A hétköznapok zajos nyüzsgéséből kiszakadni vágyó városlakók számára tökéletes úti cél egy erdei vendégház. Ez a varázslatos hangulatú menedék a gyermekkor mesevilágát idézi.
Ahol test és lélek töltődik
A Dunakanyar talán legszebb részén áll ez a kis zebegényi vendégház, a Börzsöny lábánál. A település régóta a kikapcsolódásra és zavartalan nyugalomra vágyó kirándulók kedvelt célpontja. A páratlan természeti adottságok, a kiváló, gyógyító hatású levegő miatt a századfordulótól egyre ismertté vált, ekkor épültek az első nyaralók, villák a vadregényes, erdővel borított völgyben. Itt mindig nedves a talaj, és magas a levegő páratartalma, hiszen 200 m-re folyik a Duna, és egy kis patak is csordogál a közelben, ezért a mikroklíma ideális körülményeket biztosít a test és a lélek megújulásához.
A 30-as években egy tüdőgyógyász kezdeményezésére szanatóriumként működő kis épületeket emeltek a településen. A régi házikók közül ma már csak kettő látható eredeti formájában, mi most ezek közül az egyikbe pillantunk be.
– A férjem nagynénje a környéken lakik, ő vetette fel, hogy érdemes lenne itt létrehozni egy vendégházat. Mivel megtetszett az ötlet, felkerekedtünk, és bejártuk a környéket. A hely fantasztikus atmoszférája azonnal elvarázsolt bennünket. Gyorsan eldöntöttük, hogy megvesszük az egyik fennmaradt házat – emlékszik vissza a tulajdonos, Budai Nikolett, aki szakmabeliként maga tervezte meg a belső tereket.
Mesebeli hangulat a vadonban
Az 50 m2 alapterületű zebegényi vendégház egy nappaliból, a hozzá kapcsolódó konyhából, egy hálószobából és egy kis fürdőből áll.
– Meglehetősen romos állapotban volt, amikor megvettük, de mára visszanyerte hajdani szépségét: egy helyi vállalkozó segítségével sikerült tökéletesen helyreállítani, szinte műemlékvédelmi igényességgel végezték a felújítást – meséli Nikolett.
A völgy klímájának köszönhetően a ház nyáron kellemesen hűvös, és télen sem elviselhetetlenül hideg, ezért az év minden szakában használható. A gázkazán mellett egy fatüzelésű vaskályhát is beállítottak a nappaliba, amely egyrészt rásegít a fűtésre, másrészt meleg, barátságos légkört teremt.
A munkálatok során lényeges szempont volt, hogy amit csak lehet, megőrizzenek; felújították többek között a homlokzat faelemeit, a terasz cementlapját, az ajtókat, illetve az ablakokat, a hozzájuk tartozó régi spalettákkal együtt. A faelemek halvány szürkészöld árnyalata belesimul a természeti környezetbe, egyúttal jól illik a vöröses tetőcserepek, a teraszburkolat és a kertben lerakott téglaút színéhez. A nappaliba és a hálóba rusztikus tölgyparkettát tettek, míg a konyhában és a fürdőben a 30-as éveket idéző cementlap került a padlóra. A burkolatot harmonikusan kiegészíti a magas fehér lábazat, amely körbefut a helyiségekben.
A zebegényi vendégház, ahová beköszön az erdő
A bútorokat főként környékbeli, váci és kóspallagi régiségboltokból válogatták össze, úgy, hogy minden darab passzoljon a különleges miliőhöz. A helyiségekben a fehér határozza meg az alaphangulatot, fehérek a falak, a bútorok egy része, és a konyha is. Emellett fontos szerepet kapnak az erdő színpalettáját megidéző darabok – párnák, textíliák és tapéták –, valamint a parketta árnyalatához igazodó fa- és háncskiegészítők, illetve fa kisbútorok.
A tulajdonostól megtudjuk, hogy a barátságos vendégház nemcsak nyáron, hanem a téli időszakban is vonzza a látogatókat. Sokan egyedül érkeznek, hogy pihenjenek vagy alkossanak, az erdőben barangolva és a kályhában lobogó tűz mellett üldögélve feltöltődjenek, kikapcsolódjanak.
A lenti képgalériában még több képet találsz a mesebeli hangulatú, zebegényi vendégház külső-belső tereiről.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!