Eljött a nyaralások szezonja, mikor legtöbben valamilyen tengerparti üdülésre vágyunk, ahol mobiltelefonunkat kikapcsolva nyugodtan kipihenhetjük magunkat. Miután feltöltődtünk a napozás és fürdőzés adta frissítő energiával szívesen látnánk is valamit, hogy kultúréhségünk is csillapodjon. Érdemes azonban a katalógusok ajánlatán kívül olyan kortárs látnivalóval is töltekezni, amelyről majd csak évek múlva fognak írni az útikönyvek.
Aki Portugália második legfontosabb városában, Portóban jár, az az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított történelmi belvárosa mellett ne hagyja ki a kortárs építészet egyik kiemelkedő remekművét sem, a Casa da Música nevű koncerttermet.
Portó 2001-ben Európa kulturális fővárosa volt, erre az eseményre rendelték meg Rem Koolhaas, holland tervezőtől az épületet, amely különleges doboz alakjával már messziről feltűnik a városlátogatók számára. Az épület, melyet végül 2007 áprilisában adtak át még abban az évben elnyerte a Royal Institute of British Architects (RIBA) európai díját. Az óriás „doboz” a két koncertterem mellett legfelső szintjén egy étteremnek is helyt ad, ahonnan csodálatos kilátást nyílik a városra és a Douro folyóra. Az épület plywood panelekkel fedett lejtős tér közepén áll, így a dőlt síkok optikai játéka még jobban kiemeli a ház absztrakt szerkezetét, melynek bejáratához egy rámpa szerű lépcsősor vezet. A szabálytalan sokszög alakzatot hullámzó üvegfelületek törik meg, melyek a burkolat fehér színéhez párosulva a tenger színvilágát idézik. A belső tervezés is a nagy múltú „kikötői” hagyományokat tükrözi. A híres portugál kék-fehér barokk csempe, és a faragott-kárpitozott fa bútorok, melyek később a koloniál, vagyis gyarmati stílus megteremtését eredményezték, szervesen épülnek be a modern designt követő enteriőrbe. A Casa da Música, amely különböző zenei irányzatoknak és kulturális eseményeknek ad otthont a nagy múltra visszatekintő Portó újjászületésének jelképévé vált, amely visszakapcsolja a világ nagyvárosainak kulturális véráramába.