Kis Csongor a régi bútorok szerelmese, szakértőként biztos kézzel alkotott stílusos, kényelmes és élhető enteriőrt ebben a polgári lakásban, antik darabok felhasználásával.
A színvonalas felújítás nem feltétlenül visz lelket egy régi lakásba, ám ha hozzáértő szemmel kincsesbányaként tekintünk rá, személyes igényeinkre szabva életre kelthetjük a tereket. Így született újjá ez a lenyűgöző Andrássy úti lakás, köszönhetően bútorszakértő tulajdonosának. A sugárút külső szakaszán, egy patinás épület első emeletén található a több mint 4 m-es belmagasságú nagypolgári otthon. Az eladó ingatlankezelő az adásvételt megelőzően felújította, és a munka minőségével nem is volt baj.
„A kivitelezők láthatóan rendelkeztek a szükséges tapasztalattal, és jó munkát végeztek, de nem tartották fontosnak, hogy karakteres tereket hozzanak létre” – meséli a tulajdonos bútorszakértő.
Élet az antik darabok között
Kis Csongor a jelenlegi berendezés darabjait műtárgy- és bútoraukciókon szerezte be. Ez kézenfekvő volt számára, ugyanis a világ egyik legismertebb aukciósházánál, a Christie’s-nél dolgozik. De nem csak hivatásából adódóan foglalkozik antik darabokkal, a mindennapokban is közöttük érzi jól magát.
Az átalakítás előtt a fehér és a natúr fafelületek uralkodtak a lakásban. A vendégszobának, a pluszfürdőnek és a második nappalinak helyet adó galériát a felújítás során készítették.
„A poroszsüveg-boltozatos mennyezet igen látványos, de nemcsak a dizájn szempontjából remek megoldás, hanem azért is, mert így kényelmesebb, magasabb a galéria. Ha leburkolták volna, azzal egyidejűleg lejjebb hozzák a plafont is” – magyarázza Csongor.
Az új tulajdonos az alaprajzzal elégedett volt, de személyre szabott lakásban gondolkodott. A cél érdekében először a színvilágot tervezte meg.
„A padlóra selymes fényű, sötétbarna tölgyparkettát választottam, hozzá illő faburkolat került a galériára vezető, korábban teljesen fehér lépcsőre, és a korlátot is sötétre festettük. A nappaliban a kék szín dominál, ezt a megoldást már kipróbáltuk a New York-i otthonunkban, így tudtuk, hogy működik” – sorolja a változtatásokat.
Bútorok a világ minden tájáról
A konyhában maradt az eredeti bútor, de a konyhaszigetet megnagyobbították, és betettek még egy hűtőt. A galériára felkanyarodó lépcső a sötét burkolat és korlát miatt meghatározó elem, alatta pedig bárpult és borhűtő kapott helyet.
„Ha több vendég tartózkodik a lakásban, az étkező feletti kis kiülő is hasznos tér” – magyarázza a szakember.
Az átrendezésben komoly segítséget nyújtott Fischer Petra. Ő az itthoni teendőkkel foglalkozott, míg a bútorszakértő művészettörténész New York-i otthonából intézte a berendezési tárgyak beszerzését. Szinte a világ minden tájáról vásárolt bútorokat, kiegészítőket. A kanapé, illetve az ágy esetében elsősorban a kényelmet tartották szem előtt, a többi tárgynál azonban fontosabb volt a stílus és az érték, de persze a használhatóságra is figyeltek.
„A nappali két kanapéját egyedileg készíttettük itthon” – mondja Kiss Csongor. „A közéjük került bambuszasztalt viszont egy árverésen vettem, a szőnyeg pedig a Christie’s-től, New Yorkból érkezett.”
Festmények helyett porcelán
A lakás tele van szebbnél szebb antik darabokkal, mégsem érzi magát múzeumban az ember, mert a több száz éves tárgyak maradéktalanul megfelelnek a kényelmi, funkcionális elvárásoknak.
„Az árverésre került régi bútorok árát is jelentősen befolyásolja, hogy használhatók-e” – hangsúlyozza a XVII–XVIII. századi európai, főként francia bútorokkal foglalkozó szakember.
Az impozáns helyiségek közül talán a napfényes nappali a leglenyűgözőbb. A régi szekreter remek választásnak bizonyult, de a falat üresnek érezte Csongor.
„Kezdetben egy festményekből álló galériafal kialakítását fontolgattam, de tudtam, hogy évekbe telne összeszedni a képeket. Aztán eszembe jutott egy XVIII. századi szokás: akkoriban kis fali konzolokon helyezték el a család mutatós porcelánjait. Végül e mellett döntöttem, a kék-fehér delfti alkotásokat belga árveréseken szereztem be” – mutatja a bútorszakértő a figyelemre méltó gyűjteményt, amelyből még a szemközti könyvespolcra is jutott néhány darab.
További fotókat a képgalériában találsz – görgess lentebb értük!
Köszönet a kellékekért az Arioso Budapest, a H&M Home, a Zara Home és a Hephaistos üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!