Balatoni életérzés kívül és belül: a közvetlenül a vízparton lévő, elhanyagolt állapotú ingatlan régóta magányosan állt, ám a profi csapatnak köszönhetően ésszerű ráfordítással, kreativitással és gondoskodó igényességgel modern vállalati nyaralóként született újjá.
Balatonvilágos hosszú évek óta a magyar tenger egyik legnépszerűbb települése: Budapestről rövid idő alatt elérhető, nem is beszélve páratlan természeti adottságairól, strandolási és más vízparti lehetőségeiről és látnivalóiról.
Itt található az a vízparti nyaraló, amelyre közel egy éve bukkant rá egy éles szemű befektető. Bár a hatalmas füvesített területen álló üdülő teljes felújításra szorult, azonnal elvarázsolta. A tervező- és projektvezető páros (Kósa Ágnes és Farkas Károly, akik a magánéletben is egy párt alkotnak) a befektető jobbkezeként irányították a munkákat, figyelmük minden részletre kiterjedt.
– Rendkívül rossz állapotban találtunk rá az ingatlanra. Falakat nem bontottunk, ezeken kívül azonban mindent felújítottunk és kicseréltünk, kezdve a villanyvezetékektől, a vizesblokkokon át a burkolatokig – emlékszik vissza a pár, akik Ágnes ötlete nyomán kezdték el a provance-i hangulattal megfűszerezett, modern vízparti életérzés kialakítását az enteriőrökben, amelyhez az ihletet természetesen maga a Balaton adta.
A nyaraló két épületegységből áll. Közvetlenül a vízparton található a 24 fürdőszobás vendégszobának helyet adó ház, amelynek földszintjén egy nappali-társalgó-előteret alakítottak ki.
A kisebbik épület távolabb a parttól, úgynevezett hinterland funkcióval, a vendéglátórész hátországa lett: itt az alsó szinten a konyha- és étkezőrész, valamint az emeleti szinten egy nagy, játékokkal és médiarendszerrel felszerelt közösségi tér található.
– A gombhoz a kabátot itt, jelen esetben fordítva működött: gyakorlatilag vettünk egy gombot, majd ehhez készítettük el a kabátot – foglalják össze. Ágnes és Károly ugyanis rajonganak a régi, saját történettel rendelkező bútorokért és darabokért, ezért egyértelmű volt, hogy először a kedvenc balatoni lelőhelyeiken néznek körbe és gyűjtenek ötleteket az enteriőrhöz. Így került ide egy régi, kiszuperált ablakkeret, amelyből felírótábla lett, a kétszemélyes asztal, amely az étkező-konyharész egyik első eleme volt, a két felújított tonettszék és a kék lóca, amely Ágnes és Károly egyik kedvenc darabja a mai napig.
Hasonlóan sok gondot fordítottak a nyaraló világítására is. Hála a különleges elhelyezkedésének és kialakításának, az épületbe reggeltől estig árad a természetes fény, este pedig a hangulatfények viszik tovább a balatoni életérzés, amelyet kormánykerékből kialakított lámpával, az étkezőrészben körbefutó, hullámokat imitáló LED világítással, valamint halászhálókban halakként megbújó dizájnizzókkal értek el. Utóbbiért Ágnes és Károly egészen Győrig ment, ugyanis Magyarországon egyedül itt készítenek halászhálókat. A hajópadlóra emlékeztető, antik hatású fapadló, a Balaton vízére emlékeztető kék színű lambéria tovább erősíti a vízparti hangulatot.
Amikor az átalakítás legnagyobb kihívásáról kérdezzük a párt, Ágnes és Károly a konyhát említi elsőként: közösségi konyha révén mind funkcionálisan meg kellett felelnie, mind pedig esztétikailag is csatlakoznia kellett az étkezőrészhez. Mindezek mellett a járványhelyzet is jócskán megnehezítette a munkákat (a felújítási munkák januárban kezdődtek és májusban fejeződtek be), ám egy szerencsés véletlennek köszönhetően sikerült jócskán a tervezett időn belül elkészülni vele.
Hasonlóan sok fejtörést okozott a kisebbik épületegyüttes emeletén elhelyezkedő közösségi helyiség: itt a nyolc emeleti szoba helyett egyetlen hatalmas, 220 négyzetméteres teret alakítottak ki, amelynek végül szerves részei lettek a helyiség közepén álló vasoszlopok és a kémény is – utóbbiból lett például a tévéállvány.
A számukra legkedvesebb helyiség azonban az étkezőrész lett: – Ez lett számunkra a nyaraló esszenciája, benne van minden ötletünk és a saját kezünk munkája is.
A beltéren túl azonban az ingatlan elhelyezkedését is sikerült maximálisan kihasználni: a prémium minőségű faanyagból készült vízparti stéget a világ körüli vitorlázóként híressé vált Fa Nándor tervezte, akinek – bár kevesen tudják – fő profilja a kikötőépítés. Nem messze tőle kényelmes nyugágyakon élvezhetik a pihenés örömeit az itt nyaralók, akik akár vízre is szállhatnak itt az üdülő saját csónakjával vagy vízi biciklijével.
Itt minden a pihenést szolgálja, hála a gondos tervezésnek és a kreativitásnak, ez az üdülő akár egy hét erejéig is valóban a második otthonává válhat az ide látogatóknak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!