A Budapest belvárosában található régi bérházak nagy alap területű és belmagasságú lakásai tökéletes helyszínként szolgálnak klasszikus stílusú enteriőrök kialakításához.
A patinás Erzsébet körúti lakásban különféle kulturális hagyományok találkoznak. A tulajdonos egy osztrák úriember, a tervezők iráni származásúak, az építészeti hátteret pedig a századfordulós Budapest adja.
– 1989-ben jártam itt először, még diákként, és azonnal beleszerettem a városba: hasonlít Bécshez, de szerintem kedvesebb. Húsz év múlva a munkám Budapestre szólított; eleinte bérelt lakásban éltem, ám egy idő után saját otthont akartam. Régóta nézegettem ezt a historizáló épületet az Erzsébet körúton, aztán megláttam az egyik erkélyén az „eladó” táblát. Hamarosan az enyém lett a lakás – meséli a tulajdonos.
A ház 1891-ben épült Galitzenstein József megrendelésére, neobarokk stílusban. Ez adta az ötletet, hogy a neobarokk elemek, rokokó stukkók, elegáns kristálycsillárok látványához társuljon a legmodernebb okosotthon-technológia. A tulajdonos egy ügynökségen keresztül talált rá az Alireza Tajik és Keyvan Shirazi tervezőpárosra, eléjük tárta koncepcióját.
– Könnyen ment a közös tervezés, és tökéletes volt az együttműködésünk a kivitelezés során is – emlékszik vissza Alireza, aki a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett, és belsőépítészettel is foglalkozik.
A teljes körű felújítás mellett döntöttek, mivel több funkciónak kellett elférni, mint ahány helyiség volt a lakásban. Eredetileg három enfilade-szerűen egymásba nyíló szobára oszlott a tér: a francia barokk palotákban alkalmazott térsorolási módszernek megfelelően a díszes ajtókat egy tengelyre fűzték, így összenyitásukkor hatásos távlat keletkezett. Ilyen adottságok mellett akartak kialakítani két fürdőt, egy zeneszobát, vendégszobát, gardróbot, konyhát, étkezőt, hálót és egy tágas nappalit.
A lakás teljes lecsupaszítása után megkezdődött az átépítés. Új, gőzölt tölgyparketta került a padlóra, elegáns francia halszálkamintában. A falakat fehérre festették, ahogy a megőrzött és korhű módon felújított eredeti nyílászárókat is. A gipszstukkók díszlécek formájában követik az ajtók kazettáit, és rendkívül mozgalmassá teszik mind az oldalfalakat, mind a mennyezetet. A stukkórendszert kézzel készítették gipszből. A tervezők minden egyes falsík nézetét precízen megrajzolták a tökéletes kivitelezés érdekében.
A középső, legnagyobb szoba lett a nappali, továbbá itt kapott helyet a konyha és az étkező is. Egy magyar bútoripari vállalkozás készítette konyhát, amelynek sötétbarna fafrontja tökéletesen illik a parketta színéhez. Előtte egy márványborítású sziget áll, ebben található a főzőlap és a mosogató is. Balra nyílik a zeneszoba, ahol a tulajdonos hatalmas zongorája fogadja a belépőt – vendéglátónk gyerekkora óta szívesen játszik a hangszeren.
A klasszikus keretű bioetanolkandalló szintén a régi korok hangulatát idézi. A hátsó részben lévő kis fürdőbe egy szauna is befért. Az óriási belmagasság lehetővé tette, hogy a fürdő fölött kialakítsanak egy galériát, ahova egy franciaágy került, ugyanis vendégszobaként használják. A nappali jobb oldalán található a tulajdonos hálószobája; a szabadon álló kád mögött magasodó pengefal rejti a dupla tusolós privát fürdőt, valamint a gardróbot. A bútorok, csillárok és a textilek főleg Itáliából, valamint Franciaországból, az antikvitások pedig amerikai aukciósházakból érkeztek.
A súlyos, nemes anyagokból készült kárpitok erőteljes, sötét tónusait szépen kiemelik a fehér falak. Mindezt tökéletesen kiegészíti a tulajdonos folyton bővülő képzőművészeti gyűjteménye. Három kép Gustav Klimt alkotásainak kézzel festett másolata; eredetileg a festő életéről szóló filmhez készültek, és egy bécsi magángalériából kerültek ide. Emellett több Miró- és Picasso-reprodukció, valamint Hermann Nitsch-mű is felbukkan a térben.
Az egész lakást egyfajta kifinomult eklektika hatja át: a modern és klasszikus elemek társításával egyedi, választékos stílusú otthon született.
Még több képet a lenti galériában találsz!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!