A patinás épület a Diplomatanegyedben található, a gyönyörűen felújított otthonban a klasszikus és kortárs elemek izgalmas keveredése teremt egyedi atmoszférát.
A jellegzetes 19. századi bérpalotákban kialakított lakások hangulata ma is sok ember szívét rabul ejti. Az elegáns kétszárnyú ajtókkal egymásba nyíló, nagy méretű szobák lenyűgöző látványt nyújtanak, és remekül használhatók, ám az udvari frontra néző egykori cselédszobák és kiszolgálóhelyiségek elosztása sok szempontból nem felel meg a mai életmódnak és elvárásoknak. Vendéglátóink budapesti tartózkodásaik idejére kerestek egy kényelmes, a nyüzsgő belvárostól egy karnyújtásnyira lévő, mégis csendes otthont. Tökéletes megoldást jelentett számukra az utca felé erkéllyel forduló Benczúr utcai ingatlan.
– Bár erősen elhanyagolt állapotban volt, már első alkalommal láttuk, hogy milyen lehetőségeket rejt magában. Mivel teljes felújításra szorult, kicseréltük az elektromos hálózatot, a víz- és csatornavezetékeket, továbbá korszerűsítettük a fűtési rendszert, és természetesen beépítettünk egy klímaberendezést. Egyidejűleg változtattunk a térszervezésen, új válaszfalakat emeltünk, a konyha-ebédlő kettőse az egyik utcafronti szobába került. Kialakítottunk egy pluszfürdőszobát, egy gardróbot, sőt egy mosókonyhát is, szóval az eredeti állapothoz képest komoly változások történtek – sorolja Judit.
A házaspár elegáns, ám élhető otthonban gondolkodott, nagy összefüggő, ugyanakkor szeparálható terekkel. Emellett kiemelt figyelmet fordítottak az eredeti nyílászárók és a polgári miliő megőrzésére. A régi szobaajtókat és a felettük található faragásokat megmentették, hozzáértő szakemberek restaurálták; a korszerű technikát rejtő berendezéseket, csöveket pedig igyekeztek a lehető legjobban elrejteni.
A felújítás megszervezésére Bárdos Zsuzsa lakberendezőt kérték fel, a funkcionális és stílusbeli átalakításokkal is ő foglalkozott.
– Korábban már többször dolgoztunk együtt, és az évek alatt barátivá vált a kapcsolatunk. Közösen hoztuk meg a döntéseket, minden részletkérdésben kikérte a véleményünket. Jól ismer bennünket, és csalhatatlan az ízlése, így teljes mértékben ráhagyatkozhattunk. Tisztában volt az elképzeléseinkkel, tudta, milyen színeket és formákat szeretünk, mik a preferenciáink, és ezt maximálisan figyelembe vette a koncepció kialakítása, illetve a berendezés során – magyarázza házigazdánk.
Az összkép egységes, ugyanakkor izgalmas, többféle korszak és stílus jellegzetességei keverednek az enteriőrben. A bútorok többsége kortárs modell, ám itt-ott remek arányérzékkel közéjük helyeztek antik darabokat, a 60-as évekből származó foteleket, valamint különleges ázsiai kiegészítőket.
– A férjemmel együtt régóta érdeklődünk az egzotikus kultúrák iránt, több utat tettünk már Kínában és a Távol-Keleten. Ezért fontos volt számunkra, hogy a jellegzetes ázsiai tárgyi világ megjelenjen néhány diszkrét utalás formában a mindennapi környezetünkben is – meséli Ágnes.
A különböző stílusú, eklektikusan társított tárgyakat az egész lakást uraló fekete-okker-arany színek szervezik egységbe. A nappali hangsúlyos okker és fekete ülőbútoraihoz remekül illik a színes anatóliai kilim, amelynek meleg fűszeres árnyalatai a párnákon, képeken és más kiegészítőkön is felbukkannak. Hasonló elvet követ a konyha-ebédlő berendezése, ahol egy mutatós, a lakás minden szobájából jól látható „tájkép” a középponti elem.
– Szerettük volna becsempészni a lakásba az eklektikát, ezért kitaláltuk, hogy a konyhába kerüljön egy freskó hatású tapéta. Mivel határozott elképzeléseink voltak, sokáig kellett keresgélnünk, amíg megtaláltuk a megfelelőt – emlékszik vissza vendéglátónk.
A hangsúlyos falburkolatok a többi helyiségben is lényeges szerepet kapnak: a nagy hálóban finom rajzú geometrikus, míg a kicsiben fehér virágokkal teleszórt tapéta gondoskodik a karakteres alaphangulatról.
Külön figyelmet érdemelnek Lindsey Adelman izgalmas, a klasszikus kristálycsillárokat újraértelmező lámpái. A szokatlan párosítások, a meglepő kontrasztok furcsa módon magától értetődőnek és természetesnek hatnak a térben. Az 1929-ben tervezett, lábtartóval kiegészített Barcelona fotel a klasszikus modernizmus emblematikus bútora, mellé egy fekete taburettasztalka és a fekete rojtos, budoárhangulatot árasztó állólámpát helyeztek. Merész megoldás ennek a három elemnek a társítása, biztos ízlésről és határozott értékrendről árulkodik.
– Az átalakítás során átéltünk néhány vidám pillanatot. Egyszer Bárdos Zsuzsa két kis seprűvel és egy fonott szalmatáskával jelent meg, majd közölte, hogy „ezeket tesszük a falra”. Először meg sem tudtunk szólalni. Valószínűleg látszott az arcunkon a döbbenet, mert elnevette magát, de a tárgyak végül tényleg a falra kerültek! Tökéletes dekoráció. Ma már nem is értjük, miért lepődtünk meg – mondja mosolyogva Judit.
Még több képet találsz a galériában: görgess lejjebb!
https://www.youtube.com/watch?v=QCUkHBlEKVI
Köszönet a kellékekért a Hephaistos, a Goa Home és az Art & Deco üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!