Házigazdánk tudta, hogy egy romos épületet készül megvenni, de menthetetlenül beleszeretett. Több hónapi munka után otthona olyan lett, amilyennek megálmodta.
Lankás dombok, tiszta levegő, megfoghatatlan nyugalom. Nem csoda, hogy a vidéki életről ábrándozó Jürgen első látásra beleszeretett a Budapest közeli faluba és a környező tájba. Annyira biztos volt az érzéseiben, hogy alig néhány órával az „első találkozás” után alá is írt egy adásvételi szerződést…
– Akkoriban Hamburgban dolgoztam egy reklámügynökség menedzsereként, de minden vágyam egy vidéki otthon volt. Épp félretettem egy időre a terveimet, amikor egy Magyarországra költözött barátom meghívott magához a faluba, amelyben végül rábukkantam álmaim házára – kezdi történetét Jürgen, ahogy körbevezet minket a kétszintes épületben. A látogatás során kiderült, hogy az ismerős háza melletti ingatlan éppen eladó, vendéglátónk pedig azonnal eldöntötte, hogy megvásárolja. Másnap úgy tért vissza Németországba, mint egy magyarországi vidéki otthon büszke tulajdonosa. Ráadásul nem is akármilyen otthon tulajdonosa.
– Úgy tudom, a házat egy jómódú, köztiszteletben álló kéményseprő építtette több mint száz évvel ezelőtt. Az udvaron három hársfa is áll, ami nem szokványos, ez a fajta ugyanis akkoriban a gazdagság jelképe volt – magyarázza. Bár házigazdánk teljesen belehabarodott a falusi életbe, az világos volt számára, hogy rengeteg munka vár rá. Ajtók, ablakok, víz, gáz és villany nélkül, rendkívül rossz állapotban vásárolta meg az ingatlant, ráadásul még a tényleges felújítás megkezdése előtt, a tetőgerendák eltávolításakor összeomlott az épület. Ezután született meg a döntés, hogy az alapoktól kezdve újra felépítik.
A terv az eredeti állapot visszaállítása volt, és Jürgen külön kérte, hogy a régi alapanyagokból használjanak fel mindent, amit lehetséges. Csakhogy a környékbeli tanyaházakhoz hasonlóan ez is vályogból készült, és az egykor népszerű technológiát ma már nem alkalmazzák. Ezért agyagtéglát használtak, nagyjából 100 000 darabot.
Persze Jürgen nem csak a falakat akarta eredeti állapotukban látni, minden részletnek utánajárt. Az elmúlt korokat idéző ablakok egy kolostorból kerültek ide, az öntöttvas radiátorok pedig egy régi, már lebontott budapesti gyárépületből származnak. A régi stílusú, ám az alapoktól vadonatúj ház végül az eredetinél kicsit magasabb és nagyobb lett, a tetőtér beépítése, valamint a szintenként hozzátoldott egy-egy szoba miatt. Az otthon szíve és egyben a tulajdonos kedvence a konyha előtt található üvegház, ahová a nap minden szakában beárad a fény: ez a közös étkezések és a nagy baráti összejövetelek helyszíne. A másik fontos tér a házhoz épített műhely, itt szintén sok időt tölt a lámpadizájnerként dolgozó tulajdonos.
– A feleségemmel Budapesten élünk, főként hétvégenként szökünk ide a nagyvárosi nyüzsgés elől – meséli a férfi. – Szeretünk kertészkedni, együtt főzünk, majd a szabad ég alatt megterített asztalon eszünk, de itt az olvasás vagy a zenehallgatás is különleges élmény.
Vidéki-romantikus hangulatot sugall a ház berendezése is. A házaspár remek ízléssel válogatta össze a bútorokat, amelyek többsége Németországból érkezett, néhány tárgy pedig az Ecseri piacról származik. A gyűjtemény folyamatosan bővül, hiszen a tulajdonosok az utazásaik alatt újabb és újabb darabokkal bővítik álmaik otthonát.
– Nem tudom megmondani, hogy a hársfák vagy a völgyre nyíló kilátás miatt szerettem bele a házba – mondja Jürgen. – De az biztos, hogy romos külseje ellenére azonnal megláttam benne valamit… Talán már az első pillanatban megéreztem: ez az igazi otthonom.
Még több képért görgess a lenti galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!