Mivel adott volt a kellemes környezet, a különleges atmoszférájú fővárosi utcában álló patinás épület, illetve a tágas, második emeleti lakás, valamint a barátsággal átszőtt munkakapcsolat, nem csoda, hogy remekül sikerült az építész házaspár legújabb felújítási projektje.
A magyar–spanyol építész házaspár, Nyáry Erika és Jordán Sanz Tena ezúttal egy baráti pár befektetésként vásárolt lakását álmodta újra, Budapest IX. kerületében, a kultikus Ráday utcában. A szóban forgó házban már több alkalommal dolgoztak, ezért sem az alaprajz, sem a beosztás nem volt idegen számukra. A megbízók kezdettől fogva kiadásban gondolkodtak, és ehhez igazodva vásároltak ingatlant, azaz határozott elképzelésekkel vágtak bele a projektbe.
Nem vesztek kárba a Ráday utcai lakás eredeti részletei
– A szép századfordulós épületekben mindig igyekszünk megőrizni az eredeti részleteket. Itt például megtartottuk a manapság már ritkaságnak számító fém homlokzati nyílászárókat – emlékszik vissza Nyáry Erika. – Természetesen szigeteltük, korszerűsítettük őket, argongázzal hőszigetelt dupla üvegeket kaptak. A halszálkamintában lerakott tömör tölgy parkettát viszont sajnos nem lehetett megmenteni, ezért strapabíró famintás vinilpadló került a helyére. Ez számunkra is újdonság volt, de mint kiderült, nagyon jól működik.
Hatalmas üvegfelületek választják el a szobákat
– A túlzottan domináns, determináló elemeket következetesen próbáltam elkerülni, már a burkolatválasztásnál is – mondja Ágnes. – Megkönnyítette a tervezést, hogy ideális méretű, jól alakítható az ingatlan. A berendezésnél mindenekelőtt a funkcionalitást tartottuk szem előtt, erről semmilyen esztétikai előny érdekében nem mondtunk le. Számunkra is izgalmas kísérlet volt, hogy létrehozható-e egy nagyon szép, igényes enteriőr, észszerű pénzügyi keretek között. Kezdettől számoltunk néhány költséges megoldással – mint a pivot rendszerű ajtó, valamint a fürdőszobák és a hálók elválasztására szolgáló üvegfelületek –, és sok döntést éppen ezek érdekében hoztuk meg.
A nappali és az utcafronti hálószoba között eredetileg is válaszfal volt, klasszikus kétszárnyú ajtóval. Ennek egy része megmaradt, az átjárást viszont a szélére áthelyezett különleges nyílászáró beépítésével oldották meg. Az itthon még kevésbé ismert pivot ajtó előnye, hogy rendkívül helytakarékos és teljesen nyitható, mivel hagyományos oldalsó zsanérok helyett a mennyezetnél és a padlónál tartják forgó sarokpántok. A fekete keretbe átlátszatlan savmart üveg került, amely úgy garantálja a háló intimitását, hogy közben mindkét irányban átengedi a természetes fényt. A felújítás során a fürdőhelyiségeket is szeparálták, és a vizesblokkokhoz szintén mennyezetig érő üvegfalakat, -ajtókat készítettek. A nagy lélegzetű projektet az építészek egy magyar céggel, az XS-ALU Building Systems Kft.-vel közösen bonyolították le.
A geometrikus formák, természetes színek
– Kiderült, hogy mindannyian kedveljük a geometrikus formákat, a természetes színeket és agyagokat, amelyek harmonizálnak a régi részletekkel. Ez volt a fő szempont a kiegészítők összeválogatásakor, de például arra is ügyeltünk, hogy ne legyen két egyforma lámpa a lakásban – magyarázza az építész. – A két hálószobában ellentétes színekkel dolgoztunk, reflektálva az eltérő benapozottságra. Az ágykeret és az ágyvégek meghosszabbítására szolgáló lamellás falvédő burkolat fekete, valamint natúr fa árnyalatú.
A Ráday utcai lakásban az elejétől az volt a cél, hogy kortalan enteriőrt alakítsanak ki. Pár hónap alatt el is készült a hangulatos lakás, amelyet részletesen bemutatunk a Lakáskultúra februári számában. Keresd a legújabb lapszámot újságárusoknál, árusító helyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!