Az 1983-ban épült aprócska présház és az azt körülölelő kert még „elvadult” állapotában is Andok Zsuzsa szívéhez nőtt, így amikor az ingatlan néhány éve eladósorba került, azonnal kapott az alkalmon, családjával megvásárolták. Kétkezi munkával igazi bájos, bekuckózásra, pihenésre csábító nyaralót varázsolt belőle.
A présház új élete
A Tolna megyei Tamási nyugodt kisváros: a környékét számos gyönyörű túraútvonal keresztezi. Itt él Andok Zsuzsa belsőépítész családjával – Zsuzsa az elmúlt években régi álmát váltotta valóra: minőségi, egyedi szálláshelyet hozott létre a hegyoldalban. „Édesapámtól örököltem a várhegyi telket, ami mellett nem sokkal később eladóvá vált egy másik is, amelyen csak egy aprócska présház állt” – meséli Zsuzsa. „Az épület régóta nagy kedvencem volt, a kert még elvadult állapotában is nagyon tetszett, már a kezdet kezdetén láttam lelki szemeim előtt, hogyan újítanám fel és varázsolnék belőle pihenésre alkalmas nyaralót.”
Az 1983-ban épült házban jó ideje nem élt senki, a ház eléggé elhanyagolt állapotban volt. „Mivel présházról beszélünk, a pincének köszönhetően maga az ingatlan kifejezetten jól klimatizált; emellett szépen árnyékolja, védi a hatalmas diófa is a homlokzatot. A tetőcsere azonban szükséges volt, ahogyan a régi nyílászárók helyett is új, korszerű darabokat tettünk be és szigetelésre is sor került” – magyarázza vendéglátónk. „E korszerűsítések mellett a földszinti kis, fatüzelésű kályha, illetve a hűtő-fűtő klíma bőven elegendő az év 12 hónapjában: kellemes a hőmérséklet itt benn télen is, nyáron is.”
„Ahogyan a munkálatok haladtak, realizáltuk, hogy egyre több mindent kell újragondolni, így végül a teljes felújítás mellett döntöttünk, a vezetékeket is kicseréltük. Falakat mozgatni végül nem kellett, ám a tetőtérbe korábban kívülről, egy szűk, meredek lépcsőn lehetett feljutni – statikussal egyeztetve ez végül bentre került. Az új lépcsőt egy helyi lakatos készítette. Környékbéli volt az az antik kereskedő is, akitől a lépcsőfokok (később legyalult) tölgyfalapjait is vettük.”
Értékmentés, modern forma
Klasszikus értelemben vett előszobát nem alakítottak ki, ám a régi házukból megmentett ajtó itt kapott helyet. „Újrahasznosítottam: leszedtem róla a régi festéket, lecsiszoltam, olajoztam, tettem rá fogasokat, elé pedig egy kis padot, így új életet kapott itt, közvetlenül a lépcső mellett.”
Zsuzsa nem csak ezt a régi ajtót újította fel saját kezűleg. „A célom az volt, hogy amit csak lehet, őrizzünk meg a présház régi bútoraiból, patinás részleteiből. A borospince szárnyas ajtajának felújítása külön feltáró munka volt. Több réteg festéket, lakkot szedtem le róla, a zsanérok is elég rossz állapotban voltak, az egyik pántot, ami leszakadt, lakatossal kellett újra készíttetni. Az ajtót körülölelő téglafal eredeti, ezt korábban falambéria rejtette – ez nem csak esztétikai értelemben zavart, de a borospince nyirkos levegőjétől tönkre is ment az elmúlt szűk negyven évben. A téglák közül néhányat ki kellett cserélni és az újbóli fugázás is ráfért” – sorolja Zsuzsa.
A konyhaasztal melletti székek közül három még a pár első otthonából származik. „20 évig őrizgettem, nem volt szíven kidobni őket, itt végre meglett a helyük. A három mellé egy negyedik is került, ezzel téve kicsit eklektikussá a hangulatot. Azt gondolom, a hagyományos darabok mellett jól megfér a kicsit indusztriális jegyeket magán hordozó ülőalkalmatosság is.”
Zsuzsa egyik kedvenc darabja a présház konyhájának fiókos szekrénye, a komód felső részét ugyanis még édesapja és nagyapja készítette, az alsó, fiókos szerkezet pedig dédszülői örökség. „Nagyapám igazi ezermester volt, szakmája szerint esztergályos, de szabadidejében szívesen végzett asztalosmunkát is. A hatvanas években készült, sokfiókos szekrény fiókjairól leszedtem a furnérlemezt, fogantyúkat szereltem rá és felcímkéztem őket, illetve egy csirkehálóval tettem egyedivé.”
Angol vidék ihlette tolna megyei nyugalom
A fürdő is teljes átalakításon esett át, a pultra helyezett kőmosdó jól illik a cementlapos burkolathoz. Ezeket Zsuzsa egy korábbi munkája során mentette meg a kidobástól.
Vendéglátónk a természetes anyagokat részesíti előnyben, így egyértelmű volt, hogy a tetőtéri linóleumnak is mennie kell, helyette hajópadlót fektettek le.
A ház stílusát a letisztultság jellemzi. A fehér falakat tökéletesen kiegészítik a natúr bútorok, a fapadló, illetve a konyha világosszürke kőburkolata. „Közel áll hozzám a francia és angol vidéki lakberendezés hangulata, szeretem, hogy a fehér és a fekete mellett megjelenik a szürke, illetve a természet színei. Régi, vidékies hangulatot szerettem volna teremteni, azzal a kitétellel, hogy ne hiányozzanak a modern, 21. századi kényelem alapjai sem.”
Fenntarthatóság kívül-belül
A munkálatokat ugyan nehezítette az elmúlt két évben a vírushelyzet, a munkaerő- és alapanyaghiány, a végeredménnyel tökéletesen elégedettek. Cél volt, hogy jó időben a konyhai közös helyiség mellett, kinn egy nagyobb társaság is elférjen, ezért mind a pince feletti, mind a diófa alatti terasz újjászületett.
A présház kertjével is nagy tervei vannak a családnak: vegyszermentes gazdálkodást terveznek ide, ahol a fákról friss gyümölcsöt, a konyhakertből pedig zöldséget szüretelhetnek az itt pihenők.
„Fenntarthatóságra törekedve álmodtunk meg itt mindent, ezért is volt fontos a megfelelő szigetelés, korszerűsítés, illetve a biológiai szennyvíztisztító tartály kihelyezése. Nagyobb tartályban gyűlik a szennyvíz, a kezdő baktériumtenyészet beöntése után gyakorlatilag nincs dolgunk vele. Hosszútávon ez jó megoldás, hiszen elég évente egyszer kiüríteni. Ez persze azzal jár, hogy mosogató- és tisztítószerből öko változatot kell használni. A tiszta vizet pedig a ház körül szivárogtatja el a rendszer, vagyis visszaadjuk a természetnek, amit elvettünk tőle.”
A hegyoldalról gyönyörű panoráma nyílik a városra, a szomszédos erdőben és a környéken nagyokat sétálhatunk, kirándulhatunk. „Az ember két kiskamasz mellett gyakran vágyik a nyugalomra, csöndre, az elvonulás lehetőségére” – mosolyog Zsuzsa. „Pontosan ilyen kis házikót álmodtam, amolyan béke szigetét, ahol feltöltődhet az ember, ahol elbújhatunk a világ elől, akár csak egy éjszakára, akár egy hosszabb hétre, hétvégére.”
A felújított présházról további képeket találsz a galériában, ahol azt is megnézheted, milyen alapokról indult a munka.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!