Zsuzsáék szeretik a régi, kicsit szabálytalan tárgyakat, így egyértelmű volt, hogy a nagymamától örökölt lakásban nem próbálnak ultramodern tereket létrehozni; megőrizték az eredeti hangulatot, új ízekkel fűszerezve.
Tipikus budapesti történet: a belvárosi bérház nagy lakásában sokáig két család élt társbérletben, aztán az ingatlant a ’60-as években kettéosztották. Ez a szétválasztás az oka a jelenleg kissé furcsa alaprajznak és a hosszúkás formának. Az első emeleti, 69 négyzetméteres, nem túl napfényes lakásban a falakhoz is hozzá kellett nyúlni, hogy a mai igényeknek megfelelő körülményeket biztosítani lehessen.
– Sosem gondoltam, hogy szeretnék itt élni, de egyre több előnyét fedezem fel a környéknek: minden közel van, mégis teljesen nyugodt – mondja Zsuzsa.
A felújítás során szem előtt tartották az adottságokat, és meghatározó elemként tekintettek az örökölt bútorokra. A tulajdonosok maguk vágtak bele a munkába, és hogy világosabbá tegyék a lakást, elsőként minden falat fehérre festettek.
– Amikor elkészültünk, csalódottan vettük tudomásul, hogy a végeredmény nem úgy néz ki, ahogy szeretnénk – meséli Zsuzsa. – Végül segítséget kértünk Vörös Katitól, aki elképesztően kreatív módon oldotta meg az összes problémát. Korábban a kevés fény miatt a fehér is szürkének látszott, de amikor tényleg szürkére festettük a falakat, és elkezdtünk játszani a színekkel, kialakult az egyensúly.
A leválasztás miatt nem volt egyszerű az alaprajz elkészítése és a terek kihasználásának megtervezése. Nem akartak teljes gépészeti felújítást, és erre szerencsére nem is volt szükség, a vizesblokkok helyét nem mozgatták. A régi nyílászárókat szerencsére sikerült megmenteni, a háziasszony leszedte a fáról a sok réteg régi festéket, majd újrafestette valamennyit. A halszálkamintás parketta is a helyén maradt, mivel a változtatás csak teljes vakpadlócserével lett volna kivitelezhető.
– Nagyon szeretjük a régi házakat, tereket, mi egyáltalán nem tartjuk fontosnak, hogy minden egyenes, derékszögű és modern legyen – folytatja vendéglátónk. – A rusztikus padló pedig hozzátartozik a lakáshoz. A konyha volt a kivétel, ahol megrepedt az aljzatbeton, és falat is bontottunk, itt az új padlót epoxitartalmú padlófestékkel festettük le.
A Lázár utcai lakásban maradtak a nagymama szeretett bútorai, amelyeket modern darabokkal egészítettek ki.
– Kati remekül elrendezte a régi és az új elemeket. Én különösen rokonszenvesnek találtam, hogy történészként érdekli a bútorok története, ugyanakkor nem veti el a tömegtermelés keretei között készült dolgokat sem – magyarázza a háziasszony.
Az egyes szobákat, illetve a funkciókat a színek is elkülönítik, ami még látványosabbá teszi az enteriőrt.
– A legizgalmasabb megoldás talán az étkezőasztalként funkcionáló satupad, amit még a felújítás előtt vettünk az artKRAFT-ban – mutatja Zsuzsa a karakteres bútort. – A régi tárgyak mellett mid-century és egyedi szériás IKEA-darabok kerültek a lakásba.
A lámpák szintén fontos szerepet játszanak, ezek között is van régi, örökölt példány, mint például a konyhai kristálycsillár. Az újonnan vásárolt világítótestek egy részét átfestéssel varázsolták egyedivé. Dekorációként minden szobában megjelenik valamilyen keleti kiegészítő; Zsuzsáék másfél évet éltek a Távol-Keleten, és a kambodzsai papírnyomatok nap mint nap emlékeztetik őket az ott töltött időre.
Még több fotót a lenti képgalériában találsz a lakásról. Görgess lentebb!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!