A lakberendezés iránt érdeklődő ember számára nagy öröm, ha újraálmodhatja egy századfordulós villa tereit. Gábor úgy állította helyre lakásában az eredeti állapotot, hogy közben egy modern otthont alakított ki.
Egy régi budapesti villában járunk, amely több mint száz évvel ezelőtt épült. Házigazdánk, Kereszty Gábor média-szakember szívesen mesél a ház történetéről.
Bárczy István, az 1906-ban megválasztott főpolgármester tevékenységének hatására lassan átalakult a századfordulóig főként bérpalotákban és tágas bel-pesti lakásokban élő középrétegek szemlélete. A kertváros és telep szavak akkoriban elég rosszul csengtek, ennek ellenére a főváros vezetése – külföldi példák nyomán – hosszas előkészületek után két különböző típusú telep kialakítása mellett döntött, állami és önkormányzati beruházásban.
Pesten létrehozták a Wekerle-telepet az alsó közép- és a munkásosztály számára, amely ma már műemléki jelentőségű terület, Budán pedig felépült a Bírák és Ügyészek Lakótelepe, mesés kilátással a Várra. A közel negyven villa, bérház és a kollégium megtervezésére Árkay Aladár kapott felkérést.
A Kis-Svábhegy lábánál fekvő rész egykor szőlőhegy volt. A telket a Bírói és Ügyészi Egyesület vásárolta meg, ám a házépítés költségeit már az egyes családok fedezték. Ezzel magyarázható, hogy a villák homlokzata különféle stílusjegyeket mutat, keverednek az erdélyi, finn, angol és egzotikus építészeti megoldások. A külső változatossággal ellentétben a házak belső alaprajza szabványosított volt, a koncepcióra erősen hatott az akkortájt népszerű angolszász lakásideál.
Ez a villa eredetileg egy bárónőé volt, Gábor édesanyja 15 éve költözött be az államosítás után felszabdalt ház egyik 1,5 szobás, első emeleti lakásába, ám néhány éve más otthont keresett magának. Gábor igen megörült, amikor a szomszédos kislakás eladóvá vált, és kapva kapott a lehetőségen. Két és fél évvel ezelőtt komoly átalakításba kezdett Rőth Renáta építész, valamint a Szupernova Design Group, Szabó Gábor és társai segítségével. A két lakást egybenyitották, hogy egy tágas, a családi és a társasági élet igényeinek tökéletesen megfelelő otthont hozzanak létre.
Kereszty Gábor médiaszakember nevét a legtöbben televíziós munkái és izgalmas gasztronómiai projektjei, éttermei kapcsán ismerjük. Korábban magazinunk is bemutatta a családi vállalkozás keretein belül újragondolt polányi Babérliget Kúriát, ahol megcsodáltuk a múlt értékeit őrző kreatív tereket. A hagyománytisztelet ezúttal is fontos szerepet játszott a felújításnál, gondosan feltérképezték az eredeti állapotot, és az egykori alapanyagokhoz igazodtak, sőt felhasználták a régi cementlapokat és a bontott kovácsoltvas kerítést is.
A tervezés során figyelembe vették az eredeti elrendezést, így az 50-es években beépített terasz is visszanyerte egykori formáját. A kitűnő adottságokkal rendelkező teret ezután Gábor elképzelései alapján, a Szupernova csapat kreatív ötletei segítségével rendezték be.
– Ez nem egy dizájnlakás, szerintem az eklektikus jelző illik rá leginkább. Lehet, hogy a tárgyak és a stílusjegyek nem illeszkednek tökéletesen egymáshoz, de minden bútor és kiegészítő fontos számomra, épp ezért kaptak helyet az otthonomban – mondja a tulajdonos.
A családi örökségből származó és az utazásokon vásárolt darabok érzelmekkel, hangulatokkal töltik meg a helyiségeket; például a selyemernyős kínai vázát Gábor nagymamája olvasólámpává alakítva használta éveken át. A régi tálalók, komódok és a modern lakberendezési tárgyak között felbukkanó elefántfigurák, Buddha-szobrok és indiai nyomatok egy-egy izgalmas utazás helyszínét idézik meg. A személyes tárgyak sorát gyarapítja egy komoly szakácskönyvgyűjtemény is, ami a tulajdonos gasztronómia iránti elkötelezettségét ismerve korántsem meglepő.
– A konyha számomra a társasági élet szimbóluma, mióta felnőttem, ez a helyiség meghatározó szerepet játszik a mindennapjaimban. Sok időt töltünk itt, főzünk, beszélgetünk – mesél hobbijáról Gábor.
A konyhában – akár egy izgalmas múzeumi shopban – órákig nézelődhet a vendég, megcsodálva a különféle apró kiegészítőket. Ráadásul innen remekül belátható a tér egésze – vagyis teljesen érthető, hogy ez a helyiség a lakás szíve.
Bár a tervezés során merészen kombinálták a különféle stílusirányzatok jellegzetes elemeit, a színekkel korántsem bántak ilyen szabadon. Minden helyiségben a szürke, a törtfehér, a fekete és a kék dominál. A színes tárgyak számára visszafogott háttérként szolgál a fenti négyes által uralt színvilág. Az izgalmasan kreatív, ugyanakkor a múlt értékeit őrző építészeti és lakberendezési megoldásoknak köszönhetően időtálló szépségű, barátságos hangulatú otthon született.
A lakásról készült további képekért kattints a cikk bármely fotójára!