Nehéz elképzelni, hogy ez az V. kerületi lakás valaha raktárként funkcionált. Tulajdonosainak hála a meglehetősen rossz állapotban lévő ingatlan egy elegáns, tágas és légies otthonként született újjá.
Sok izgalmas megoldás teszi különlegessé ezt a 46 négyzetméteres belvárosi otthont, amelyet tulajdonosai eleinte raktárként béreltek, majd később megvásárolták az önkormányzattól.
– Mivel az V. kerület egyik főútvonalán helyezkedik el, érdemesnek tartottuk arra, hogy foglalkozzunk vele. Teljesen lerobbant állapotban vettük át: egyetlen helyiségből állt az egész, víz, csatorna, villany és fűtés nélkül, még a ház építése idejéből származó eredeti nyílászárókkal – emlékszik vissza a kezdetekre Ruby Mariann, aki férjével, Blaschek János kivitelező-tervezővel közösen gondolta újra az óriási, 5 méteres belmagasságú ingatlant.
– Mindenen változtatnunk kellett. Először a közműveket kellett elintéznünk, majd következett a csatorna kialakítása, a ház fűtési rendszerébe való bekötés és a teljes betonaljzat készítése – magyarázza Mariann. Mindezeken túl a lakás összes nyílászáróit is lecserélték modern thermoüveges ablakokra és egy, a környezetbe illő bejárati ajtóra.
Térszervezés okosan
Amikor a legnagyobb kihívásról kérdezzük, Mariann – az előző problémák megoldásain túl – a lakás alapterületének újragondolását emeli ki.
– A 46 négyzetméter nem számít kis lakásméretnek, viszont nem akartuk kiaknázatlanul hagyni a csodás belmagasságot. A cél egy modern, élhető belvárosi lakás kialakítása volt, amelyben el lehet vonulni, mégsem tagoljuk szét feleslegesen a teret. A férjem sok-sok héten keresztül gondolkodott a megoldáson, amíg végül megszületett ennek a lakásnak a terve. Lenyűgöző, milyen fantáziája van – mondja Mariann.
Látványos optikai megoldások
A tágas, levegős és elegáns összhatáshoz nem csupán a nagyvonalú tértervezés és a megfelelő színek használata járul hozzá: izgalmas és egyben a térérzetet is javítja a sok-sok üvegfelület, mint amiből a megvilágított lépcső és a galériaszinten emelt híd is készült. Utóbbi kettő egyébként a tulajdonosok kedvenc pontjai közé is tartoznak.
– Fontos volt, hogy megmaradjon egy nagyobb része a teljes belmagasságnak. Nem akartunk úgynevezett barlangszerű hatást: amennyire csak egy udvari lakásból lehetséges, tágassá, levegőssé és elegánssá akartuk tenni. Az üveghíd megvalósítása is azt eredményezte, hogy hihetetlen nagynak tűnik, miközben az egész lakás mindösszesen 46 négyzetméter – mutat rá Mariann.
Hasonlóan látványos, az optikai hatás szempontjából pedig kedvező megoldás volt a beépített szekrényfal tükörrel való beborítása, amellyel ügyesen megduplázták a teret.
– Nagyon élvezem még a magas plafonról lelógó dizájncsillár látványát, valamint további kedvenceim még a két emeleti szoba „erkélyei”, amelyek a nappalira nyílnak. Utóbbiak egyébként zárhatóak is, ezáltal elkülöníthetőek, ám ha nyitva vannak, csodásan növelik a térérzetet.
Hiába az apró méret, ez az egykor rossz állapotban lévő ingatlan szép példa arra, hogy néhány jó ötletnek és látványos, praktikus megoldásnak köszönhetően bármilyen térből ki tudjuk hozni a maximumot, ezáltal pedig egy mai, modern és stílusos otthonná tudjuk varázsolni.