Új életre kelt a régi asztalosműhely, a gyönyörű kastélyparkban varázslatos hangulatú kis szállodát alakított ki Bálint Ágnes tulajdonos: ez a Hotel Botanica.
A Pest megyei Dánszentmiklós adott otthont hosszú évekig Bálint Ágnes és a Kéttemplom Galéria főhadiszállásának. A Plósz-kastély fenyőktől árnyékolt kertjében, egy régi ipari épületben rendezték be a bútorkészítésre, valamint régi darabok restaurálására szolgáló műhelyt. A festést egy másik épületben végezték, emellett egy raktár is volt a birtokon. A házban pedig kialakítottak egy bemutatótermet a kész és a felújításra váró darabok számára.
Ahol minden adott a kikapcsolódáshoz
Ez az izgalmas, kreatív világ, a vintage stílus hazai szakértőjének birodalma ma már a nyugalom és a béke szigete. Pihenésre és kikapcsolódásra vágyó vendégek érkeznek ide egy-egy hétvégére, de nagyobb céges rendezvényeket és romantikus esküvőket is tartanak a kellemes vidéki környezetben.
– A Hotel Botanica létrehozásának gondolata egy nehezebb időszakban merült fel – idézi fel emlékeit Ágnes. – Egyrészt kiderült, hogy az épület tetőszerkezete felújításra szorul, és 2011-ben végre sor került a tetőcserére, másrészt a gazdasági válság hatására a Kéttemplom Galéria forgalma is érzékelhetően csökkent, ami arra ösztönzött minket, hogy a házat más módon hasznosítsuk.
Az új funkciót tudatosan előkészítve már a felújítást megelőzően, a tervezésnél számoltak a tetőtér beépítésével.
– A meglévő bemutatótermünk inkább raktár jellegű volt, de én mindig is vágytam rá, hogy természetes környezetben, egy valódi lakótérben helyezzük el a munkáinkat. Ezért jutott eszembe, hogy odafent kialakíthatnánk szobákat, ahol egyúttal bemutathatnánk a country stílus különböző változatait. És ha már szépen berendeztük a helyiségeket, akár ki is adhatjuk őket… – meséli a tulajdonos.
A felső szinten nyolc szobát és egy reggelizőhelyet rendeztek be. A műhelyt ezzel egyidejűleg áthelyezték az épület másik szárnyába, a helyére pedig egy tágas fogadóteret, egy új lépcsőházat építettek.
Bár a csendes falu nem bővelkedik látnivalókban, a vidéki nyugalomra vágyó városlakók gyorsan felfedezték a hangulatos kis hotelt. A Botanica rövid időn belül népszerűvé vált, a gazdag reggelik, a stílusos berendezés és a barátságos hangulat miatt megszerették a vendégek.
Régi emlékeket idéző darabok
Amikor a belsőépítész tulajdonos elérkezettnek látta az időt, hogy kissé megpihenjen, eladta a Kéttemplom Galériát. Mivel a Hotel Botanica eddig műhelyként használt szárnya felszabadult, lehetőség nyílt a bővítésre – amire szükség is volt, hiszen egyre több céges rendezvényt szerveznek a vendégházba.
– Mivel 200 m2 területet nyertünk, létrehoztunk egy éttermet, sőt még két szobának is jutott hely – magyarázza Ágnes. – Korábban nem adtam el a raktárkészleteket, így ezekkel a számomra fontos, személyes emlékeket idéző darabokkal rendeztem be az újonnan kialakított részt.
Az étterem középponti eleme egy indiai szekrény, ez a látványos darab inspirálta az enteriőrt, koptatott sötétzöld festéséhez igazították a fal színét. A zöld nemcsak a falon, hanem a falburkolaton és a bárpulton is megjelenik. Maga a szekrény az egyik ablak és a hátsó teraszra nyíló ajtó közé került. A teraszkapcsolatnak köszönhetően meleg időben az eredetileg huszonkét fős étteremben jóval több vendég is kényelmesen elfér. A látványos, hatalmas képek középkori metszetek nagyításai.
– Az eredeti darabokat Avignonból hoztam néhány évvel ezelőtt, és remekül illenek a Botanicába, mert gyógy- és kerti növények betakarítását ábrázolják – magyarázza Ágnes.
A képek egy-egy erőteljesebb árnyalata felbukkan egyéb elemeken is, például a királykék a lámpákon. Az étteremben található bútorok egy részét Ágnes az új tulajdonoshoz került Kéttemplom Galériával együttműködve készítette, az asztalokat az új helyre költözött műhelyben gyártották. Az étterem, illetve a két szoba tökéletes összhangban van a régebbi helyiségekkel. A Boróka és a Bodza szoba jól elkülönülve az étteremtől, egy közös előtérből nyílik. Az állatbarát részbe négylábú kedvenceiket is magukkal hozhatják a vendégek, épp ezért került kerámiaburkolat a padlóra.
– Az ünnepekre mindig örömmel készülődünk, most is nagy szeretettel díszítettük fel a házat – mondja Ágnes.
A rengeteg virágzó hagymás növény, az emeletes állványra kitett tojások és a nyúl valóban húsvétivá varázsolja a hangulatot a Hotel Botanicában, valamint a hozzá tartozó Herbaházban – utóbbit a 2019. októberi számunkban mutattuk be, a www.lakaskultura.hu-n pedig ide kattintva nézhettek be.
A különleges hangulatú szállodáról további fotókat nézhetsz meg a képekre kattintva.