Érintetlen természeti környezetben, egy eldugott romániai faluban alakított ki egy bohém stílusú hétvégi házat a fiatal építész tulajdonos, saját maga és vendégei számára.
A főutaktól távol eső, festői vidéken járunk, Bihar megyében, a Király-erdő északkeleti vonulatainak közelében. Az alig ezerfős Kőrösbánlaka magával ragadó szépségű település, tökéletes menedéket jelenthet azok számára, akik pihenésre, feltöltődésre és a természetközeli élet megtapasztalására vágynak. Adriana Beca építész 2020-ban vásárolta meg a lankás hegyoldalban fekvő telket az 1950-es években emelt faházzal és a hozzá tartozó gazdasági épülettel. Ebből alakította ki a feltöltődésre tökéletesen alkalmas, rusztikus otthon jegyeit magán viselő házat.
Újragondolt, megőrzött múlt
A majd hetvenesztendős épület meglehetősen leromlott állapotban volt, de a tulajdonos – mint kreatív szakember – kihívásként élte meg a felújítást, és örült, hogy minden részletében saját igényeihez, ízléséhez igazíthatja. A munkálatok során kicserélték az ajtókat, ablakokat, és új padlóburkolat került minden helyiségbe. A faházat téliesítették, szigetelték a falakat, sőt a tetőt is felújították. A régi mennyezetet elbontották, a padlást megszüntették, így láthatóvá vált az eredeti fedélszék, a belső tér egésze pedig levegős, átlátható és világos lett.
A funkciók elosztásán is változtattak: a földszinten a kellemes nappali és az étkező-konyha osztozik, emellett a korábban komfort nélküli házban kialakítottak egy fürdőszobát. A ház közepén található a méretes, fűtésre és főzésre egyaránt alkalmas kályha, mellette egy télen kellemesen meleg, fűtött lépcső vezet a tetőtérbe. A tágas, új terasz amely a konyhából közvetlenül is megközelíthető, a régi tornácot pedig beépítették: itt egy meghitt, pazar panorámájú olvasósarkot hoztak létre. A tetőtérben található két alvósarok 3-4 ember számára biztosít kényelmes éjszakai pihenést.
Az egykori pajta szintén új funkciót kapott, jelenleg ez a közösségi élet fő színhelye, nyári konyhával, egy félig nyitott második nappalival és egy további fürdőszobával.
Rusztikus otthon, bohém harmónia
– Jól ismerjük a vidéket, mivel nemrégiben egy hasonló házat újítottunk fel a környéken. A projekttel kapcsolatban rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk. Fájó szívvel eladtuk, de szerettünk volna a közelben maradni, hogy ismételten megtapasztalhassuk ugyanazt a hangulatot, ugyanazt az élményt. Arra törekedtünk, hogy a városi nyüzsgéstől távol egy olyan menedéket alakítsunk ki, amely tükrözi a személyiségünket. A tradicionális vidéki faház remek alapot kínált egy ilyen vállalkozáshoz. Mivel a 21. századi igényeknek megfelelően újragondoltuk, ma már világos és jól használható, a berendezése pedig praktikus. A különféle kultúrákból származó tárgyakat a meleg földszínek szervezik harmonikus egységbe. A végeredmény egy némileg rusztikus jellegű hétvégi ház sok-sok bohém kiegészítővel, otthonos és hívogató miliővel – mesél motivációjáról Adriana.
A rusztikus otthon valójában a különféle hangulatú elemek bátor társításának köszönheti egyedi stílusát. A természetes anyagok, az itt talált bútorok és a kézműves tárgyak szépen illeszkednek a hagyományos falusi környezethez, a merész párosítások azonban frissé és korszerűvé teszik az enteriőrt. A funkcionális darabok mellett a dekorációs megoldásokra is kiemelt figyelmet fordítottak. Az ajtókra például egy jellegzetes román mintát készítettek patinázott falécekből, amelyek a teraszon felállított „mágikus kapun” is megjelennek.
Minden tárgynak lelke van
– Imádom ezt a stílusmixet! A ház tökéletesen kifejezi az építészi attitűdöm lényegét. Akkor érzem jól magam, ha nem kell merev előírásokhoz igazodnom, nem kell korlátokat szem előtt tartanom. Alapvetően a környezethez illő anyagokat használtunk, a nyers fa, a kerámia és juta uralja a tereket, emellett ügyeltünk a fenntarthatóságra, igyekeztünk helyben beszerezni a szükséges dolgokat, és amit lehetett, megmentettünk, felújítottunk. A bútorok túlnyomó többsége kézzel készült, helyi kézművesek közreműködésével, de sokat mi magunk építettünk – magyarázza szakmai hozzáállását az építész.
A rengeteg kiegészítőt Adriana hosszú évek alatt gyűjtötte össze, mindegyik darabhoz személyes emlékek fűzik, mindegyik felidéz benne egy-egy kedves történetet. Az enteriőr látványosan igazolja meggyőződését, miszerint a paraszti kultúra elemei és a bohém tárgyak vizuálisan jól megférnek egymás mellett.
A tervezés és a kivitelezés egy különös időszakban zajlott. Óriási teljesítmény, hogy a pandémia ellenére hat hónap alatt minden munkát sikerült elvégezni. Azóta Adriana gyakran tölti itt a szabadidejét a családjával és a barátaival, ám az Airbnb-n keresztül mások számára is elérhetővé tették a házat, hogy minél többen élvezhessék a rusztikus otthon és a mesebeli hely szépségét.
További képekért görgess lejjebb a galériába!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!