A Mecsek oldalából kis sétával eljutunk Pécs központjába, a Széchenyi térre, ugyanakkor a természetben érzi magát az ember. Ezen a csodás kilátást kínáló helyen építette fel házát Zoltán Erzsébet építész.
Mindig érdekes bepillantani egy szakember otthonába, ám az különösen izgalmas, ha egy házat kifejezetten saját családjának tervez az építész. Dr. Zoltán Erzsébet pécsi otthona így született.
– Amikor eladtuk a belvárosi lakásunkat, azt a célt tűztem ki magam elé, hogy megépítek egy kétlakásos házat az árából. Olyat, ami tökéletesen megfelel az igényeinknek, minimális az ökolábnyoma, és emellett szép is – emlékezik vissza vendéglátónk, aki a Pécsi Tudományegyetem Építészeti és Várostervezési Tanszékén tanít tervezést.
A Mecsek oldalában álló kétgenerációs ház közelében híres műemlékek találhatók, többek között a Weichinger Károly tervezte, 1937-ben felszentelt pálos templom vagy Makrisz Agamemnon Niké-szobra. Persze nem csak az épített környezet miatt különleges a déli hegyoldal. A természeti adottságok, a rengeteg üdítő zöldterület szintén fontos volt Erzsébet számára, amikor eldöntötte, hogy a családi hétvégi telken építi fel a saját házát.
Terveinek megfelelően a szerkezet tiszta és egyértelmű: a ház két tömbből áll. Az utca felé eső szürke színű, kisebb rész egy önálló multifunkcionális tér, amit igény szerint műteremként vagy vendégszobaként használnak. A nagyobb, fehér homlokzatú tömb két lakást foglal magában, az alsóban Erzsébet édesanyja él, a felsőben pedig ő maga lakik a fiával.
A két szintet harmonikus egységbe foglalja a keleti oldal homlokzatán elhelyezett, falécekből álló árnyékoló. A hosszanti oldalon pedig függőleges acélgerendák sora látható, ezek tartják az erkélyeket; túlnyúló lemez helyett csak egy keretet alakítottak ki, amire farács került padlóként, még légiesebbé téve a látványt.
A homlokzati farács nyáron remek árnyékoló, és hatékonyságát a felfutó zöld növények tovább fokozzák. A kiugró, fával burkolt téglalap a gyerekszoba olvasókuckóját rejti, ahonnan két keskeny ablak nyílik. A szürke és a fehér házrészek között egy fedett, emeleti terasz húzódik, ahol esős időben is kényelmesen lehet grillezni és borozgatni. De lépjünk be a felső, emeleti lakásba, ahol Erzsébet él fiával.
– Szeretem a fehéret fehérrel. Szépen megmutatja az épület szerkezetét, a fény-árnyék játékot, az anyagok struktúráját – mondja az építész. – Ezért került a padlóra fehér, nagy méretű, polírozott greslap, ezért fehérek a falak, a belső ajtók, a bútorok. Az egész lakásban padlófűtés van, a falak pedig nagy hőtároló tömegű téglából épültek, grafitos polisztirol szigeteléssel, vagyis nincs szükség radiátorokra. A gres kiváló a padlófűtésre, így esett a választás erre a burkolatra. A nappaliban a járólap ráadásul szépen visszatükrözi az erkély előtti növényeket és a napfényt is.
Kevés szín bontja meg az egységet: mindenekelőtt a külső nyílászárók törik meg a fehér uralmát, illetve a külső árnyékoló és az erkélyburkolat barna faanyaga, valamint pár tükör és növény. Indirekt fényű lámpák erősítik a fény-árnyék játékot a lakásban, amitől különösen elegáns lesz a tér.
A konyha frontja épp olyan fényes fehér felületű, mint a járólap, a letisztult formavilágú elszívó is tökéletesen illik a térbe. Hasonló stílusú az étkező asztallapja, jól mutat mellette a két Eames szék és az egyszerű vonalvezetésű pad. A konyha toronyelemei egy fallal körbevett tömbben kaptak helyet, amely nem ér fel a tető gerincéig, így érdekes térelemként megtöri a fal síkját.
Az előszoba irányában egy tükrös tolóajtós szekrényt alakítottak ki, ez a blokk választja el az előteret a konyhától. A gyerekszoba különlegessége a külső homlokzatnál szembetűnő, fával borított beugró. Itt a falakat fotótapétával burkolták, a hangulatos olvasósarok heverészésre és beszélgetésre is alkalmas. A két keskeny ablakából pedig gyönyörű látvány tárul elénk, még a Dzsámi teteje is látható.
Helytakarékos megoldásként a hálórész a tető alatti magaslati kuckóba került, ami egyúttal a fürdőszoba teteje; Erzsébet kamasz fia nagyon szereti ezt az eldugott, nyugis alvóhelyet. A fényes, fehér greslap „befolyik” a hálóba is, télen fűt, nyáron hűt. Szürke színfolt a hálószobában az ágy kerete és a mögötte lévő fal, ami nem fut fel a tetőig; a privát zóna elkülönítése miatt átlátszó polikarbonátot építettek be a nappali felé ablakként a magasba. A fürdő és a háló közös erkélyre nyílik, ahol lélegzetelállító panorámában gyönyörködhetünk.
Az építész tulajdonos tökéletes összhangba hozta az általa tervezett ház külső és belső tereit, sőt a csodálatos Mecsekoldalt is belekomponálta otthonába, amely így szerves egységet alkot a kivételes szépségű természeti környezettel.
Még több képet a lenti galériában találsz!
Köszönet a kellékekért az IKEA, a Spirit Home, a Hephaistos, a H&M Home és a GOAWORLD üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!