Amikor Ola Nadolny lengyel lakberendező és családja elköltöztek Krakkóból, ragaszkodtak hozzá, hogy történelmi hangulatú környéken legyen az új otthonuk. A patinás százéves házban jó érzékkel társították a modern és régi elemeket.
Körülvesz a történelem
Egy régi épület atmoszférája, terei, falai összekötnek minket a múlttal – vallja a történészként végzett, de jelenleg lakberendezőként és keramikusként dolgozó Ola Nadolny és férje. Nem csoda, hogy amikor a Varsó közeli Milanówek városába költözve eladó ingatlanokat nézegettek, első látásra beleszerettek ebbe a több mint százéves házba.
– Az 1913-ban emelt épületet hatalmas tölgyfákkal teli kert veszi körül. Olyan érzés, mintha egy parkban lenne – meséli Ola. – A felújítást izgalmas kalandként éltük meg. Nem csak a korszerűsítés volt a célunk, fontos volt számunkra, hogy életre keltsük a hely szellemét, és eltüntessük az épülettől idegen utólagos elemeket. Vagyis helyrehozzuk mindazt, amit a 80-as és 90-es években elrontottak.
Miután a kivitelezők befejezték a gépészeti felújítást és a nagyobb munkálatokat, a tulajdonosok aktívan bekapcsolódtak a terek kialakításába, és a továbbiakban személyesen is részt vettek a munkában.
– Álmomban sem gondoltam volna, hogy egyszer ilyen házban lakhatok, majdhogynem csodaként élem meg – meséli a lakberendező. – Mindig is imádtam a régi épületeket, éppen ezért magától értetődő volt, hogy tiszteletben tartjuk az eredeti koncepciót, és megőrizzük a régi elemeket, funkciókat.
Hagyományőrzés szeretettel
A kétszintes házban egyelőre a földszinten rendezkedett be a család, ahol egy nappali-étkező, konyha, előszoba, fürdőszoba és két hálószoba található. Az emeleten Ola másik műhelye és a férj ideiglenes dolgozószobája kap helyet, illetve a tervek szerint itt lesznek majd a hálószobák.
– A százéves lépcső elég rossz állapotban volt. De a szépsége azonnal rabul ejtett, így korhű módon restauráltuk – folytatja a háziasszony. – A bejárati ajtón belépve az előszoba jutunk, amely képletesen szólva a lakás szíve. Mivel ragaszkodtunk az eredeti beosztáshoz, a konyhát nem nyitottuk egybe a nappali-étkező térével, régen ugyanis ez nem volt szokás.
Természetes anyagok, kézműves darabok
Ola idegenkedik a harsány, színpompás enteriőröktől, saját otthonában a fehér és a régi fapadlóhoz igazodó barnás árnyalatok dominálnak. A lakberendező elárulja, hogy főleg a klasszikus és a mid-century modern stílust kedveli. De a Bauhaus eszmeisége is rokonszenves számára, és nagyon szereti a kézműveseljárásokkal előállított, igényes darabokat.
A letisztult, visszafogott miliő megteremtéséhez egyaránt hozzájárulnak a természetes anyagok, a minőségi bútorok és az imponáló skandináv porcelángyűjtemény kincsei. Minden tárgy harmonikusan belesimul a környezetébe, a végeredmény pedig egy kényelmes, élhető, mégis autentikusan felújított otthon. A berendezés ugyanakkor kifejezetten eredeti, számos ötletes, kreatív megoldást alkalmaztak. A házaspár szívesen járja a bolhapiacokat, régiségboltokat. Így sok bútort, dekorációs tárgyat másodkézből szereztek be, többek között az étkező Bauhaus-ihletésű nádazott székeit.
– Amikor egy régi házat választottuk, egyúttal életstílust választottunk – állítja Ola. – Hiszen az otthonunk nagyban meghatározza, hogyan töltjük a szabadidőnket, hogyan kommunikálunk a gyermekeinkkel. Sőt azt is, mire költjük a pénzünket. Időközben egyértelműen kiderült számunkra, hogy jól döntöttünk, és mindketten úgy véljük, ez a költözés a legjobb, ami történhetett velünk!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!