A The Valley egy egészen elképesztő új épület Amszterdamban. Szabálytalan formájával egy erősen erodálódott sziklavölgyre emlékeztet, a nevét is megjelenése miatt kapta. Lássuk, mit tud ez a három fő toronyból álló extrém tömb.
A geológiai ihletésű, növényekkel borított, drámai épülettrió a The Valley (A Völgy) elnevezést kapta. Az ingatlanegyüttesre azonnal felfigyel az ember, ha erre jár, hiszen messziről egészen úgy tűnik, mintha az épület három tornya omladozna. Mindez persze optikai csalódás, melyre viszont a világ minden pontján elkapták fejüket az építészek. Az Amszterdam Zuidas városrészéhez felhúzott, valószerűtlen épületben egyébként lakások, irodák és kereskedelmi egységek kaptak helyet.
The Valley: irodák, lakások, kanyargó zöld völgy
Az, hogy a The Valley előbb-utóbb világhírű épület lesz, már korábban sejteni lehetett, hiszen a 2021-es Emporis Skyscraper Awardson a világ legjobb új felhőkarcolójának választották. A Völgy több szempontból is kiemelkedik környezetéből: egyrészt irodákat, üzleteket, vendéglátóhelyiségeket, kulturális létesítményeket és lakásokat egyesít egyazon épületben. Másrészt a Zuidas városrészben található klasszikus toronyházak unalmas formavilágához képest ez a tömb össze-vissza homlokzatával maga a megtestesült izgalom. Ráadásul nem egy szigorúan elzárt érdekességről van szó, hiszen a The Valley-hez mindenki közel mehet: a tornyok között a negyedik és ötödik szinten kanyargó zöld völgy két külső lépcsősoron keresztül bárki számára megközelíthető.
Az épületnek rengeteg arca van. Egyik frontja – nevezzük hátoldalnak – teljesen sík, mintha itt tükörüveggel burkolták volna be. Ezzel egyébként tényleg tökéletesen illeszkedik az üzleti negyed stílusvilágához. Az üvegborítás gyönyörűen visszaveri a fényt, naplementekor pedig elképesztő látványt nyújt, ahogy a sárgás, rózsaszínes fények tükröződnek a felületen.
Az épületegyüttest modern, geometrikus formák határozzák meg mindenütt; megjelenésében a természetes natúr kőburkolat dominál, melyet itt-itt növénycsoportok törnek meg. Mintha csak zölddel teli sziklafelületek tárulnának fel.
Különösen érdekes, hogy az épületen belül a folyosók üvegplafont kaptak, így odabent a tereket elárasztja a természetes fény.
Bárki megcsodálhatja az elképesztő épületet
A The Valley nyilvánosan látogatható: a gyalogösvény az utca szintről cikk-cakkban vezet fel a központi völgybe, egészen a Grotto-ig (barlang). A Grotto-t két nagy tetőablak köti össze a külvilággal, amelyek a fenti völgyszint sekély vízmedencéjeként is funkcionálnak.
Természetes kőből készült az egész épület padlózata, falai és mennyezete – ugyanaz a kő, amelyet a völgy és a tornyok felületén is felhasználtak. A tervező ezzel is egyértelművé tette, hogy az épület összes területe ugyanannak az elképzelt geológiai képződménynek a része.
A The Valley a fenntarthatóságot és a legmodernebb technológiát egyesíti, miközben elképesztő látványt nyújt. Az épületegyüttes minden részlete elképesztő megoldásokkal van tele: az első emeleten például egy úgynevezett átrium húzódik végig, mely gyakorlatilag egy fedett utcát képez a tömbön belül.
A három torony különböző pontjairól és a lakásokból lélegzetelállító kilátás nyílik a Völgyre -, de különösen a legmagasabb torony tetején található sky barból!
A szupermodern ingatlanhoz háromszintes mélygarázs tartozik. Az alsóbb szinteket a emeletig irodák foglalják el, a lakások pedig a nyolcadik emeleten és feljebb helyezkednek el. A három épületben összesen 200 lakás kapott helyet, mindegyik egyedi alaprajzzal rendelkezik és szinte mindhez tartozik egy különleges alakú terasz is.
Figyelmesen megtervezett zöld környezet
A project kivitelezése során Piet Oudolf tájépítész felelt a zöld környezetért. A tökéletes végeredmény érdekében a növénytelepítéshez egy rendkívüli mátrixot dolgozott ki. Az épület minden egyes zöld felületénél figyelembe vette az összes fontos tényezőt: szél-, a napfény- és az árnyékhatásokat, az adott ponton várható átlaghőmérsékletet, illetve a karbantartás lehetőségeit. A fák például nagyrészt az alsó szinteken találhatók, míg a legfelső szinteken főként cserjék és kisebb növekedésű évelők kaptak helyet. Összesen több mint 271 fiatal fa és cserje, valamint körülbelül 13 500 lágyszárú növény található a természetes kőből készült ültetőkben. Méghozzá változatosan, hiszen 220 különböző növényfajból válogatott a tájépítész.
A következő években az épület megjelenése a tervezőcsapat elképzelésének megfelelően még bujább lesz, ahogy a zöld növényzet tovább növekszik. A táj biodiverzitását madár- és denevérházak, valamint különböző méh- és rovarhotelek is támogatják. A teraszokhoz és közösségi zöldfelületekhez automatikus öntözőrendszer tartozik. A nagyobb méretű növényeket és a fákat „homlokzati kertészek” tartják karban. Az ingatlanprojectben létrejött hatalmas zöld felület minden bizonnyal pozitívan befolyásolja majd az ott élők és dolgozók életét.
A The Valley egy igazán egyedülálló projekt. Célja, hogy inspiráljon, s hogy arra késztessen: esetleg gondoljuk újra, miként építkezünk és élünk a modern városokban. Ez az ikonikus építészeti csoda remek példa arra, hogy mennyi minden lehetséges, ha fenntartható lakótömbök, lakónegyedek építéséről van szó.
Rengeteg képet találsz még a galériában, görgess lejjebb!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!