Mihez kezdenénk növények nélkül a Földön, hisz nekik köszönhetjük az éltető oxigént. Talán ezért is, tudatosan vagy tudat alatt, de látványuk maga az ÉLET, legyenek akár a lakáson kívül vagy belül.
Sokszor felteszik nekem a kérdést, hogy enteriőrtervezőként miért kötődik ennyi írásom és posztom a virágokhoz. Erre az első és evidensebb válasz, hogy én magam is nagy rajongója vagyok a kerteknek és növényeknek, a másik oka viszont az, hogy nem tudok elképzelni harmonikus és békés élettereket nélkülük. Egy üde zöld növény látványa az, ami élettel tölti meg a lakásokat, udvarokat, erkélyeket. Éppen ezért – ha rajtam múlt – sosem fejeztem be egy munkámat sem anélkül, hogy ne tettem volna be élő növényeket egy elkészült otthonba, irodába, kiadó lakásba. Ha pedig ez nem volt kivitelezhető, akkor ezek helyett egy színes szárazvirág csokor, florális tapéta, vagy képek biztos kerültek be. A Pagonyban sem lehetünk meg növények nélkül…
Szobanövény történelem
A legkorábbi feljegyzések szerint immáron 5000 éve dekorálunk szobanövényekkel. Az ókori egyiptomiak előszeretettel használtak pálmákat és páfrányokat, hogy ezzel vigyenek be egy darabka természetet otthonaikba. Ezt az új lakberendezési trendet fejlesztették tovább a rómaiak a stílusos terrakotta és márvány virágtartók használatával. Kr. u. 700 körül pedig Kínában is elkezdődött a konténeres ’pun-sai’ fák nevelése, amelyeket ma a japán nevükön, bonsai-ként ismerünk.
A sötét középkor a szobanövényeknek sem kedvezett, ellenben a reneszánsz! Felbukkantak a citrusok teleltetésére épített fenséges orangery-k, majd Kolumbusz újvilágból hozott különlegességei. De a viktoriánus kor lett a szó szoros értelmében a szobanövények virágkora. Nagy népszerűségnek örvendtek a terráriumok, a páfrányok, a kukoricalevél és a kenciapálma. Ezek nevelésével bátrabban próbálkozhattak az újonnan központi fűtéssel ellátott lakásokban, melyeknek egyre otthonosabb hangulata lett. A II. világháború után a nagyközönség számára is megfizethetővé és elérhetővé váltak a különleges növények, melyek nem csak az unalmas sarkokba hoztak színt, de csökkentették a háziport, a stresszt és javították a levegő minőségét, ahogy a mai napig is teszik. Immáron több, mint 10.000 fajta szobanövény van jelen a piacon.
Cserepes kedvencek
Sokan ódzkodnak tőle, hogy szobanövényt tartsanak és többnyire két okból. Az egyik, hogy úgy érzik nincs rá szükségük. Az ő meggyőzésükre csak magamat tudom ismételni, miszerint látványuk élettel tölti meg a lakásokat még ha csak tudat alatt is. A másik ok, hogy nem hiszik, képesek lesznek gondoskodni róluk. Az ilyen típusú embereknek éppen jót szokott tenni egy kis rendszeresség, hogy megjegyezzék a heti 1-2 locsolást és ez az apró felelősségvállalás, hogy életben tartsanak magukon kívül egy másik élőlényt. Kifejezetten jó már gyerekként elkezdeni gondoskodni egy kedvenc virágról.
Az első cserép afrikai szerelemvirágot (Agapanthus africanus) tinédzserként kaptam Nagypapámtól és azóta is örömmel tölt el, hogy minden évben virágzik, szaporodik és őt juttatja eszembe, ha ránézek.
Tavaly júliusi cikkemből ide kattintva többet megtudhattok róluk.
Aki a virágot szereti…
De van még más ötletem is, hogyan csempészhetjük be a belső terekbe a természetet! A locsolástól rettegőknek ideális megoldás szép nagy zöld ágakat vázában, vízben tartani. Ha tartós fajtát választunk, akkor nagyjából 6 alkalommal kell csak egy évben új ágakat beszerezni. Szerintem ez nem nagy ár azért, hogy folyamatosan legyen egy üde zöld színfolt az otthonunkban. Bátran kérjünk virágboltban tanácsot, hogy milyen zöldekkel próbálkozzunk, de barátok kertjéből is vághatunk izgalmas ágakat.
Én olyan szép levelű, szívós növényeket javaslok erre, mint a babérmeggy, a leander, a szobafikusz, a zamiopálma, vagy a szobai szanszeviéria (Dracaena trifasciata), a köznyelvben anyósnyelv. Ezek miközben díszítik a lakást, többnyire meg is gyökeresednek a vízben, ezért több hónapig jól fogják érezni magukat a vázában. Ha tényleg nőtt gyökerük, el is ültethetjük őket és így újabb kaland kezdődik el az első saját szaporítású növénykénkkel. Bátorítsanak Martin Luther King szavai: „Nem kell az egész lépcsősort látnod, csak tedd meg az első lépést.” és szerezz be néhány zöld ágat!
A legszelídebb anyósnyelv
És végül, de nem utolsó sorban lássuk a növényvilágot ábrázoló és imitáló florális mintákat. Természetesen nem minden szobába tudunk élő növényt, vagy vázába zöldeket elhelyezni és nem is kell, mert ezekben a helyiségekben tökéletesen jól alkalmazhatóak a leveleket, virágokat ábrázoló bútorhuzatok, szőnyegek, tapéták, függönyök melyek hangsúlyos méretükből adódóan nagyban meghatározzák a hangulatot. Ha azt szeretnénk, hogy visszafogottabb módon tűnjenek fel az ilyen típusú motívumok, akkor remek megoldás képekkel dekorálni. Így akár több kedvencünk is felkerülhet a falra, gyűjthetünk sorozatokat és könnyebben cserélhetünk, ha változatosságra vágyunk, vagy ha később egy jobbat találunk.
Florális témák, lakáskiegészítők
Ha már minden falat kihasználtunk, hogy kedvelt virágainknak, tropikus levél mintáinknak helyet találjunk, a lakáskiegészítők még hátra vannak.
Ezekkel még hangsúlyosabbá lehet tenni az enteriőr stílusát. Legyen az egy citrom színű díszpárna, pálmafa talpú asztali lámpa, egy tál kerámia gyümölcs, levendulás illatpálca, vagy bambusz képkeret…
A Pagonyban sok dekoráció van ezek közül és ilyen általam gyártatott tálcák is egy kedvenc banánleveles mintával, amit a konyhában fűszerek tárolására használok, a fürdőszobában pedig a fiókok végtelen tartalmát rendszerezem ilyenekben.
Bazsalikomos nyári prosecco koktél
Zárásként egy üde nyári koktélt ajánlok, amit három éve találtam ki és akkor meg is osztottam a receptjét, de töretlen népszerűsége miatt most újra megteszem. Színének kísérteties hasonlósága miatt a Pink Annabelle hortenzia után neveztem el.
Pink Annabelle koktél 4 főre
- 3 dl jég
- 12 cl gin
- 2 cl frissen facsart lime
- 4 cl görögdinnye szirup
- 1 bazsalikomlevél
- 3 dl prosecco
A prosecco kivételével tegyük a turmixgépbe az összes hozzávalót és ha van, akkor a jégdaráló funkcióra állítva turmixoljuk össze az alapanyagokat, míg a jég kása állagúvá válik. Ezután négy pohárba töltjük, majd arányosan elosztva felöntjük őket a 3 dl prosecco-val.
További kellemes nyarat mindenkinek!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!