Mivel idén korán lesz húsvét, márciusi témám már részben erről fog szólni és egy ehhez az ünnephez kötődő izgalmas növényről, a golgotavirágról.
Idén április első péntekjére esik nagypéntek. A nagyböjti időszak is rég elkezdődött, így időszerű, hogy már márciusban előkerüljenek a tojások, csibék, nyulak és az egyéb húsvéti dekorációk, illetve a golgotavirág.
Húsvéti hangulat
Korábbi húsvéti témájú cikkeimben, már ecseteltem, hogy a maradandó díszek híve vagyok, melyek nemesebb anyagokból, fából, fémből, kőből készültek, mert ezeket évről-évre elővehetjük, ami környezettudatos döntés.
Főleg az ünnepi asztalra és annak környezetébe szoktam őket elhelyezni, hogy jól érvényesüljenek ezen rövid időszak alatt, amíg elől vannak.
Húsvéti dekorációkról IDE KATTINTVA olvashattok.
Friss virágok bája
Egy impozáns húsvéti asztalnak van még egy elmaradhatatlan kelléke a díszeken túl, ez pedig nem más, mint a friss virág. Legyen az néhány virágzó faág, borostyáninda, vagy cserepes virág, ezek igazi tavaszi vidámságot hoznak otthonunkba.
Egy másik húsvéti cikkemben több ötletet is kaphattok friss virágdíszekhez, amit IDE KATTINTVA találtok meg.
A golgotavirág
Krisztushoz nemcsak több ünnepünk kötődik, de élete főbb állomásairól megemlékező elnevezések sokasága egyaránt. Ilyen a golgotavirág is, melyről a 17. században Dél-Amerikában élő spanyol papok úgy gondolták, hogy Jézus szenvedéseinek jelképeit hordozza magán és az 5 sebű virág nevet adták neki. Latin elnevezése, a Passiflora is a passió és virág szavakból ered. 10 csésze és sziromlevele a 10 apostolt jelképezi, akik jelen voltak a golgotán (Pétert és Júdást nem számítva). A virág három bibéje (latinul stigma) a szögek; öt porzója a sebhelyek, koronaszerű sugárkoszorúja, pedig a töviskoszorú szimbóluma.
Trópusi szépség
A golgotavirág rengeteg változatban létezik, több, mint 600 fajtája ismert. Szubtrópusi és trópusi tájakon őshonos kúszónövény, de már a mediterrán térségben is elterjedt, sőt én Magyarországon is találkoztam olyan szabadba kiültetett golgotavirággal (Passiflora caerulea), ami több éve élt, burjánzott egy kerítés mellett. Akár -15 fokot is kibírhatnak, ha déli, vagy nyugati fekvésű, napos és védett helyre ültetjük, ahol nincs pangó víz. Némelyik fajta viszont érzékenyebb a fagyra és napra egyaránt, csak fagymentes helyen telel át és nyáron csak félárnyékban érzi jól magát, ahol nem ég meg a levele.
Izgalmas kacsok és indák
A golgotavirág összes variánsa szereti a vizet, főleg, ha cserépben tartjuk, de annyira nem, hogy megálljon alatta, vagy a gyökerei körül a víz, ezért jó vízáteresztő-képességű földbe ültessük. A növény izgalmas hosszú és kunkorodó indákkal növekszik, csodálatos a megjelenése, mindenhol szépen mutat.
Szeretem minden évben más helyre tenni a kertben. Részben, hogy kiderüljön, hol érzi magát a legjobban, másrészt azért, hol tetszik nekem a legjobban. Ez idáig szerintem a bejárat előtti oszlopon, az urnavázában volt a leglátványosabb.
Passiflora edulis, azaz a maracuja
Írásom végére a golgotavirágok legnépszerűbb tagját hagytam, mégpedig a Passiflora edulis-t, ami nem más, mint a passiógyümölcs, vagy más néven a maracuja. Ennek a virága kicsit bohókásabb, már-már rendetlen, kócos kinézetű, ellenben a gyümölcse annyi jótékony hatással rendelkezik, hogy felsorolni is nehéz. A gyümölcs külseje lilásbarna, vagy sárga színű és a belsejében található magok, magköpeny és pulpa fogyasztható. Íze izgalmasan édeskés, fanyar, kissé citrusos.
A maracuját legtöbbször háromféleképpen fogyasztom. Joghurtban mézzel, gin tonic megbolondításához, vagy trifle-ben, melynek a receptjét most meg is osztom, mert üde választás húsvétra. Ha valaki viszont levesnek, vagy második fogásnak keres ötleteket a közelgő ünnepre, a feljebb említett két cikkemben ezekből is talál egyet-egyet.
Maracujás-málnás mennyország
Maracujás trifle málnával
Piskóta áztatáshoz:
- 0,5 dl maracuja szirup
- 0,5 dl triple sec
- 0,5 dl fehér rum
- 1 dl víz
- 1 csapott evőkanál porcukor
- 16 db babapiskóta
A krémhez:
- 500 g mascarpone
- 0,5 dl agavé szirup
- 1 csapott teáskanál, vagy 1 tasak vaníliáscukor
- 4 db friss maracuja
- 400 ml habtejszín
- 250 g málna
Így készül:
- A babapiskóta áztatásához a hozzávalókat összekeverjük, majd egy laposabb tálkába öntjük, amibe bele tudjuk majd meríteni egyesével a piskótákat.
- Mossuk meg a málnát és a maracuját.
- A krémhez tegyük a mascarponét, agavé szirupot, vaníliáscukrot egy nagy tálba. Vágjuk ketté a maracujákat, facsarjuk ezeket is bele majd az egészet jól keverjük össze.
- Verjük kemény habbá a tejszínt, majd óvatosan forgassuk bele a krémbe a habot, de lassan csináljuk, hogy ne törjön össze a tejszínhab, mert annál lazább lesz a végén a desszert.
- Jöhet a rétegezés! Én egy nagy kb. 20 cm átmérőjű üvegtálban szoktam készíteni a trifle-t és fagylaltos kelyhekben szervírozom, de eleve készíthetünk egyszemélyes adagokat is sok kis tálkában, csak úgy időigényesebb.
- A tál aljára 5-6 db piskóta kerül, amit egyesével annyi időre merítünk az alkoholos szirupba, hogy ne essen szét. Ha kész, akkor egy piskóta magasságú krém réteget terítünk rá, majd a málnák harmada. Majd újra piskóta, újra krém és újra málna, amíg el nem fogy minden hozzávaló. Nekem 3 réteg szokott lenni és mivel a málna kerül a tetejére dísznek, ezért ahhoz hagyjuk meg a legszebbeket.
Letakarjuk és berakjuk a hűtőbe, minimum 3-4 órára, de a legjobb, ha egy éjszakát marad ott.
Egy szép fedeles üvegtálban tökéletes ajándék, ha nyáron vendégségbe megyünk. Nekem sokszor volt már sikerem vele, csak tálaláskor ne felejtsük el a sofőröket kihagyni!
Boldog húsvétvárást mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!