Somogyi Márta lakberendezőt hivatása vezette új lakhelyére.
Somogyi Márta lakberendező fantáziadús ötleteire az egyik fővárosi lakberendezési üzletben figyelt föl az e szakmával foglalkozó bécsi üzletember. Mindketten a szakma igényes elkötelezettjei, szeretik a minőségi anyagokat, formákat, továbbá Márta remekül beszéli a német nyelvet. Mindez megkönnyítette, hogy a kiváló kereskedelmi vénával rendelkező üzletember bevonja Mártát régóta dédelgetett álma megvalósításába. Nevezetesen a lakberendezési bemutatóterem megtervezésébe és az új kollekciók kiválasztásába, Budapesten és Bécsben.
– Új állásomban a legelső munkám egy saját bécsi otthon megteremtése volt, hiszen az időm egy részét itt töltöm. Így aztán nyakamba vettem a bécsi óváros Spittelberg negyedét, mert mindenképpen ebben a kerületben szerettem volna lakni közel a munkahelyemhez, a közelmúltban megnyílt lakberendezési bemutatóteremhez – meséli Márta.
– Remek érzékkel választottál új otthont magadnak.
– Nem csupán a környék sajátos bécsi, a békebeli időket idéző, kicsit bohém hangulata fogott meg, hanem maga a gyönyörűen felújított, századfordulós ház is, nem szólva a mintegy 90 négyzetméternyi kifogástalan állapotú lakásról.
– Ezek szerint azt is mondhatnánk, hogy neked „csak” a saját ízlésed szerint kellett berendezned…
– Tökéletesen megfelelt a funkciók elosztása, a térszervezés, ráadásul a konyha és a fürdőszoba berendezése már adott volt, mondanom sem kell, hogy elegánsan semleges, összehangolt kivitelben, hogy bármilyen szín-és formavilággal összeegyeztethető legyen. Valóban szükségtelen volt bármilyen falmozgatással, funkcióváltással járó átalakítás.
– Úgy tűnik, maximálisan éltél is ennek lehetőségével. A lakásba lépve már a hosszú közlekedő-előtér is rendhagyó. Szinte szemkápráztatóak a kámea medál fekete árnyképei a napsárga alapú tapétán.
– Ez régi szerelem… egyszer egy tapétakatalógusban megláttam, és annyira belém ivódott, hogy a mostani tapétaválogatásnál azonnal megakadt a szemem rajta, azóta sem tudok betelni a látványával, mert friss, fiatalos, mozgalmas, ugyanakkor időálló is. Ehhez választottam a régi, art deco jellegű előszobafalat.
Az előtér legnagyobb kincse mégis a bécsi háztetők izgalmas látványára nyíló, csöppnyi erkély. A cserepes virágok mellett fontos szerep jut a gyertyatartóként szolgáló házikóknak is. Természetesen gyönyörűen felújított, eredeti dupla szárnyú ajtó vezet a nappali-étkező-konyha egységbe, amelynek hatalmas ablakai szintén eredetiek.
– És ahol szintén akad egy kis „színfoltkavalkád”…
– Eredetileg a lakás valamennyi fala hófehér volt, ami 420 cm-es belmagasságnál már túl steril. Ezért itt a falakat semleges középszürkére festettem, mert ez szinte bármilyen árnyalatot elvisel, ráadásul az előtér sárgája után megnyugtatóbb is. A letisztult szín- és formavilágú konyha ellenpontjaként a nappalit részben egy rokokószerű ülőgarnitúráról készült másolattal rendeztem be. Szeretem a régi bútorstílusokat, és ezzel, az egyik fővárosi mozi valamikori várójából szanált ülőgarnitúrával már régen kacérkodtam. Most, hogy végre megfelelő környezetbe kerülhetett, megvettem és ezüstszürkére festettem a korpuszát és ehhez illő, szürkéskék kaméleonszerű kárpitot választottam. Ebbe a már-már „unalmas” környezetbe ejtettem bele bohém ellenpontként a Christian Lacroix tervezte, harsány virágokkal telehintett kárpitozású kanapét, ami térbe állítva egyúttal a határvonal szerepét is betölti a nappali és az étkező között.
– Úgy tűnik, hogy a nappali-étkezőből nyíló hálóban még bátrabban, merészebben „színeztél”.
– Itt inkább a nemes zöldeskék árnyalat dominál, ami a falon és a textilek egy részén jelenik meg. Az egyéb színezéseket a másik régi szerelem, a zöld-kék mintás dekorfüggöny határolta meg. Ehhez igazítottam a nappalibeli rokokó utánzatú garnitúrából átcsempészett egyik fotel kárpitjának és a másik ablak függönyének árnyalatait is. Mindezt, a kissé „édeskés” látványt a metál hatású papírral borított szekrényekkel, valamint a szintén metálos fényű, selyem ágytakaróval ellensúlyoztam.
– Bécsi otthonod után milyen nagyobb munkába feledkeztél bele?
– Igazi kihívás a két bemutatóterem berendezése, amiből az itthoni, stílszerűen a Bécsi úton lévő a nagyobb falat: mintegy 300 négyzetméteren láthatják az érdeklődők a kínálatot, a bútoroktól a textileken át a dekortárgyakig.