és készítsünk új lábakat… Mondtam, ha kell, beállok inasnak, csak oldjuk meg a problémát. Szerda délutánra készült el a végleges változat.” A speciális szék végül elnyerte Ferenc pápa tetszését, mert – a sajtófotókon is jól láthatóan – budapesti audienciáin mindig ezt használta, még a lakosztályán kívül is.
A tervezőt, látogatása utolsó napján családjával együtt fogadta az egyházfő egy rövid beszélgetésre. Dávid tudni szerette volna, hogy a szobát megfelelőnek találta-e Ferenc pápa, így feltette neki a kérdést: jól aludt-e, mert ő maga három napja nem alszik az aggodalomtól… Ferenc pápa biztosította a tervezőt afelől, hogy nagyon kényelmes volt a szoba, és – mint felidézte – a beszélgetésükből az tűnt ki, hogy a dicsérő szavak nem puszta udvariasságból hangzottak el. „Ferenc pápa idős, fáradt nagypapának tűnt a beszélgetésünkkor, de nagyon meglepett, hogy mennyire koncentrált volt, mennyire figyelt ránk” – idézte fel Török Dávid.
Apáról fiúra száll a nemes feladat
A Magyarországra látogató egyházfők és a Török-család története több ponton is összefonódik. Mint azt már említettük, II. János Pál pápa érkezése előtt Dávid édesapja, Török Ferenc volt a nunciatúra egyik helyreállítója, újraálmodója. A neves építész nagyon készült Ferenc pápa 2019-es, az Eucharisztikus Kongresszuson tett látogatására, ám már nem érhette meg, épp azzal egyidőben hunyt el. A nunciatúrán végzett, történelmi léptékű munkáját (hiszen a történelem akár pápalátogatásokban is mérhető) fia, Dávid folytathatta a pápai lakosztály tervezésével.
S hogy mi lesz a kalandos körülmények között elkészült apró szoba sorsa? Török Dávid szerint nem tudni biztosan, mert a helyiség gardrób-funkciója nagyon hiányzik a nunciatúrán, ugyanakkor talán „elég jól sikerült”, így lehetséges, hogy megtartják vendégszobának, még ha arra kevéssé van is szükség.
Egy biztos: Török Dávidnak magasabb rangú megrendelőhöz nagy valószínűséggel már nem lesz szerencséje.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!