Lelkesedés, szenvedély és szerelem – ha össze kellene foglalni, hogyan is valósult meg ez a nem mindennapi boutique villa, akkor ezekkel a szavakkal jellemeznénk a tulajdonos, Dóka Béla és a Káli Home történetét.
A Káli-medence kapujaként emlegetett Kővágóörsön járunk. Ebben a kedves kis faluban építette fel a saját elképzelései mentén ezt a különleges boutique villát Dóka Béla, fotográfus.
– A falunak ezt a részét még a helyiek is kevésbé ismerik, sokan nem is tudják, hogy létezik. Pedig erről a kis dombról látszik a legjobban a Káli-medence – magyarázza a tulajdonos, aki a lokációja és hangulata miatt azonnal az ingatlan vásárlása mellett döntött. Mindezt pedig egy gondos, 18 hónapon át tartó felújítási munka követett, amelyben Béla az aljzat kialakításától kezdve a dekorációs részletek elkészítésén át az udvar átépítéséig végig tevékenyen részt is vett.
– Nagyon romos állapotban találtam rá, teljesen el volt hagyatva. Egy idős bácsi élt itt valamikor régen, egy egyszerű és kicsi szoba-konyhás parasztház volt istállóval. Mindössze ez a három fal állt – mutat a konyha körüli falakra házigazdánk, aki az alapoktól kezdte a teljes körű átalakítást. A cél egy vendégház kialakítása volt, amely teljes egészében magán viseli az alkotó-tulajdonos kézjegyét. Ez lett a Káli Home Boutique Villa.
Mint minden ház a Kővágóörsön, úgy ez a több száz éves épület is eredetileg egy vöröskőből épült, klasszikus parasztház volt. A tulajdonos mindvégig ragaszkodott hozzá, hogy minél többet megőrizzenek az eredeti szépségéből, valamint használjanak fel a régi anyagokból: ez az újjáépítése során is mindvégig fontos szempont volt.
– A tetőt ketten csináltuk egy barátommal, akinek már volt ebben tapasztalata. Megterveztük, berendeltük az anyagokat és felépítettük teljesen a nulláról. Parasztházhoz képest sokkal magasabbra emeltük, így volt lehetőség a galérián egy olyan hálórész kialakítására, mintha egy külön lakosztály lenne. Egy helybéli bácsi meg is kérdezte, amikor épült: mi lesz itt, katedrális?
A tágasság érzése már belépve magával ragadó, a loft hangulatú parasztház szinte valamennyi részlete erre erősít rá. A konyhában a régi parasztablakoknál kialakított, úgynevezett fénycsapdákkal engednek be még több napfényt az egyébként apróbb vájatú parasztablakok. De ugyanígy a fény tértágító és otthonossá tevő erejét viszik tovább a lámpák, amelyek nagy részét a házigazda saját kezűleg készítette el.
– Szeretek játszani a fényekkel, valamint az olyan részletekkel, mint például a lámpák. Ha végignézzük, csak itt a konyhában 10 darab lámpa van – még sincs nagy fény – mutat körbe a helyiségen. Mint kiderül, a lámpákhoz felhasznált fa egy másik részéből készült el a radiátorokat eltakaró burkolat is.
Nemcsak a megemelt tető és a jól alkalmazott világítás tesz jót a nagy belmagasságú épület térérzetének. A légiességet visz a térbe konyha és a nappali felett húzódó „híd” is, amely a galérián kialakított hálórészt, valamint a vele szemközt kialakított tetőtéri „wellnessrészt” köti össze. Így nemcsak a konyhából, hanem az itt található, egyenesen Jáva szigetéről származó vörösréz kádból tovább élvezhetjük a Káli-medencére nyíló páratlan kilátást.
A ház különleges, tradicionális-modern hangulatát igazán a bútorok és a kiegészítők ízléses elegye határozza meg, amelyek nagy része Indonéziából érkezett ide.
– A fürdőszoba ajtaja, a lámpák, valamint a lenti hálószoba ajtaja és baldachinos ágya – ezeket mind Baliról és Jáváról hozattam. Nagyon szeretem a nappaliban lévő heverőrészt is: ezek is Baliról származnak, gyapotból készültek – mondja a tulajdonos, akinek a másik kedvenc pontjaként a konyhát emeli ki:
– Nagyon szeretek főzni, és bár ez vendégháznak készült, itt is úgy alakítottam ki ezt a részt, hogy teljes mértékben használható legyen. A konyhabútort, valamint sok más famunkát, mint a lépcsőt is Pállfi András asztalossal találtuk ki. Neki nagyon fontos szerepe volt a látványban.
Mint kiderül, a másfél éven át tartó építési és felújítási munkák után is vannak még megvalósításra váró ötletek.
– Szerintem egy ház sosincs igazán kész. Nyárra szeretném, ha a külső részek is elnyernék végleges formájukat: lesz kint szauna, zuhanyzó, fürdőkád, függőágy, függönyök – így akár kint is lehet majd aludni. A nappaliból nyíló teraszon, a benti tér folytatásaként egy nagy étkezőasztal. Így fog igazán megvalósulni a „kint is bent” érzés.
Még több fotóért kattints görgess a lenti képgalériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!