Bár minden térben fontosak a színek, ritka az olyan lakás, ahol erőteljes tónusok uralkodnak. Ezt az otthont a piros, sárga és türkiz árnyalatok ragyogják be.
A Dob utcában álló, 1939-ben épült ház számtalan sötét és ragyogó történetet tudna mesélni a múltról.
Egyrészt a borús időket idézi: a Zsidónegyedben sok házat elbontottak, helyükön épült ez a Wälder Gyula tervezte komplexum is. Az ikonikus ház a budapesti városépítészet igazi gyöngyszeme, de egy híres lakója miatt is érdekes, ugyanis 1968-ban egyik ablakán kiugorva vetett véget életének Seress Rezső, a Szomorú vasárnap című dal szerzője…
További figyelemre méltó adalék, hogy itt, a pincében kezdte meg első próbáit annak idején az LGT zenekar. A Bauhaus stílusú házban egy amerikai professzor lakásába látogatunk, aki – ahogy a képeken is látszik – rajong a meglepő színkombinációkért. A 38 négyzetméteres alapterületen egy szoba, hall, egy kis fürdő és – a két világháború közti belvárosi bérházak legénylakásaira jellemzően – egy aprócska teakonyha kapott helyet.
Az alapfelújítás után a professzor Vörös Kati lakberendezőt kérte fel, hogy töltse meg színekkel a tereket – ehhez három kiindulópont állt a tervező rendelkezésére. Mindenekelőtt néhány Tel-Avivban vásárolt, perzsa mintájú, kék, türkiz, piros és fekete iszfaháni csempe, másodsorban egy piros íróasztali lámpa, végül egy kékes-zöldes tónusú absztrakt festmény, a tulajdonos barátjának, Stephen Zeigfingernek az alkotása.
Első lépésként Kati a teakonyhát alakította át. A meglévő korpuszt megtartva csak a konyhabútor frontjait cserélte le tengerkék laminált felületre, amely gyönyörűen harmonizál a pult fölé került iráni csempe kék motívumaival. A tervező minden apró részlet kialakításakor fáradhatatlanul kutatott a megfelelő bútorok és kiegészítők után.
– Inspirációnak sok képet megnéztem Le Corbusier és a Bauhaus nagyjainak modernista enteriőrjeiről, fellapoztam a Domus építészeti magazin 1930-as, ’40-es, ’50-es évekbeli számait – meséli a tervező. – Régiségkereskedésekből, bolhapiacokról, lomtalanításról szereztem be a bútorokat, lámpákat, kiegészítőket, az antik darabokat többnyire saját kezűleg csiszoltam és festettem át a megálmodott árnyalatra. Én festettem kékre a hűtőszekrény ajtaját, a nappali térelválasztó polcát, a bejárati ajtót, a radiátorokat, a fürdő falát, de a hall régi piros polcát is.
– Következetesen használtam a piros, kék, türkiz és fekete árnyalatokat, ehhez a modernista alaphoz illesztettem más évtizedek tárgyait. Az elemek eklektikusan keverednek, mégis harmonikus egységet alkotnak. Úgy érzem, impozáns lett az összhatás, és a kis tér ellenére sikerült egy kifinomult, különleges enteriőrt létrehozni.
Még több képért kattints a lenti galériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!