Néhány éve porig égett a műemlék besorolású Kodály köröndi ház tetőszerkezete, de az épületben található lakás – tulajdonosának köszönhetően – új életre kelt.
Vendéglátónk régóta kacérkodott a gondolattal, hogy a belváros egyik viszonylag zöld és csendes utcájában, egy patinás műemlék házban rendezi be az otthonát. Különösen vonzotta az Andrássy út környéke, azon belül is a Kodály körönd, a történelmi atmoszférát sugalló házaival.
– A lakáshirdetéseket böngészve újra és újra megállapítottam, hogy az ingatlanárak itt számomra elérhetetlenül magasak – emlékszik vissza házigazdánk. – Aztán néhány évvel ezelőtt kétségbeesve láttam, hogy az egyik kedvencem, egy 1896-ban épült, neoreneszánsz stílusú ház tetőszerkezete leégett. Hamarosan kiderült, hogy a lakhatatlanná vált épület, illetve a benne lévő lakások megmenthetők. Persze egy ilyen komoly munkához vállalkozó szellemű emberekre van szükség, néhány tulajdonos azonban szerette volna elkerülni a felújítással járó kellemetlenségeket, így egyik-másik ingatlant eladásra kínálták. Ennek köszönhető, hogy jó áron sikerült megvennünk ezt a 82 m2-es, 4,2 m belmagasságú lakást. Közben megtudtuk, hogy szerencsére magát az épületet is hamarosan felújítják.
Újragondolt alaprajz
Eredetileg a teljes szint a lakáshoz tartozott, de az elmúlt évtizedekben feldarabolták, vagyis az alaprajz korántsem volt ideális. A 6 m hosszú L alakú előszobából nyíltak a különböző helyiségek. Mindenekelőtt a funkciók elosztását kellett átgondolni.
– Az embert próbáló feladatot régi ismerősöm, Baráth Krisztina belsőépítész segítségével oldottuk meg, mindvégig szigorúan ügyeltünk a műemlékvédelmi előírások betartására – meséli vendéglátónk.
– A nagy alapterületű spájzot megosztottuk, így nagyobb lett a fürdőszoba, kialakítottunk egy WC-t a vendégeknek és egy mosókonyhát. Az eredeti konyha helyén a vendég- és a dolgozószoba kapott helyet. A közlekedőt lezáró régi nappalit egybenyitottuk a régi hálóval, és létrehoztunk egy tágas, 55 m2-es konyha-étkező-nappalit, amelyet széles átjáróval kapcsoltunk a közlekedőhöz. A 4,2 m-es belmagasságot kihasználva a régi háló méretével azonos nagyságú, 25 m2 alapterületű galériát építettünk az új hálónak.
Kívül-belül elegáns
A térrendezést és a funkciók újragondolását követően került sor a berendezés megtervezésére. Az enteriőr stílusa, eleganciája tökéletesen illik a ház korához, hangulatához. Az eredeti nyílászárókat felújították vagy újragyártatták, és kényelmes, többnyire art deco bútorok, lámpák, tükrök kerültek a helyiségekbe.
A nappali helyét mintegy kijelölő mennyezeti gipszstukkó a boldog békeidők világát idézi. A konyha-étkező-nappaliban a beépített egyedi konyhabútor falba simuló hófehér felülete, illetve az üveglapos étkezőasztal lóg ki némiképp a sorból. A fő attrakció egyértelműen a látványos lépcsősor, amely figyelemfelkeltő térelem a parapetfal és a gardróbszekrénysor határolta, L alakban körbejárható galéria mellett.
A gyönyörű, újjászületett lakás stílusát, hangulatát tekintve harmonikusan igazodik a patinás épülethez, és a korszerű, modern elemek ellenére is őrzi a magával ragadó századfordulós atmoszférát.
A lakásról készült további képekért kattints a cikk bármely fotójára!