A legtöbb gyártó foglalkozik egyszemélyes ágyak tervezésével is. Ezek sokszor a franciaágyak „kistestvérei”, azokkal azonos kényelmi szolgáltatásokkal. Az üzletek kínálatában felbukkanó szimplaágyak többsége persze gyerek- vagy kamaszszobába való, ezért érdemes alaposan végiglapozni a katalógusokat.
Ülő pozícióba is állítható, krómozott acél vázú, szív alakú kanapé. Huzata mikroszálas, 150×210 cm-es fekvőfelülete extra rugalmas, steppelt habszivacs, pamut derékaljjal (Love, 229.900 Ft)
ELSŐ A SZEMÉLYISÉG
A hálószoba berendezésekor a legfontosabb szempont a leendő lakók életmódja, azaz csak alvásra, vagy pihenésre, feltöltődésre is fogják-e használni ezt a helyiséget? Kialakításakor szükséges-e, illetve elképzelhető-e szerkezeti módosítás a méretezésében, beosztásában, a többi helyiséghez való viszonyában? Családi ház tervezésekor szabadon tudjuk mozgatni a falakat, ám a társasházi lakásokhoz nagyobb találékonyságra van szükség. Egy időben kényelmes méretű hálókat terveztek, mostanában azonban az új lakások építői visszatértek a „lakótelepi” méretű, szinte berendezhetetlenül szűkös kisszobákhoz. Ezekben a legnagyobb jóindulattal sem fér el egy mindkét oldalról megközelíthető franciaágy, pedig a kényelmesen használható hálószobának ez lenne az egyik alapfeltétele. Ne állítsuk az ágyat közvetlenül az ajtó mellé, de ne feküdjünk az ajtónak háttal sem. Nyugodtan elszakadhatunk a faltól, elhelyezhetjük az ágyat a szoba közepére, de akár az ablaknak háttal is. Fontos lakberendezési szempont a hálónak a fürdőszobához és a gardróbhoz való viszonya. A legjobb, ha a gardróbot mindkét helyiségből meg lehet közelíteni. Főleg a gyerektelen fiatalok körében divatos megoldás, hogy a fürdőt beviszik a hálóba, és csak jelképesen – például dobogóval, üvegtéglafallal, vagy kővel, fával burkolt parapetfallal – választják el egymástól az ágyat és a kádat. A kő és a fa egyébként is kedvelt falburkoló, padlóra pedig jó választás a könnyen tisztítható parkettpanel. Ma már nem divat a faltól falig szőnyegpadló, inkább az ágy körüli betétként alkalmazzuk. Ha szőnyeget szeretnénk, azt is az ágy két oldalára tegyük, de klasszikus stílusú enteriőrben – önállóan vagy keretre feszítve – falon is jól mutathat. A falat mindenképpen nagyméretű, érdekes, figyelemfelkeltő képpel dekoráljuk, mert a szobába lépve rendszerint erre esik először a pillantásunk. Bánjunk óvatosan a drapériával, inkább jó minőségű, visszafogott színű és mintájú függönyt válasszunk. Sötétítésre persze szükség van, redőny vagy reluxa híján alkalmazhatunk másodfüggönyt. Ha az ablakot dekorfüggönnyel keretezzük, azzal szűkítjük a szobát, és az ablakra irányítjuk a figyelmet. Célszerű inkább látványos, természetes vagy földszínű ágytakarót, illetve néhány dísztárgyat a központba állítani. Ebben nagy szerepe van a világításnak. A központi, általános világítást adó lámpán kívül legyen két olvasólámpa és kombinálható, diszkrét hangulatvilágítás. Válasszunk ki egy-egy falfelületet, és azt színezzük, illetve hangsúlyozzuk világítással. Ne használjunk harsány színeket, mert az nem teremt megnyugtató légkört, viszont ne essünk a másik végletbe se, s ne legyen ingerszegény a hálószobai környezetet. ÉBREDÉS UTÁN
A Demko Bioszisztéma, amelynek lényege a duplasoros léces betét és a biomatrac, nem csupán regeneráló alvással kényeztet, hanem a Demko-féle mozgásfilozófiának is teret ad. Néhány olyan speciális tornagyakorlatot javasol, amelyet ébredés után a biomatracon, vagy csak magán a duplasoros lécesbetéten könnyedén elvégezhetünk. Ennek eredményeként a gerinc- és derékfájást megelőzhetjük vagy a már meglévőt jelentősen csökkenthetjük.
1. Alaphelyzet: kényelmesen feküdjünk végig a biomatracon vagy a léces betéten.
2. Húzzuk fel a jobb lábunkat és kulcsoljuk át a térdünket. Fejünkkel közelítsünk a térdünkhöz – mindig közelebb -, 5-8-szor.
3. Ugyanezt végezzük el a másik lábbal is, majd kényelmesen hanyatt fekve pihenjünk, lazítsunk.
4. Vállunk és karunk maradjon a lécesbetéten, lábunkat térdben hajlítva emeljük föl a fenekünket 5-8-szor erőteljesen, majd rövid lazítás hanyatt fekve, kényelmes pózban.
5. Feküdjünk végig, és mindkét lábunkat fölváltva mozgassuk keresztbe a másik felett 5-8-szor, majd rövid lazítás hanyatt fekve, kényelmes pózban.
6. Végül a térdünket mindkét kezünkkel átfogva az úgynevezett hintapózban masszírozzuk át gerincünket csigolyáról csigolyára 8-10-szer hintázva a nyakcsigolyától a farkcsigolyáig. 7. Hanyatt fekve lazító pózban pihenjünk 5-10 percet a biomatracon/lécesbetéten. 8. Felkelés után még egy nyújtó gyakorlat ajánlott: terpeszállásban derékhajlítással 5-8-szor igyekezzünk elérni a bokánkat, illetve a talajt. Kapcsolódó cikkek: